Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Były prezydent RPA Jacob Zuma uwięziony po oddaniu się policji

Były prezydent Republiki Południowej Afryki Jacob Zuma zostaje zatrzymany po tym, jak zgłosił się do policji, co jest kulminacją długiego dramatu prawnego postrzeganego jako test zdolności narodu po apartheidu do egzekwowania rządów prawa.

79-letnia Zuma urodziła się W zeszłym tygodniu został skazany na 15 miesięcy więzienia za zlekceważenie instrukcji wydanych wcześniej w lutym Zeznawać w śledztwie korupcyjnym podczas dziewięciu lat sprawowania władzy do 2018 roku.

Sąd Konstytucyjny Republiki Południowej Afryki dał byłemu przywódcy, który nie stawił się w sądzie po orzeczenie, do środy wieczorem (czasu lokalnego) na poddanie się władzom.

Rzecznik policji Lirandzo Themba potwierdził w oświadczeniu, że Zuma przebywał w areszcie policyjnym zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego.

Departament Służby Więziennej powiedział w osobnym oświadczeniu, że Zuma został przyjęty do Centrum Więziennego Eastcourt, 175 kilometrów od jego wiejskiego domu w Nkandla we wschodniej Afryce Południowej.

Policja otrzymała polecenie aresztowania Zumy do końca środy, jeśli nie pojawi się na komisariacie.

Miejsce na odtwarzanie lub pauzę, M dla wyciszenia, strzałki w lewo i w prawo do wyszukiwania, strzałki w górę iw dół do regulacji głośności.
Były prezydent RPA Jacob Zuma poddaje się policji

Setki jego zwolenników, niektórzy uzbrojeni w pistolety, włócznie i tarcze, zebrały się w pobliżu jego domu, próbując zapobiec jego aresztowaniu.

Ale w końcu Zuma postanowiła spokojnie odejść.

„Prezydent Zuma postanowił zastosować się do nakazu odosobnienia” – powiedziała jego fundacja.

Był to niezwykły upadek dla szanowanego weterana ruchu wyzwolenia AKN, uwięzionego przez białych władców mniejszości południowoafrykańskiej.

Zuma zaprzecza, że ​​pod jego kierownictwem panuje powszechna korupcja.

Jego prawnicy zażądali w środę Sądu Konstytucyjnego wstrzymania wydanego wobec niego nakazu aresztowania do czasu rozpatrzenia apelacji od wydanego przeciwko niemu wyroku.

Dochodzenie w sprawie korupcji analizuje zarzuty, że pozwolił trzem urodzonym w Indiach biznesmenom, Atulowi, Ajayowi i Rajeshowi Gupcie, plądrować zasoby państwowe i wpływać na politykę rządu.

On i jego dwaj bracia Gupta, którzy uciekli do Dubaju po usunięciu Zumy, zaprzeczyli jakimkolwiek wykroczeniom.

Zuma czeka również osobna sprawa w sądzie dotycząca: Wielomiliardowa umowa zbrojeniowa w 1999 r. kiedy był cum. Zaprzecza zarzutom w sprawie.

Były prezydent utrzymuje, że jest ofiarą prześladowania politycznego i że wiceprezydent Zondo jest wobec niego uprzedzony.

Reuters

READ  Australia nie może pozbyć się strategii „zero Covid”, dopóki 80% ludzi nie zostanie zaszczepionych, ostrzega Grattan Institute | Wiadomości z Australii