Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Czesko-polska umowa wydobywcza Turów krytykowana przez niemieckie i czeskie organizacje pozarządowe – EURACTIV.com

Czesko-polska umowa wydobywcza Turów krytykowana przez niemieckie i czeskie organizacje pozarządowe – EURACTIV.com

W skardze do Komisji czeskie i niemieckie organizacje pozarządowe skrytykowały porozumienie między Czechami a Polską, które umożliwia Polsce korzystanie z kopalni Turów pomimo negatywnego wpływu na czeskie środowisko.

Greenpeace, Bund Sachsen i Stowarzyszenie Uhelna skarżyły się, że umowa dwustronna nie uwzględnia negatywnych skutków górnictwa, jak obiecano podczas negocjacji.

Rzecznik Greenpeace Lukáš Hrábek powiedział, że grupa unijnych prawodawców, w tym czeski eurodeputowany Mikuláš Peksa (piraci), poparła skargę i wysłała list do komisarza ds. środowiska Virginijusa Sinkievičiusa.

„Czeski Trybunał Konstytucyjny odmówił zajęcia się umową, ponieważ według niego nie podlega ona jego jurysdykcji. Miejscowa ludność i organizacje ekologiczne zwracają się do Komisji Europejskiej, która wciąż może coś zmienić” – powiedziała Petra Kalenska z prawa. firma Frank Bold, która sporządziła skargę.

Dodał, że podpisując umowę, Czechy zgodziły się na nielegalne wydobycie.

Prawnik dodał, że Grupa PGE, polska spółka będąca właścicielem kopalni Turów, „wydobyła od lutego do września 2022 r. bez oceny oddziaływania na środowisko, co jest całkowicie sprzeczne z prawem europejskim”. Grupa poinformowała, że ​​zamierza kontynuować wydobycie do 2044 roku i planuje dalszą rozbudowę kopalni.

Po tym, jak sąd UE nakazał Polsce zapłacić 500 000 euro dziennych grzywien za nieprzestrzeganie środków tymczasowych mojeCzeski rząd podpisał porozumienie z Polską, aby zająć się skutkami operacji wydobywczych, a Czechy wycofały sprawę.

Po podpisaniu porozumienia przez premierów Czech i Polski 3 lutego Polska wypłaciła Czechom 45 mln euro odszkodowania za wyrządzone szkody.

Przygraniczne miasta Czech, położone w pobliżu kopalni odkrywkowej, wyraziły zaniepokojenie hałasem, zapyleniem, utratą wód gruntowych i osiadaniem spowodowanym przez intensywne wydobycie.

READ  Netia otwiera centrum danych pod Warszawą