Polski PKB pozostał niezmieniony rok do roku w pierwszym kwartale, spowalniając w stosunku do wzrostu o 0,6% rok do roku w poprzednich trzech miesiącach (Harmonogram), wyrównane sezonowo dane GUS pokazały wstępny odczyt 31 maja.
GUS utrzymał wstępny odczyt od połowy maja, zgodnie z oczekiwaniami rynku. Konsumpcja prywatna, od dawna będąca motorem polskiego wzrostu, osłabła, ponieważ inflacja nadal obniżała realną wartość płac, mimo że wzrost cen systematycznie zwalniał od lutego. Analitycy twierdzą również, że oszczędności gospodarstw domowych, które zgromadziły się podczas pandemii, w dużej mierze zniknęły.
Konsumpcja gospodarstw domowych (nieskorygowana) spadła o 2% r/r w pierwszym kwartale, pogłębiając spadek po spadku o 1,1% r/r w czwartym kwartale. Z drugiej strony inwestycje utrzymały się na dobrym poziomie, rosnąc o 5,5% rok do roku, czyli o 0,1 punktu więcej niż w poprzednim kwartale.
„Spadek konsumpcji jest konsekwencją spadku realnej siły nabywczej dochodów i nastąpił pomimo wzrostu liczby ludności Polski w związku z napływem uchodźców z Ukrainy” – powiedział PKO BP komentując komunikat GUS.
Dane GUS pokazały również, że ogólna konsumpcja spadła o 1,6% rok do roku, odwracając spadek o 3,3% w poprzednich trzech miesiącach.
Słaba konsumpcja i niższa akumulacja zagregowana doprowadziły do spadku popytu krajowego o 5,2% r/r w okresie styczeń-marzec, co oznacza znaczne spowolnienie wobec wzrostu o 0,6% r/rw czwartym kwartale.
Dodatni wkład eksportu netto poprawił się do 4,3 punktu w pierwszym kwartale z +1,7 punktu w poprzednich trzech miesiącach.
Generalnie struktura wzrostu gospodarczego w IV kwartale powinna prowadzić do „stopniowego ożywienia wzrostu gospodarczego”, jak zauważył Bank Santander Polska.
Oczekuje się, że konsumpcja prywatna odbije się jeszcze w tym roku. „Korekta zapasów rozpoczęła się później niż oczekiwano i może trwać dalej, ale jest na to ograniczona przestrzeń, jeśli mamy rację co do nadchodzącej zmiany popytu konsumpcyjnego” – powiedział Bank Santander Polska.
W raporcie dodano: „Inwestycje mogą spowolnić, ale nadal wspierają wzrost gospodarczy w tym roku, podczas gdy oczekuje się, że wkład eksportu netto osłabnie w nadchodzących kwartałach”.
Dane GUS pokazały również, w wartościach nieskorygowanych, że polski PKB spadł w I kwartale o 0,3% r/r wobec wzrostu o 2,3% r/rw okresie październik-grudzień.
W ujęciu kwartalnym gospodarka wzrosła o 3,8% po spadku o 2,3% qoq w czwartym kwartale.
Obecnie oczekuje się, że gospodarka wzrośnie w najlepszym razie o 1% w 2023 r., ponieważ oczekuje się, że wysoka inflacja i niższe zaufanie konsumentów i przedsiębiorstw osłabią aktywność, nawet jeśli oczekuje się, że gospodarka będzie się stopniowo poprawiać przez pozostałą część roku.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu