Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Co najmniej trzy osoby zginęły w ataku na irański tankowiec u wybrzeży Syrii | Syria

Co najmniej trzy osoby zginęły, gdy irański tankowiec został zaatakowany u wybrzeży Syrii w sobotę, w pierwszym takim ataku od początku wojny domowej w Syrii dziesięć lat temu, powiedział Harb Observatory.

„Co najmniej trzech Syryjczyków zostało zabitych, w tym dwóch członków załogi” – powiedział Rami Abdul Rahman, szef brytyjskiego Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka.

Nie było jasne, kto przeprowadził atak. „Nie wiemy, czy to był izraelski atak” – powiedział Abdel-Rahman AFP, dodając, że „irański tankowiec przybył z Iranu i był niedaleko portu Banias”.

Obserwatorium stwierdziło również, że nie jest jasne, czy w ataku został użyty dron, czy pocisk.

Oficjalna syryjska agencja prasowa Sana’a, powołując się na Ministerstwo Ropy, podała, że ​​pożar wybuchł po „przypuszczalnym ataku dronów z wód libańskich”. Pożary zostały później ugaszone.

W opublikowanym w zeszłym miesiącu raporcie, powołującym się na urzędników USA i Bliskiego Wschodu, Wall Street Journal podał, że od końca 2019 roku Izrael celuje w co najmniej 12 statków zmierzających do Syrii, z których większość przewozi irańską ropę.

Setki izraelskich nalotów również wymierzonych w Syrię od początku wojny w 2011 roku, głównie przeciwko sojusznikom reżimu Damaszku z Iranu, libańskiemu ruchowi Hezbollah i syryjskim siłom rządowym.

Rafineria ropy naftowej Baniyas znajduje się w podlegającej reżimowi nadmorskiej prowincji Tartus.

„To pierwszy tego rodzaju atak na tankowiec, ale port Banias był celem w przeszłości” – powiedział Abdel-Rahman.

Damaszek powiedział na początku zeszłego roku, że nurkowie podłożyli materiały wybuchowe w rurociągach morskich w rafinerii Baniyas, ale zniszczenia nie wstrzymały działalności.

W lutym 2020 roku uzbrojone drony zaatakowały cztery obiekty naftowo-gazowe w centralnej prowincji Homs, co spowodowało pożary i szkody materialne.

Sobotni atak nastąpił po zabiciu syryjskiego oficera, a trzech żołnierzy zostało rannych w czwartek podczas strajków Izraela po wystrzeleniu pocisku w tajne miejsce nuklearne w państwie żydowskim.

READ  Australia podejmuje nowe kroki przeciwko Iranowi

IDF poinformowało wówczas, że rakieta ziemia-powietrze została wystrzelona z Syrii w kierunku południowej pustyni Negew, gdzie Znajduje się reaktor jądrowy Dimona.

Wymiana ognia nastąpiła niecałe dwa tygodnie po tym, jak Iran oskarżył Izrael o „terroryzm” w następstwie eksplozji w obiekcie jądrowym Natanz w Islamskiej Republice.