Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Chińskie sądy rozstrzygają spory handlowe w Hongkongu na mocy nowego prawa  Chiny

Chińskie sądy rozstrzygają spory handlowe w Hongkongu na mocy nowego prawa Chiny

W poniedziałek wchodzi w życie nowe prawo przyznające chińskim sądom uprawnienia do egzekwowania orzeczeń w sporach handlowych w Hongkongu, jeszcze bardziej zmniejszając bariery między systemami prawnymi Hongkongu i Chin.

Ustawa wchodzi w życie porozumienie podpisane pomiędzy Najwyższym Sądem Ludowym Chin a rządem Hongkongu w 2019 r. i ma na celu ograniczenie konieczności ponownego rozpatrywania sporów cywilnych i handlowych w sprawach, które mają związek z Chinami kontynentalnymi.

Pojawiły się jednak obawy, że nowe prawo zaszkodzi reputacji Hongkongu jako światowego centrum biznesowego. Międzynarodowe firmy tradycyjnie decydowały się na siedzibę w Hongkongu, częściowo dlatego, że terytorium to zapewnia dostęp do Chin kontynentalnych, a jednocześnie zapewnia silną ochronę praworządności w sporach handlowych dzięki niezależnemu systemowi prawnemu Hongkongu opartemu na angielskim prawie zwyczajowym.

Prawo „niszczy różnice między systemami prawnymi w Hongkongu i na kontynencie” – powiedział Andrew Collier, dyrektor zarządzający Orient Capital Research, firmy zajmującej się badaniami finansowymi.

W 2019 r. proponowany projekt ustawy o ekstradycji, który umożliwiłby deportację z Hongkongu osób poszukiwanych przez policję w Chinach kontynentalnych, wywołał masowe protesty, gdy miliony mieszkańców Hongkongu potępiły erozję barier prawnych i politycznych między Hongkongiem a Chinami.

Protesty te przekształciły się w masowy ruch prodemokratyczny, który doprowadził do aresztowań ponad 10 000 osób. Protesty zostały ostatecznie stłumione na mocy drakońskiej ustawy o bezpieczeństwie narodowym, która według Pekinu była konieczna do przywrócenia stabilności w mieście, ale która według krytyków i zagranicznych rządów została wykorzystana do kryminalizacji sprzeciwu.

Pewne obawy związane z ustawą o ekstradycji wynikają z faktu, że na postępowania karne w Chinach ma wpływ rządząca Komunistyczna Partia Chin, a wskaźniki wyroków skazujących w sądach karnych sięgają 99%. Jednak w sprawach cywilnych i handlowych w ciągu ostatnich 20 lat stan praworządności w Chinach poprawił się w porównaniu ze standardami międzynarodowymi. Bank Światowy plasuje Chiny wśród 50% najlepszych krajów pod względem ogólnych wyników w obszarze praworządności. W porównaniu z Hongkongiem spory handlowe w Chinach kontynentalnych są rozstrzygane szybciej i po niższych kosztach.

READ  Jedna osoba zginęła, a wiele jest zaginionych po eksplozji w kanale Jersey Channel w Wielkiej Brytanii

„Rzeczywistość jest taka, że ​​w większości przypadków nie wydaje się, że sądy cywilne i handlowe na kontynencie są całkowicie okropne” – powiedział Kevin Yam, starszy pracownik naukowy w Centrum Prawa Azjatyckiego przy Uniwersytecie Georgetown i były prawnik zajmujący się procesami gospodarczymi w Hongkongu . Yam dodał jednak, że zmiany związane z prawem dotyczącym bezpieczeństwa narodowego od 2020 r. stworzyły atmosferę niepewności zarówno dla przedsiębiorstw, jak i zamożnych osób. Sam Yam jest poszukiwany przez policję w Hongkongu w związku z krytyką prawa dotyczącego bezpieczeństwa narodowego i poparciem dla ruchu prodemokratycznego.

Istnieją obawy, że nowe prawo zaszkodzi reputacji Hongkongu jako światowego centrum zarządzania majątkiem. Osoby zarządzające aktywami mogą nie być już w stanie doradzać zamożnym klientom z całkowitą pewnością, że ich inwestycje będą chronione w Hongkongu. „Zarówno zamożni Chińczycy, jak i obcokrajowcy obawiają się o swoje bezpieczeństwo osobiste i bezpieczeństwo swoich aktywów w Hongkongu, a te orzeczenia przekonają wielu do przeniesienia się do krajów azjatyckich lub zachodnich” – powiedział Collier.

Aktywa zarządzane w Hongkongu osiągnęły w 2022 r. 3912 mld USD, co oznacza spadek o 14% w porównaniu z 2021 r. Według Komisji Papierów Wartościowych i Kontraktów Terminowych. Wielu bogatych ludzi, w tym obywatele Chin, nie postrzega już Hongkongu jako miejsca docelowego poza zasięgiem arbitralnych wywłaszczeń dokonywanych przez władze kontynentalne. Prawo pozwala również na wykonywanie w Hongkongu orzeczeń cywilnych wydanych w sprawach karnych kontynentalnych, co „tworzy…[s] Ścieżki egzekwowania aspektów prawa karnego Chińskiej Republiki Ludowej w [Hong Kong]– Yam powiedział.

Nick Chan, przewodniczący Komitetu Prawnego Generalnej Izby Handlowej w Hongkongu, powiedział, że przestrzegający prawa i związani umowami biznesmeni nie mają się czym martwić: „Osoby, które popełniają przestępstwa finansowe w Chinach… mają wiele do stracenia, ponieważ mogli przenieść tu swoje aktywa do jednego kraju”. W ramach starego porozumienia nie można było zrobić nic legalnie, aby uzyskać te potencjalnie skradzione aktywa.

READ  Australijczycy, którzy przeżyli próby nuklearne, wzywają do podpisania traktatu, gdy przemawiają na posiedzeniu ONZ

Dekret obejmuje, z pewnymi wyjątkami, sprawy cywilne i handlowe, a także umożliwia wykonanie orzeczeń wydanych w Hongkongu na kontynencie.