Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Departament Skarbu USA nakłada ograniczenia na chińskie firmy w związku z domniemanymi naruszeniami praw człowieka wobec ujgurskich muzułmanów w Chinach

ten Stany Zjednoczone Ameryki Do swojej czarnej listy inwestycyjnej dodała producenta dronów DJI i siedem innych chińskich firm, zwiększając presję na firmy z drugiej co do wielkości gospodarki na świecie.

W rezultacie inwestorzy amerykańscy nie będą mogli kupować ani sprzedawać akcji spółek.

DJI i pozostałe siedem firm są już na amerykańskiej liście podmiotów. (Bloomberg)

„Dzisiejsza akcja pokazuje, w jaki sposób prywatne firmy z chińskich sektorów technologii obronnych i nadzoru aktywnie współpracują z rządowymi wysiłkami mającymi na celu rozprawienie się z członkami mniejszości etnicznych i religijnych” – powiedział Brian Nelson, podsekretarz stanu ds. terroryzmu i wywiadu finansowego.

Ministerstwo Skarbu pozostaje zaangażowane w zapewnienie, że amerykański system finansowy i amerykańscy inwestorzy nie będą wspierać tych działań.

Wiadomość ta była powszechnie oczekiwana po tym, jak po raz pierwszy została podana przez Financial Times na początku tego tygodnia.

DJI i pozostałe siedem firm znajdują się już na amerykańskiej liście podmiotów, co oznacza, że ​​nie wolno im kupować amerykańskich produktów ani importować amerykańskiej technologii bez specjalnej licencji.

W czwartek Departament Handlu USA dodał do tej czarnej listy eksportowej dziesiątki chińskich firm i organizacji w celu ograniczenia wykorzystywania przez Chiny technologii amerykańskich do celów wojskowych i domniemanych naruszeń praw człowieka.

Czwartkowe bliźniacze ogłoszenia pojawiły się tydzień po tym, jak Ministerstwo Skarbu nałożyło podobne sankcje gospodarcze na chińskich polityków i chińską firmę zajmującą się sztuczną inteligencją SenseTime.

Administracja Bidena ogłosiła w czwartek, że nałoży nowe sankcje na kilka chińskich firm biotechnologicznych i nadzoru.
Administracja Bidena ogłosiła w czwartek, że nałoży nowe sankcje na kilka chińskich firm biotechnologicznych i nadzoru. (AFP)

Producent dronów odmówił komentarza przed środowym komunikatem Departamentu Skarbu USA.

Zamiast tego CNN Business odniósł się do wcześniejszego oświadczenia wydanego w odpowiedzi na wcześniejsze ograniczenia w grudniu zeszłego roku, kiedy stwierdził, że „nie zrobił nic, aby uzasadnić umieszczenie go na liście podmiotów”.

DJI dodało w tym czasie, że było to również „ocena opcji, aby zapewnić, że nasi klienci, partnerzy i dostawcy są traktowani uczciwie”, bez rozwijania. Odmówił udostępnienia aktualizacji lub komentarza na temat tych planów w tym tygodniu.

Ostatnie represje Waszyngtonu mogą doprowadzić do problemów z finansowaniem rodzącego się prywatnego producenta dronów z siedzibą w Shenzhen.

DJI obecnie liczy jako inwestorów wagi ciężkie z Doliny Krzemowej, takie jak Sequoia Capital China i Kleiner Perkins. Sequoia Capital China odmówiła komentarza, a Kleiner Perkins nie odpowiedział na prośbę o komentarz na temat tego, czy ograniczenie skomplikuje ich inwestycję.

Ale według osoby zaznajomionej z tą sprawą, inwestycja Sequoia w DJI jest zarządzana przez Sequoia Capital China, która działa jako odrębny podmiot prawny od amerykańskiej firmy.

Oznacza to, że prawdopodobnie nie będą objęte żadne ograniczenia, które uniemożliwiają inwestycje USA w DJI, powiedziała osoba.

Rozgrzewanie Waszyngton wywiera ostatnio presję na chińskie firmy.

Chiński producent dronów DJI został dodany do czarnej listy inwestycyjnej.
Chiński producent dronów DJI został dodany do czarnej listy inwestycyjnej. (Bloomberg)

W zeszły piątek start-up sztucznej inteligencji SenseTime trafił na tę samą czarną listę Departamentu Skarbu USA, co DJI, dwa lata po tym, jak jeden z jego podmiotów stowarzyszonych został wpisany na listę podmiotów w 2019 roku.

Podobnie Ministerstwo Skarbu stwierdziło, że decyzja o zakazie korzystania z SenseTime wynika z roli, jaką rzekomo odegrała jego technologia w umożliwianiu łamania praw człowieka wobec Ujgurów i innych mniejszości muzułmańskich w Sinciangu.

SenseTime zdecydowanie zaprzeczył oskarżeniom. Jednak w poniedziałek spółka przełożyła swój debiut na giełdzie w Hongkongu, która miała zacząć handlować już w tym tygodniu.

Firma powiedziała, że ​​opóźnienie miało na celu „ochronę interesów potencjalnych inwestorów w spółce” i umożliwienie im „rozważenia potencjalnego wpływu” posunięcia USA na jakiekolwiek inwestycje.

Osobno urzędnicy amerykańscy dyskutowali w czwartek również, czy zaostrzyć przepisy dotyczące sprzedaży jednemu z największych producentów chipów w Chinach.

Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC) znajduje się na amerykańskiej liście podmiotów od zeszłego roku. Ale „decyzja zawierała postanowienie, które zdaniem krytyków stworzyło lukę prawną, którą wykorzystały niektóre firmy” — informuje Financial Times.

SMIC nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Jednak odkąd znalazła się na liście podmiotów, „firma stanęła przed ogromnymi wyzwaniami w zakresie produkcji i operacji” – powiedział w zeszłym miesiącu pełniący obowiązki prezesa i dyrektora finansowego SMIC, Gao Yonggang.

Oddzielnie, w zeszłym roku Departament Obrony USA dodał firmę do listy firm, które według agencji są własnością lub są kontrolowane przez chińskie wojsko. Ta decyzja uniemożliwia Amerykanom inwestowanie w SMIC.

Ministerstwo Skarbu nałożyło ograniczenia inwestycyjne na wybrane chińskie firmy ze względu na ich rolę w ułatwianiu łamania praw człowieka wobec ujgurskich muzułmanów w Chinach.
Ministerstwo Skarbu nałożyło ograniczenia inwestycyjne na wybrane chińskie firmy ze względu na ich rolę w ułatwianiu łamania praw człowieka wobec ujgurskich muzułmanów w Chinach. (AFP)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin skrytykowało Stany Zjednoczone w środę po doniesieniach o planowanych represjach Waszyngtonu.

W briefingu rzecznik Zhao Lijian wezwał administrację Bidena do zaprzestania „upolitycznienia” kwestii technologicznych i gospodarczych poprzez „włączenie koncepcji bezpieczeństwa narodowego do głównego nurtu”.

„Przestańcie nadużywać władzy państwowej w celu nieuzasadnionego tłumienia niektórych sektorów i przedsiębiorstw w Chinach” – powiedział Zhao, ostrzegając, że sankcje wobec firm takich jak SMIC i DJI zagrażają globalnej produkcji i łańcuchom dostaw oraz podważają międzynarodowe zasady handlu.

„Chiny, jak zawsze, będą zdecydowanie bronić uzasadnionych praw i interesów chińskich przedsiębiorstw” – dodał.

READ  Stany Zjednoczone po raz pierwszy dodane do listy „upadających” demokracji | Wiadomości z USA