Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Co najmniej 45 osób zginęło w Bangladeszu po wybuchu pożaru w centrum handlowym |  Aktualności

Co najmniej 45 osób zginęło w Bangladeszu po wybuchu pożaru w centrum handlowym | Aktualności

Ludzie jedzący poza domem lub robiący zakupy udusili się lub skakali na śmierć, gdy strażacy przez wiele godzin walczyli z płomieniami.

W ogromnym pożarze sześciopiętrowego centrum handlowego w stolicy Bangladeszu, Dhace, zginęło co najmniej 45 osób, a dziesiątki zostało rannych.

Pożar, który w czwartek późnym wieczorem wybuchł w centrum handlowym Green Cosy Cottage, rozpoczął się w restauracji biryani na pierwszym piętrze, gdzie 13 zastępów strażaków przez dwie godziny walczyło z płomieniami.

Lekarze stwierdzili, że większość zmarłych udusiła się, inni zginęli podczas skoku z budynku. W dwóch państwowych szpitalach kilkadziesiąt osób leczy się z powodu oparzeń.

Brygadier Moin Uddin, starszy funkcjonariusz straży pożarnej, powiedział, że przyczyną pożaru mógł być wyciek gazu lub pieca. „To był niebezpieczny budynek, w którym na każdym piętrze, nawet na schodach, znajdowały się butle z gazem” – powiedział reporterom.

Krewni zebrali się w szpitalu w piątek, aby przyjąć ciała zmarłych, niektórzy zaś opłakiwali oddział ratunkowy. Minister zdrowia Samanta Lal Sen powiedział reporterom, że spodziewa się wzrostu liczby ofiar śmiertelnych.

Ludzie obserwują pracę strażaków, którzy starają się opanować ogień [Mahmud Hossain Opu/AP Photo]

Ocalały Muhammad Altaf opowiedział swoją wąską ucieczkę. „Poszedłem do kuchni, rozbiłem okno i wyskoczyłem, żeby się ratować” – powiedział reporterom, dodając, że kasjer i kelner, którzy w pierwszych chwilach namawiali ludzi do wyjścia, zmarli.

Premier Szejk Hasina wyraził szok i smutek z powodu zdarzenia i nakazał urzędnikom szybkie leczenie rannych.

Rząd powołał pięcioosobową komisję w celu zbadania incydentu.

Środki bezpieczeństwa są niewystarczające

W gęsto zaludnionej Dhace, gdzie wzniesiono wiele nowych budynków, w wielu z nich nie zastosowano odpowiednich środków bezpieczeństwa, powszechne są pożary. Pożary i eksplozje były spowodowane wadliwymi butlami z gazem, klimatyzatorami i wadliwą instalacją elektryczną.

W lipcu 2021 r. kilkoro dzieci znalazło się wśród 54 osób zabitych w zakładzie przetwórstwa spożywczego pod Dhaką, a co najmniej 70 osób zginęło w pożarze, który w lutym 2019 r. przetoczył się przez wielowiekowy obszar.

READ  Azja Południowo-Wschodnia zmaga się z rekordową falą upałów Wiadomości pogodowe
Rocznica Bangladeszu Rana Plaza
Krewni uczestniczą w modlitwach ku czci pracowników zabitych w pierwszą rocznicę zawalenia się budynku Rana Plaza w Savar w Dhace [File: Abir Abdullah/EPA]

Sektor odzieżowy znajduje się pod ścisłą kontrolą od czasu pożaru w 2012 r. i zawalenia się budynku w 2013 r., w wyniku którego zginęło ponad 1200 pracowników.

Jednak w innych branżach, które służą głównie kwitnącej lokalnej gospodarce Bangladeszu i nie skupiają się w równym stopniu na bezpieczeństwie, w pożarach zginęły setki ludzi.