Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Deszcz meteorów Eta Aquarids był widziany w Australii w tym miesiącu i osiągnie szczyt w tym tygodniu

Oczy ku niebu, Australia — Czas złapać jeden z najbardziej imponujących rojów meteorów w roku. Każdy spadek poniżej powoduje, że deszcz meteorytów Eta Akwarydy rozpala niebo. I tak, to się dzieje teraz.

Ta żywa astrologiczna wizja rozpoczyna się każdego roku w kwietniu, ale jej szczyt przypada na początek maja. W 2023 roku to całkiem dobrze pasuje do gwiazdorskich tancerzy. W zeszłym miesiącu chodziło tylko o to, aby nie patrzeć bezpośrednio na zaćmienie Słońca, więc przyszła kolej na nocne niebo, by znów zabłysnąć.

Najlepsza data do zaznaczenia w swoim dzienniku: Wczesne godziny w niedzielę, 7 maja, kiedy prysznice są najlepsze. Jeśli nie możesz się doczekać, aby rzucić okiem, nawet z podwórka lub balkonu, oto, co musisz wiedzieć.

Co to jest

Eta Aquarids może nie są tak sławne jak Kometa Halleya, ale deszcz jest tak naprawdę odległą sprawą – ponieważ kawałki, które widzisz latające wokół, znajdowały się na ścieżce Halleya przez naprawdę długi czas. I zamiast być widocznymi tylko co 76 lat (następna obserwacja komety Halleya ma miejsce w 2061 r.), Eta Akwarydy pojawiają się co roku, zwykle między 19 kwietnia a 28 maja każdego roku. Nazwa prysznica pochodzi od gwiazdy, od której wydaje się pochodzić Eta Aquarius, która jest częścią konstelacji Wodnika. Dlatego właśnie tego będziesz szukać na niebie.

Na szczęście będąc na półkuli południowej mamy jedne z najpiękniejszych widoków na świecie. Średnio można zobaczyć do 20-40 meteorów na godzinę.

Kiedy ją zobaczę

Deszcz osiągnie szczyt wczesnym rankiem w niedzielę, 7 maja, ale będzie nadal widoczny przez kilka dni po obu stronach. Najlepszą porą na przyciąganie wzroku jest tuż przed świtem po zachodzie księżyca, czyli około 4 rano – ale zaleca się również między 2:00 a 7:00.

READ  Trzecia próba eksperymentu NASA Megarocket została udaremniona z powodu wycieku wodoru

W tym czasie będziesz w biegu, widząc do 50 meteorów co 60 minut. Każdy z nich będzie poruszał się z prędkością około 225 000 kilometrów na godzinę, promieniując wyjątkowo i pozostawiając długi ślad. Deszcz jest spowodowany głównie tym, że Ziemia przeszkadza komecie, która powoduje erozję gwiezdnego pyłu do atmosfery.

Jak ty to widzisz?

Zwykle, gdy deszcz meteorytów rozświetla niebo, prosimy mieszkańców miast, aby oddalili się jak najdalej od zanieczyszczenia świetlnego, aby uzyskać najlepszy widok. Jeśli nie możesz teraz wyjechać z miasta, nadal możesz zabrać faceta ze swojego podwórka lub ganku.

Aby pomóc zlokalizować prysznic, zalecamy pobranie pliku Aplikacja Sky Map – To najłatwiejszy sposób poruszania się po nocnym niebie (i daje tyle frajdy, że można go używać nawet w nocy bez deszczu meteorytów). Jeśli bardziej interesują Cię szczegóły, czas i data Zawiera również stół To pokazuje kierunek i wysokość akwarydów ETA. To było aktualizowane codziennie.

Jednak pogoda może przeszkadzać w oglądaniu, w zależności od miejsca zamieszkania. Melbourne ma padać do następnego wtorku, a Adelaide jest również włączana i wyłączana do poniedziałku – chociaż prognoza na niedzielę jest częściowo pochmurna. Od soboty w Perth spodziewany jest również przelotny deszcz lub dwa, aw niedzielę deszcze mają rozpocząć się również w Sydney. W Brisbane natomiast czekają przeważnie słoneczne warunki.