Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Czy słyszałeś (dosłownie)? Apple w końcu wprowadził bezstratne technologie dźwięku i dźwięku przestrzennego

W swoim dążeniu do bardziej złożonego dźwięku, Apple Music zapewnia użytkownikom w Indiach muzykę studyjną, wprowadzając długo oczekiwany dźwięk i dźwięk przestrzenny. Rozbijamy te technologie, które również korzystają z Dolby Atmos At

Globalny wyścig strumieniowego przesyłania muzyki trwa już od ponad dekady, a istnieje już mnóstwo złotych standardowych nazw, takich jak Spotify, Apple Music i Tidal. Podczas gdy stawki subskrypcji i różnorodność bibliotek są kluczowymi elementami dla osób wybierających usługi muzyczne, kolejnym kluczowym czynnikiem jest technologia, w szczególności technologia audio związana z wrażeniami słuchowymi.

(Zapisz się, aby otrzymywać biuletyn Today’s Cache, aby uzyskać szybki przegląd 5 najważniejszych wiadomości technicznych. Kliknij Tutaj Zarejestruj się za darmo.)

Kilka tygodni temu, tuż przed WWDC (Worldwide Developers Conference) 2021, Apple krążyło wokół młyna plotek – oczywiście – kiedy warstwa muzyczna HiFi „Lossless Audio” była widoczna dla niektórych użytkowników Apple Music.

Jak dotąd ten globalny gigant technologiczny z siedzibą w Kalifornii ma własną implementację AAC (Advanced Audio Codec), która zapewnia dźwięk praktycznie nie do odróżnienia od oryginalnego nagrania studyjnego. Biblioteka zawierająca ponad 75 milionów utworów jest obecnie zakodowana przy użyciu ALAC w rozdzielczościach od 16bit/44,1kHz (jakość CD) do 24bit/192kHz. Firma wprowadziła również Apple Digital Masters, aby dostarczać wysokiej jakości nagrania, a użytkownicy Apple Music będą mogli to zobaczyć dla niektórych albumów i utworów w aplikacji.

Ale w ciągu ostatnich 24 godzin użytkownicy Apple Music India zauważyli nie jedną, ale dwie nowe małe znaczki pod albumem lub grafiką utworu: Lossless Audio i Dolby Atmos, które są dostępne dla użytkowników bez dodatkowych kosztów.

Porozmawiajmy zagubieni…

Bezstratny dźwięk odnosi się do „bezstratnej kompresji”, która jest sposobem na zachowanie wszystkich danych w oryginalnym pliku treści, z każdym szczegółem dokładnie tak, jak zamierzał twórca lub artysta w studiu. Według raportu na stronie Apple opublikowanego 10 czerwca 2021 r. strumieniowanie bezstratnego dźwięku przez sieć komórkową lub Wi-Fi zużywa znacznie więcej danych, a pobieranie bezstratnego dźwięku zajmuje znacznie więcej miejsca na urządzeniu. Żeby było jasne, wyższe rozdzielczości zużywają więcej danych niż niższe.

Kategoria bezstratnej muzyki Apple Music zaczyna się od jakości CD, która jest 16-bitowa przy 44,1 kHz, przechodzi do 24-bitowej przy 48 kHz i może być odtwarzana lokalnie na urządzeniach Apple. Apple Music oferuje również technologię Hi-Resolution Lossless do 24 bitów przy 192 kHz, do czego użytkownicy będą potrzebować zewnętrznego konwertera cyfrowo-analogowego.

A co z kosztami przesyłania strumieniowego, które są problemem dla wielu użytkowników? Użytkownicy Apple Music mogą ręcznie włączać i wyłączać te funkcje dla każdego połączenia danych na subtelnym poziomie, aby zachować obsługę zużycia danych w nowej sekcji ustawień jakości dźwięku. Apple zapewnia również wyraźne rozmiary plików danych dla wszystkich rozdzielczości.

Apple bezlitośnie utrzymuje ten ekosystem tak ekskluzywnie, jak to tylko możliwe; Bezprzewodowe słuchawki AirPods, AirPods Pro, AirPods Max i Beats wykorzystują kodek Apple AAC Bluetooth, aby zapewnić doskonałą jakość dźwięku – a połączenia Bluetooth nie są bezstratne. Domyślnie Apple Music automatycznie odtwarza dźwięk przestrzenny ze ścieżkami Dolby Atmos na wszystkich słuchawkach AirPods i Beats wyposażonych w układ H1 lub W1, a także na wbudowanych głośnikach w najnowszych wersjach iPhone, iPad i Mac. Jeśli więc obawiasz się kosztów transmisji danych i masz jedną z wymienionych powyżej maszyn wirtualnych, warto sprawdzić swoje ustawienia.

Oferta specjalna w Indiach

  • Apple ma również plik przestrzenny przewodnik audio Aby pomóc użytkownikom Apple Music naprawdę usłyszeć różnicę, zawiera polecane utwory z AR Rahman, Divine, Marvin Gaye i The Weeknd.

O Dolby Atmos

Zwracamy się więc do Dolby Atmos, które wielu określa jako „odbiornik dźwięku przestrzennego” lub „4K dla Twoich uszu”. Dolby Atmos to specjalny format audio zaprojektowany, aby zapewnić wciągający dźwięk 260 stopni, jaki można uzyskać w kinie. Technologia Atmos jest szczególnie popularna wśród filmowców, muzyków i nadawców, którzy chcą umieścić dźwięk w określonych miejscach na określonej scenie dźwiękowej, aby słyszeć ruch zgodnie z zamierzeniami.

Sama technologia korzysta z 9,1-kanałowego łóżka – statyczne dźwięki przypominają ton w tle – a także 128 ścieżek i do 118 jednoczesnych elementów dźwiękowych (kroki, podmuchy wiatru, skrzypienie drzwi, ruch uliczny).

W przeciwieństwie do dźwięku przestrzennego Atmos ma większą swobodę pozycjonowania. Atmos nie korzysta z kanałów, o których wiemy, że korzysta z dźwięku przestrzennego, i faktycznie mapuje obiekty audio do jakiegoś miejsca. Można go łatwo zintegrować ze słuchawkami i słuchawkami dousznymi.

Jednak system dźwięku przestrzennego Apple z obsługą Dolby Atmos jest nie tylko dla słuchaczy, ale także dla muzyków.

Oczekuje się, że nowe wdrożenie Apple Music zakończy się w ciągu najbliższych 12-18 godzin. Na szczęście Apple Music na Androida wkrótce wprowadzi przestrzenny i stratny dźwięk, ale nie jest to potwierdzone, kiedy funkcja Apple CarPlay pojawi się jeszcze w tej wersji.

READ  Najlepsze ruchy Salazzle w Pokémon GO