Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Dlaczego moje stopy pachną? I co mam z tym zrobić?

źródło: Shutterstock

„Nieprzyjemny zapach” może być pierwszym słowem, które przychodzi na myśl, gdy myślisz o stopach.

Dlaczego niektórzy ludzie stopy Nie ma zapachu, ale inne stopy są tak ostre, że prawie wyrzuca cię?

Dowiedzmy się, co powoduje nieprzyjemny zapach stóp, co możesz z tym zrobić i kiedy zasięgnąć profesjonalnej porady.

Spocone stopy

Spocone stopy mogą prowadzić do nieprzyjemnego zapachu stóp.

Stopy mogą się pocić podczas upałów, zwłaszcza jeśli nosimy buty z zakrytymi palcami lub buty, a pot nie wyparował.

niepokój i presja emocjonalna również rosną Działalność Z gruczołów potowych ze względu na wydzielanie hormonów stresu, takich jak adrenalina, co powoduje pocenie się dłoni i stóp.

Pocenie się stóp jest powszechne, ale niektórzy ludzie cierpią na stan zwany nadmierną potliwością.nadmierne pocenie. „Jest to bardzo niepokojące i może prowadzić do zamieszania społecznego, obniżonej pewności siebie i słabego zdrowia psychicznego.

Ale pot zazwyczaj nie ma zapachu per se. To bakterie żywiące się potem powodują nieprzyjemny zapach.

bakterie i pot

Ludzie mają około 1000 gatunków bakteria żyć dalej Skórzany. Bakterie namnażają się w wilgotnych środowiskach, takich jak pachy i pachwiny, a także między palcami. Bakterie żyjące na naszej skórze są w większości nieszkodliwe (a niektóre są dla nas korzystne), ale mogą również powodować nieprzyjemny zapach, gdy wchodzą w interakcję z potem.

zapach stóp Jest związany z kilkoma rodzajami bakterii. Kiedy te bakterie zjadają cukry i tłuszcze w pocie, wytwarzają chemikalia o nieprzyjemny zapach.

Najczęstsze związki chemiczne to:

  • Kwas izowalerianowy, który charakteryzuje się tandetnymi, spoconymi stopami pójście
  • Kwas propionowy, który kwaśne zapachy.

rodzaj bakterii o nazwiebrevibakteriebo też Stopa pójście. Zjadają martwy naskórek na naszych stopach i wytwarzają gaz o charakterystycznym kwaśnym zapachu.

producenci sera Bakterie te często dodają się do powierzchni sera, aby uzyskać konsystencję i smak. To wyjaśnia, dlaczego ser pachnie jak stopy, a stopy jak ser!

Biolog Bart Knowles otrzymał Nagrodę Ig Nobla (za niezwykłe osiągnięcia naukowe) w 2006 roku za udowodnienie, że gatunek komara, o którym wiadomo, że przenosi malarię, ma tę samą preferencję. Ser Limburger Zapach ludzkich stóp.

Co może powodować nieprzyjemny zapach stóp?

Zapach stóp pogarszają skarpetki i buty, które nie pozwalają na odparowanie potu ze skóry. Gdy pot nie może odparować ze skóry, wzrasta temperatura i wilgotność względna wewnątrz butów, szczególnie w butach takich jak buty roboczeBakterie preferują ciepłe, wilgotne środowisko.

bakteryjna infekcja skóry zwanaliza rogówki„Może również powodować nieprzyjemny zapach stóp. Zwykle wpływa na podeszwy stóp i między palcami, powodując, że skóra jest biała i wilgotna, często z skupiskami małych, perforowanych dołów lub „dołków”. Te doły są spowodowane trawieniem bakterii skóry i produkcji związków siarki.

Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet i wiąże się z poceniem się stóp, złą higieną stóp, cukrzycą i HIV. Keratoliza odpowie leczenie lub leczenie Zawiera środki antyseptyczne i miejscowe antybiotyki.

Zapach stóp może być również spowodowany przez grzybicę skóry, grzybicę, często nazywaną stopą sportowca, którą podiatra może zdiagnozować. Można go leczyć kremem lub balsamem przeciwgrzybiczym.

Co możesz zrobić, aby poradzić sobie ze śmierdzącymi, spoconymi stopami

Pierwszą rzeczą do rozważenia, jeśli twoje stopy nieprzyjemnie pachną, jest higiena stóp i butów.

Stopy nie są myte pod prysznicem. W rzeczywistości bakterie z reszty ciała są wypłukiwane aż do stóp. Dlatego tak ważne jest mycie stóp mydłem – także między palcami!

Ważne jest również, aby dobrze wysuszyć stopy po kąpieli, aby zapobiec gromadzeniu się potu i bakterii.

Idealnie jest zmienić buty, aby buty i buty miały szansę wyschnąć przed ponownym założeniem. Mokre buty to idealne miejsce do rozwoju bakterii i tworzenia tych śmierdzących chemikaliów.

Regularne mycie i suszenie wszystkiego, co nosisz na stopach, usunie bakterie i stęchły pot.

Bambus ma naturalne działanie przeciwdrobnoustrojowe (co oznacza, że ​​może mieć pewną zdolność spowolnienia) bakteria lub wzrost pleśni) i skarpety wykonane z tych włókien Może być użyteczneale niejasny Czy korzyści Przetłumacz na bambusowe produkty odzieżowe.

tam sprzeczny opinie na mnie Najlepszy materiał na buty i skarpetki, aby poprawić nieprzyjemny zapach stóp, dlatego potrzebne są dalsze badania.

Spocone i śmierdzące stopy

Jeśli Twoje stopy są bardzo spocone i śmierdzą, nawet przy dobrej higienie stóp i właściwej pielęgnacji obuwia, możesz rozważyć inne opcje.

Ekspertyza podologa pomoże Ci dokonać właściwego wyboru leczenia i sprawi, że nie pominiesz najpoważniejszych problemów.

Większość dostępnych metod leczenia zapachu ciała ukierunkowanych na wytwarzanie potu:

  • silny antyperspirant Zawierają wodorotlenek chlorku glinu, który można kupić w aptece bez recepty i nakładać bezpośrednio na stopy
  • jontoforeza„Jest to zabieg oferowany w specjalistycznych klinikach w celu zmniejszenia pocenia się dłoni i stóp.Przez skórę nasączoną wodą z kranu przepływa lekki prąd elektryczny. jedno badanie Stwierdzono, że około 75-80% uczestników zmniejszyło pocenie się stóp po 20 dniach tego zabiegu
  • Botoks Zabiegi bardzo skutecznie zmniejszają pocenie się stóp. Botox działa poprzez blokowanie nerwów, które się aktywują Pot żołądź; Jednak wstrzyknięcie w podeszwę stopy może być bardzo niewygodne
  • Krem do stosowania miejscowego zawierający niewielką ilość „bromku glikopironium” mogę pomóc Aby kontrolować nadmierną potliwość.

Co to jest zacięcie palca? Od nieszkodliwych materiałów po ucztę dla owadów


Wstęp do
Rozmowa

Ten artykuł został ponownie opublikowany z Rozmowa Na licencji Creative Commons. Przeczytać oryginalny artykuł.Rozmowa

cytat: Dlaczego moje stopy śmierdzą? I co mam z tym zrobić? (2022, 17 sierpnia) Pobrano 17 sierpnia 2022 z https://medicalxpress.com/news/2022-08-feet.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Bez względu na jakiekolwiek uczciwe postępowanie w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść udostępniana jest wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  Aerodynamika siadających ptaków może pomóc w projektowaniu samolotów