Napisane przez Sahara Fouladiego
Istnieje wiele powodów, dla których ludzie migrują do Australii, powodem emigracji Bożeny Ioannovsky była jej siostra.
Wyemigrując w 1989 roku z Polski, pani Iwanowska przyszła z pomocą swojej siostrze, która była samotną matką autystycznego syna.
Od tego czasu spędziła swoje życie jako wolontariuszka w środowisku polonijnym i niewiele wiadomo o jej pracy z Medalem Orderu Australii (OAM) na australijskiej liście wyróżnień 2023.
Pani Iwanowski uczyła w Radzie Społeczności Polskiej w Victorii, a obecnie jest Dyrektorem Generalnym w Polish Community Welfare Services.
„Pracuję w środowisku polonijnym od ponad 30 lat. Trzydzieści lat temu mieliśmy w naszej etnicznej szkole wielu uczniów uczących się języka polskiego, a teraz uczymy drugie i trzecie pokolenie.
Według spisu powszechnego z 2016 roku, Victoria ma największą polską populację, 14 706, a następnie Nowa Południowa Walia.
Polonia w Melbourne sięga 1940 roku. Z wyjątkiem okresu tuż po II wojnie światowej, drugi co do wielkości napływ uchodźców miał miejsce w latach 80. XX wieku.
„Było bardzo dużo Polaków migrujących do Australii, zapisanych było wtedy bardzo dużo polskich uczniów, około 200 uczniów, a szkoła potrzebowała nauczycieli.
„Byłem nauczycielem ekonomii w Polsce, więc kiedy mnie poprosili, poszedłem im pomóc”.
Iwanowski była bardzo zaangażowana w polską społeczność od czasu jej przyjazdu do Australii, poza tym, że była aktywnym członkiem Rady Polonii w Victorii.
Pełniła funkcję koordynatora Szkoły Marszałka Józefa Piłsudskiego, członka Polskiego Związku Prowincji Wschodnich, wiceprezesa Związku Polskich Profesjonalistów w Australii oraz wiceprzewodniczącej Polskiej Komisji Edukacji w Australii.
„Odkąd przyjechałem do Australii, jestem wolontariuszem i uwielbiam pracować z dziećmi i społecznością. Myślę, że dobrze jest mieć innych ludzi ze społeczności.”
W 2011 roku Polonia miała tylko 100 klientów, a teraz ma ich 700.
Pani Ioannovsky jest również wolontariuszką wraz z mężem i pomaga jej organizować imprezy dla społeczności.
Jednym z momentów, z których była najbardziej dumna, była wizyta Prezydenta RP w Australii, podczas której pani Iwanowski zorganizowała wydarzenie, w którym uczestniczyło ponad 150 polskich uczniów i ich rodziny.
Podczas wydarzenia uczniowie występowali i świetnie się bawili, komunikując się z przywódcą swojego kraju.
„Było tak miło, wszyscy byli tacy szczęśliwi, a ja byłem taki dumny”.
Pani Iwanowski była istotną częścią szerokiej polskiej społeczności w Wiktorii, a jej praca wolontariacka naprawdę zasługuje na uznanie.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”
More Stories
Polski Instytut Sztuki Filmowej powołuje nowego prezesa po dymisji Radosława Śmijewskiego
Joanna Lisowska – droga do sławy na polskiej scenie
Ogłoszono tytuły Dni Polskich na rok 2024