Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Dania zawiesza gazociąg bałtycki w odwecie za Polskę

WARSZAWA, Polska (AP) – Dania wycofała pozwolenie na budowę gazociągu mającego sprowadzać norweski gaz do Polski, powołując się na konieczność oceny, czy projekt może być szkodliwy dla siedlisk niektórych gatunków gryzoni i nietoperzy.

Ta decyzja oznacza przeszkodę w wysiłkach Polski na rzecz bezpieczeństwa energetycznego. Polska liczy na rurociąg o nazwie Polish Pipe, który pomoże kontrolować swoją zależność od rosyjskich źródeł energii.

Duńska Rada Apelacyjna ds. Środowiska i Żywności ogłosiła w czwartek, że cofnęła pozwolenie na grunty wydane w 2019 r. dla Baltic Pipe.

Rada Odwoławcza orzekła, że ​​zatwierdzenie przez DN Environmental Protection Agency planu ochrony schroniska, nordyckich szczurów brzozowych i nietoperzy podczas budowy 210 kilometrów (130 mil) jest niewystarczające. Rury w całej Danii.

Ta decyzja oznacza, że ​​Duńska Agencja Środowiska musi przeprowadzić dalsze badania.

Polski wiceminister spraw zagranicznych Markin Brydox powiedział, że ma nadzieję, że Polska w końcu otrzyma pozwolenie.

„Ochrona środowiska jest bardzo ważna i musimy przestrzegać wszystkich przepisów, ale równie ważne jest bezpieczeństwo energetyczne. Musimy zważyć te dwie rzeczy, aby zrealizować ten projekt” – powiedział.

Baltic Pipe został zaprojektowany w celu dostarczenia norweskiego morskiego gazu ziemnego z Morza Północnego do Polski przez Danię. Oczekiwano, że rurociąg zostanie ukończony jesienią 2022 roku.

„Ten projekt musi zostać zakończony jak najszybciej z korzyścią dla Rzeczypospolitej Polskiej i całej Europy Środkowej. Ufamy dobrej woli duńskiego rządu” – powiedział Bridax w wywiadzie dla państwowego radia.

Polska była rozczarowana w zeszłym miesiącu, gdy administracja Bidena zniosła sankcje na firmę nadzorującą Nort Stream 2, prawie ukończony gazociąg, który dostarcza rosyjski gaz do Niemiec.

North Stream 2 pozwoli Rosji przejść przez Ukrainę, która traci lukratywne taryfy transportowe i usuwa dewizy z Kijowa w walce o władzę z Moskwą.

READ  Jono Almeida odniósł ogólny sukces na polskiej trasie