Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Chiński premier ostrzega przed konfliktem w Azji wśród napięć w USA

Chiński premier Li Qiang ostrzegł przed dopuszczeniem do wybuchu „chaosu i konfliktów” w Azji, które mogłyby zagrozić dobrobytowi regionu w obliczu eskalacji napięć z Waszyngtonem.

Przemawiając na konferencji światowych liderów politycznych i biznesowych, drugi najwyższy rangą urzędnik w Chinach obiecał, że Pekin będzie kontynuował reformy i otwieranie się, starając się ożywić gospodarkę chwiejącą się po surowych ograniczeniach Covid-19.

„Aby osiągnąć większy sukces w Azji, chaos i konflikty nie mogą wystąpić w Azji, w przeciwnym razie przyszłość zostanie utracona” – powiedział Li na Boao Forum for Asia, jednej z największych corocznych międzynarodowych konferencji w Chinach.

Komentarz Lee nastąpił po ostrzeżeniu Pekinu w środę, że podejmie odwet, jeśli prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen spotka się z przewodniczącym Izby Reprezentantów USA Kevinem McCarthym podczas zbliżającej się wizyty w Kalifornii.

Chociaż Lee nie wspomniał konkretnie o Tajwanie, przepaść między Chinami a Stanami Zjednoczonymi narasta w różnych kwestiach, od bliskich związków Waszyngtonu z Tajpej po amerykańskie wysiłki na rzecz kontrolowania dostępu Chin do zaawansowanej technologii półprzewodnikowej.

„Pokój jest warunkiem wstępnym rozwoju i wielkich sukcesów, jakie kraje azjatyckie osiągnęły w ciągu ostatnich kilku dekad” – powiedział Li na forum, w którym uczestniczyli premier Hiszpanii Pedro Sanchez, premier Singapuru Lee Hsien Loong, premier Malezji Anwar Ibrahim i malezyjscy premierzy. premiera Anwara Ibrahima. Dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgieva.

Podczas gdy większość mówców na forum unikała wspominania o wojnie na Ukrainie, Sanchez i Lee potępili w czwartek rosyjską inwazję w dosadny sposób. Hiszpański przywódca nazwał konflikt „brutalną i nielegalną rosyjską agresją… która powoduje poważny kryzys humanitarny, brak bezpieczeństwa żywnościowego i inflację”.

Hiszpania ma objąć rotacyjną prezydencję w UE w lipcu, a Sanchez ma rozmawiać o wojnie podczas wizyty w Chinach. W piątek ma się spotkać z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

Europejskie rządy chcą, aby Xi wykorzystał swoje wpływy u prezydenta Rosji Władimira Putina, aby pomóc zakończyć wojnę, ale na Zachodzie istnieją głębokie podejrzenia co do bliskich związków Pekinu z Moskwą.

READ  Chińska gospodarka jest zagrożona pod zwierzchnictwem prezydenta Xi Jinpinga

Xi nie dzwonił do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego od czasu inwazji Rosji na pełną skalę, ale utrzymuje regularne kontakty z Putinem i spotkał się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem na rozmowy w Moskwie w zeszłym tygodniu.

Pekin, który starał się przedstawiać siebie jako podmiot niezaangażowany, opublikował w zeszłym miesiącu stanowisko w sprawie konfliktu, w którym nie potępił inwazji. Media państwowe regularnie papugują rosyjską propagandę, nazywając konflikt raczej „kryzysem” niż wojną.

W czwartek Singapurczyk powiedział mi, że Moskwa naruszyła Kartę Narodów Zjednoczonych i prawo międzynarodowe, jednocześnie wzywając Azję do pozostania otwartą na handel z Zachodem.

Chiński Li powiedział również, że Pekin będzie nadal rozszerzał dostęp do rynku dla przedsiębiorstw, który był w dużej mierze odcięty od trzech lat z powodu ograniczeń związanych z pandemią, oraz „skutecznie zapobiega i rozprasza główne zagrożenia, szczególnie w odniesieniu do sektorów finansowych”.

Odkąd w tym miesiącu został premierem i szefem gabinetu Chin, Li stara się promować światu bardziej przyjazną dla biznesu twarz.

„Pekin przyspieszył swoją ofensywę uroku, gdy nowy rząd objął urząd w marcu” – napisał Morgan Stanley w niedawnym raporcie. Powiedziała, że ​​Pekin „odkurzył swoje stare zasady otwartości, wzmocnione środkami, które zwiastują powrót Chin do biznesu”.