Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Były dyktator Surinamu znika po skazaniu go za zamordowanie 15 przeciwników politycznych

Były dyktator Surinamu znika po skazaniu go za zamordowanie 15 przeciwników politycznych

Były dyktator Surinamu Dessie BouterseW zeszłym miesiącu został skazany na 20 lat więzienia za zabicie kilkunastu przeciwników politycznych w 1982 r. Zniknął po tym, jak w piątek nie oddał się władzom zgodnie z planem.

Jego żona, Ingrid Butters-Waldering, powiedziała reporterom, że nie wie, gdzie on jest, i stanowczo zapewniła: „Nie pójdzie do więzienia!”

„Nie widziałam go ani nie rozmawiałam z nim od kilku dni” – powiedziała, krytykując władze sądowe za swój wyrok, twierdząc, że był on motywowany politycznie.

Były prezydent Surinamu Desi Bouterse zaginął. (Getty)

W środę władze nakazały Bouterse i czterem innym osobom skazanym w tej sprawie umieszczenie do piątku w różnych więzieniach. Zrobiło to tylko trzech. Byli słabego zdrowia i powoli zmierzali w stronę wejścia do więzienia, a za nimi podążali dziennikarze.

Późnym piątkowym popołudniem 78-letni Bouterse jeszcze się nie stawił, co skłoniło prokuraturę do wydania jednozdaniowego oświadczenia, w którym stwierdzono, że prowadzi dochodzenie w stosunku do osób, które nie zgłosiły się do więzienia.

Wcześniej w piątek kilkudziesięciu zwolenników Bouterse i jego Partii Narodowo-Demokratycznej przybyło do jego domu, aby okazać swoje wsparcie, podczas gdy niektórzy krzyczeli na dziennikarzy i włączali głośną muzykę, co skłoniło urzędników rządowych do zaostrzenia środków bezpieczeństwa.

„Zostaną podjęte wszelkie niezbędne kroki, aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom i całemu społeczeństwu” – oznajmił rząd w oświadczeniu.

Rzecznik partii Ricardo Banca powiedział, że partia nie zgadza się z orzeczeniem i wskazał, że Bouterse pozostanie przewodniczącym partii. Powiedział jednak, że tłum otrzymał rozkaz zachowania spokoju.

Ingrid Butters-Walding zwróciła się do mediów po tym, jak jej mąż się nie zgłosił.
Ingrid Butters-Walding zwróciła się do mediów po tym, jak jej mąż się nie zgłosił. (AP)

Powiedział: „Nie będziemy tworzyć wściekłego tłumu przeciwko władzom”.

W poniedziałek nowy zespół prawników złożył apelację od wyroku, uzasadniając to tym, że ustawa o amnestii, którą Bouterse bezskutecznie próbował uchwalić przez ponad dekadę, zostanie wdrożona, ale prokurator generalny Surinamu odrzucił to we wtorek.

Bouterse poprowadził bezkrwawy zamach stanu, aby zostać dyktatorem w latach 1980–1987. W tym okresie on i dwudziestu innych podejrzanych zostali oskarżeni o wykonanie egzekucji na prominentnych osobistościach, w tym prawnikach, dziennikarzach i profesorze uniwersytetu w kolonialnej fortecy w stolicy, Paramaribo.

Bouterse przyjął „odpowiedzialność polityczną” za zabójstwa w 1982 r., ale upierał się, że jest nieobecny.

Później został demokratycznie wybrany na prezydenta na kadencję 2010–2020.