Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Bożena jest dumnym wolontariuszem |  Magazyn gwiazd Dandenong

Bożena jest dumnym wolontariuszem | Magazyn gwiazd Dandenong

Napisane przez Sahara Fouladiego

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie migrują do Australii, powodem emigracji Bożeny Ioannovsky była jej siostra.

Wyemigrując w 1989 roku z Polski, pani Iwanowska przyszła z pomocą swojej siostrze, która była samotną matką autystycznego syna.

Od tego czasu spędziła swoje życie jako wolontariuszka w środowisku polonijnym i niewiele wiadomo o jej pracy z Medalem Orderu Australii (OAM) na australijskiej liście wyróżnień 2023.

Pani Iwanowski uczyła w Radzie Społeczności Polskiej w Victorii, a obecnie jest Dyrektorem Generalnym w Polish Community Welfare Services.

„Pracuję w środowisku polonijnym od ponad 30 lat. Trzydzieści lat temu mieliśmy w naszej etnicznej szkole wielu uczniów uczących się języka polskiego, a teraz uczymy drugie i trzecie pokolenie.

Według spisu powszechnego z 2016 roku, Victoria ma największą polską populację, 14 706, a następnie Nowa Południowa Walia.

Polonia w Melbourne sięga 1940 roku. Z wyjątkiem okresu tuż po II wojnie światowej, drugi co do wielkości napływ uchodźców miał miejsce w latach 80. XX wieku.

„Było bardzo dużo Polaków migrujących do Australii, zapisanych było wtedy bardzo dużo polskich uczniów, około 200 uczniów, a szkoła potrzebowała nauczycieli.

„Byłem nauczycielem ekonomii w Polsce, więc kiedy mnie poprosili, poszedłem im pomóc”.

Iwanowski była bardzo zaangażowana w polską społeczność od czasu jej przyjazdu do Australii, poza tym, że była aktywnym członkiem Rady Polonii w Victorii.

Pełniła funkcję koordynatora Szkoły Marszałka Józefa Piłsudskiego, członka Polskiego Związku Prowincji Wschodnich, wiceprezesa Związku Polskich Profesjonalistów w Australii oraz wiceprzewodniczącej Polskiej Komisji Edukacji w Australii.

„Odkąd przyjechałem do Australii, jestem wolontariuszem i uwielbiam pracować z dziećmi i społecznością. Myślę, że dobrze jest mieć innych ludzi ze społeczności.”

W 2011 roku Polonia miała tylko 100 klientów, a teraz ma ich 700.

Pani Ioannovsky jest również wolontariuszką wraz z mężem i pomaga jej organizować imprezy dla społeczności.

READ  Głos: Halima Kyrgios przerywa przesłuchanie

Jednym z momentów, z których była najbardziej dumna, była wizyta Prezydenta RP w Australii, podczas której pani Iwanowski zorganizowała wydarzenie, w którym uczestniczyło ponad 150 polskich uczniów i ich rodziny.

Podczas wydarzenia uczniowie występowali i świetnie się bawili, komunikując się z przywódcą swojego kraju.

„Było tak miło, wszyscy byli tacy szczęśliwi, a ja byłem taki dumny”.

Pani Iwanowski była istotną częścią szerokiej polskiej społeczności w Wiktorii, a jej praca wolontariacka naprawdę zasługuje na uznanie.