Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Czy wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego może być powiązaniem między urazowym uszkodzeniem mózgu a demencją?

Czy wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego może być powiązaniem między urazowym uszkodzeniem mózgu a demencją?

Ten artykuł został zrecenzowany według Science Proces edycji
I Zasady.
Redaktorzy Przy zapewnieniu wiarygodności treści wyróżniono następujące cechy:

Weryfikacja faktów

zaufane źródło

Korekta

Źródło: domena publiczna Unsplash/CC0

× Zamknąć

Źródło: domena publiczna Unsplash/CC0

Według hipotezy opublikowanej w czasopiśmie „Wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego” (CSF) może być jednym z mechanizmów łączących urazowe uszkodzenie mózgu (TBI) z demencją. Choroba Alzheimera i demencja: badania translacyjne i interwencje kliniczne, .

Urazowe uszkodzenia mózgu są ściśle powiązane ze zwiększonym ryzykiem demencji. Niestety, dokładne ścieżki leżące u podstaw tej zależności są niejasne. Ta luka w wiedzy utrudnia tworzenie strategii profilaktycznych wspierających pacjentów z urazowym uszkodzeniem mózgu.

Wycieki płynu mózgowo-rdzeniowego są związane ze zmniejszoną wypornością mózgu i pojawieniem się zwiotczenia mózgu w MRI. Poważne zwiotczenie mózgu może powodować objawy naśladujące behawioralny wariant otępienia czołowo-skroniowego (bvFTD), rodzaju otępienia o wczesnym początku.

Niedawna publikacja Shevinka i wsp. wykazała, że ​​u pacjentów z objawami bvFTD częstym zjawiskiem jest rodzaj wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego, zwany przetoką płynu mózgowo-rdzeniowego. Po zidentyfikowaniu wycieku za pomocą specjalistycznej techniki obrazowania zwanej cyfrową mielografią subtrakcyjną, chirurgiczna korekta wycieku spowodowała ustąpienie objawów demencji u wszystkich dziewięciu pacjentów kwalifikujących się do badania z zespołem czołowo-skroniowym mózgu.

„Kiedy przeczytałem badanie przeprowadzone przez Shevinka i wsp., zapaliła mi się lampka w głowie i zacząłem zastanawiać się, czy te wycieki płynu mózgowo-rdzeniowego mogą być ważnym czynnikiem przyczyniającym się do ugruntowanego związku między urazowym uszkodzeniem mózgu” – mówi kierownik badania, profesor Esme Fullera-Thompsona. „Jest to tak ekscytujące, ponieważ jeśli ta hipoteza jest poprawna, możliwe jest, że terapia infuzyjna może złagodzić objawy demencji u niektórych pacjentów po urazowym uszkodzeniu mózgu w wywiadzie”.

Doktor Fuller Thompson jest dyrektorem Instytutu Przebiegu Życia i Starzenia się na Uniwersytecie w Toronto oraz profesorem w Szkole Pracy Socjalnej Factor Inwentash i na Wydziale Medycyny Rodzinnej i Społecznej.

READ  Technika poprawiająca leczenie ran i usuwanie nadmiernych blizn

Wycieki płynu mózgowo-rdzeniowego stwierdza się u około 1–3% dorosłych z urazowym uszkodzeniem mózgu. Objawy ciężkiego wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego obejmują ból głowy, brak równowagi i nadmierną senność. Chociaż wiele wycieków płynu mózgowo-rdzeniowego może ustąpić samoistnie, większe wycieki mogą wymagać chirurgicznego podwiązania w ramach procedury minimalnie inwazyjnej.

Ustalenie źródła wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego może być trudne, ale pomocne mogą być specjalistyczne metody obrazowania, takie jak cyfrowa mielografia subtrakcyjna stosowana przez Schevenka.

„Mamy nadzieję, że inni badacze będą równie zainteresowani potencjalnym znaczeniem wycieków płynu mózgowo-rdzeniowego w związku między urazowym uszkodzeniem mózgu a demencją oraz że zostaną przeprowadzone dalsze badania w celu zbadania tego związku” – mówi współautorka Judy Ding, farmaceutka z Uniwersytetu w Toronto.

„Ta hipoteza ma oczywiście charakter wysoce spekulacyjny i potrzebujemy dalszych badań, aby ustalić, czy jest ona obiecująca” – dodaje Fuller-Thompson.

więcej informacji:
ZhiDi Deng i wsp., Czy wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego może przyczynić się do powiązania między urazowym uszkodzeniem mózgu a demencją?, Choroba Alzheimera i demencja: badania translacyjne i interwencje kliniczne (2023). doi: 10.1002/trc2.12419