Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Bruksela rozpoczyna działania prawne przeciwko polskim orzeczeniom sprzecznym z prawem UE | Komisja Europejska

ten Komisja Europejska W wyniku eskalacji przedłużającej się wojny między Brukselą a Warszawą, kraj zaczął wszczynać działania prawne przeciwko Polsce w związku z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego, które kwestionowały praworządność.

Organ wykonawczy UE powiedział, że istnieją „poważne obawy” dotyczące polskiego trybunału konstytucyjnego i jego najnowszego orzecznictwa, powołując się na orzeczenia kwestionujące prymat prawa UE.

Polski Trybunał Konstytucyjny uderza w sedno prawa i porządku UE Utworzył reżim w lipcu Wobec ostrzeżeń o legalnym „Polexicie” działania narzucone przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości są niezgodne z konstytucją.

Polska zaakceptowała nadrzędność prawa UE w 2004 r., ale starała się rzucić wyzwanie prawicowemu nacjonalistycznemu rządowi Prawa i Sprawiedliwości (BIS), który doszedł do władzy w 2015 r., jednocześnie poddając sądy krajowe kontroli politycznej. .

Działania prawne UE są odpowiedzią na orzeczenie z lipca i podobne orzeczenie z października. Wynika to z wieloletniej batalii prawnej o niezawisłość polskich sądów. Na znak, że w Brukseli kończy się cierpliwość, komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reinders powiedział: „Próbowaliśmy nawiązać dialog, ale sytuacja nie uległa poprawie. Podstawy prawa i porządku UE, zwłaszcza prymat prawa UE muszą być szanowane.”

Komisja stwierdziła również, że ma „poważne wątpliwości” co do niezależności i bezstronności polskiego trybunału konstytucyjnego, organizacji, w której zasiadają teraz byli posłowie PiS. Sąd poinformowali sędziowie sądu w stanie spoczynku „Przestał wypełniać swoje konstytucyjne funkcje i obowiązki” Ponieważ jego członkostwo zostało zmodyfikowane.

Polski rząd twierdził, że postępowanie prawne było zamachem na jego suwerenność. „KE wszczyna postępowanie i dąży do podporządkowania Trybunału Konstytucyjnego w Polsce prawu UE” Tweeted Wiceminister Sprawiedliwości Sebastian Galetta. „To zamach na polską konstytucję i naszą suwerenność”.

Beata Szydło była premierem Polski w latach 2015-2017, a obecnie jest eurodeputowaną. Tweeted: „To nie jest spór prawny, ale zamach na polską konstytucję” [and] Fundacja Państwa Polskiego. KE dąży do uzurpowania sobie praw Polski jako suwerennego narodu.

Prawnicy twierdzą, że ten ruch jest ważny, ale opóźniony. „To satysfakcjonujące, że tak się dzieje i nie ma możliwości, aby Komisja mogła utrzymać jakąkolwiek wiarygodność w rządach prawa, zezwalając na przygody. [the] Polski Trybunał Konstytucyjny Slajd

Polski rząd ma teraz dwa miesiące na odpowiedź na „formalne powiadomienie” Komisji. Sprawa mogłaby trafić do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, co groziłoby nałożeniem na Warszawę dziennych grzywien.

Jest to najnowszy z serii pozwów przeciwko Polsce wszczętych przez komisję, która zablokowała Warszawie dostęp do 35 35,6 miliarda (30,2 miliarda funtów) w funduszu odzyskiwania wirusa Corona z powodu braku niezależnych sądów.

READ  Relacja: Robert Lewandowski z Bayernu Monachium kwalifikuje się do Mistrzostw Świata Polski, a Anglia może nie trafić