Rurociąg Nord Stream 1, który dostarcza gaz z Rosji do Niemiec, zostanie w tym tygodniu poddany planowej konserwacji, odcinając dostawy gazu do Europy i budząc obawy o przedłużające się wstrzymanie dostaw.
Rosja zmniejszyła już swoją produkcję do 40 procent przepustowości rurociągu, co pomogło podnieść ceny gazu w Europie i Wielkiej Brytanii.
Kontrakty benchmarkowe notowane są o 350 proc. – 400 proc. więcej niż w tym czasie w zeszłym roku.
Ukraina odcięła również w maju swój szlak tranzytowy gazu do Europy, obwiniając interwencję rosyjskich sił okupacyjnych.
Oto kilka czynników, które wyjaśniają wpływ rosyjskich dostaw na europejskie rynki gazu.
Jakie są główne szlaki rosyjskiego gazu do Europy?
Rosja dostarcza około 40 procent europejskiego gazu ziemnego, głównie rurociągami.
Dostawy w ubiegłym roku wyniosły około 155 miliardów metrów sześciennych.
Ukraiński korytarz tranzytowy przesyła głównie gaz do Austrii, Włoch, Słowacji i innych krajów Europy Wschodniej.
Ukraina zamknęła rurociąg tranzytowy Suchanowka, który biegnie przez terytoria okupowane przez Rosję na wschodzie kraju.
Kraje europejskie dążą do zmniejszenia swojej zależności od rosyjskiego gazu.
Niektórzy zostali już odcięci od rosyjskich dostaw po tym, jak odmówili rosyjskiego żądania zapłaty w rublach.
Jeszcze inni, w tym Niemcy, potrzebują rosyjskiego gazu i starają się uzupełnić wyczerpane rezerwy gazu.
Alternatywne trasy do Europy, które nie przechodzą przez Ukrainę, obejmują gazociąg Jamał-Europa, który przecina Białoruś i Polskę do Niemiec oraz Nord Stream 1, który biegnie pod Morzem Bałtyckim do Niemiec.
Przepustowość gazociągu Jamał-Europa wynosi 33 miliardy metrów sześciennych, co stanowi około jednej szóstej eksportu rosyjskiego gazu do Europy.
Gaz płynie na wschód gazociągiem z Niemiec do Polski od początku tego roku.
Moskwa nałożyła sankcje na właściciela polskiej części gazociągu Jamał-Europa, który transportuje rosyjski gaz do Europy.
Ale polski minister klimatu powiedział, że Polska może zarządzać przepływem gazu w gazociągu jamalskim bez odwracania go.
Mniejsze kwoty przez Nord Stream 1 otrzymały Austria, Niemcy, Włochy, Słowacja i Czechy.
co się teraz dzieje?
Przepływy rosyjskiego gazu do Europy rzeczywiście spadły w pierwszej połowie 2022 r., a przepływy przez trzy główne rurociągi spadły o około 50 procent w porównaniu z pierwszą połową 2021 r.
Przepływy przez Nord Stream i przez Ukrainę, które spadły już w zeszłym roku, zaczęły spadać w marcu po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
W tym roku Moskwa odcięła dopływ gazu do Bułgarii, Finlandii, Polski, duńskiego dostawcy Ørsted, holenderskiej firmy Gastera i Shella w zamian za niemieckie kontrakty, po tym jak wszystkie odrzuciły prośbę Kremla o przejście na płatności w rublach.
Kilka firm, takich jak niemiecki Uniper, włoski RWE i Eni, dokonało płatności w ramach nowego rosyjskiego programu i nadal otrzymywało gaz.
Jednak kilka firm, w tym Uniper i RWE, odnotowało spadek dostaw po tym, jak Rosja zmniejszyła przepustowość gazociągu Nord Stream 1.
Podczas gdy włoski premier Mario Draghi oskarżył Moskwę o wykorzystywanie dostaw gazu z powodów politycznych, Rosja stwierdziła, że cięcia dostaw są konieczne ze względu na opóźnienia w zwrocie sprzętu wysłanego do naprawy.
Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck powiedział, że Moskwa może kontynuować wstrzymanie przepływu gazu przez gazociąg do czasu planowanego przestoju remontowego, próbując zdestabilizować Europę.
Cięcia Nord Stream spowodowały wzrost cen gazu w Europie i Wielkiej Brytanii, które zdaniem analityków mogą jeszcze wzrosnąć, jeśli przepływy nie wrócą po konserwacji zaplanowanej na 21 lipca.
Gdzie jeszcze Europa może dostać gaz?
Niektóre kraje mają alternatywne opcje dostaw, a europejska sieć gazowa jest ze sobą połączona, dzięki czemu dostawy mogą być dzielone, mimo że światowy rynek gazu był napięty jeszcze przed kryzysem na Ukrainie.
Niemcy, największy konsument rosyjskiego gazu w Europie, które wstrzymały certyfikację nowego gazociągu Nord Stream 2 z powodu wojny na Ukrainie, mogą rurociągami importować gaz z Wielkiej Brytanii, Danii, Norwegii i Holandii.
Brytyjska Centrica podpisała umowę z norweskim Equinor na dodatkowe dostawy gazu do Wielkiej Brytanii przez następne trzy zimy.
Wielka Brytania nie jest uzależniona od rosyjskiego gazu i może również eksportować do Europy rurociągami.
Europa Południowa może odbierać gaz z Azerbejdżanu poprzez Gazociąg Transadriatycki do Włoch oraz Transanatolijski Gazociąg Ziemny (TANAP) przez Turcję.
Stany Zjednoczone zapowiedziały, że mogą w tym roku dostarczyć do Unii Europejskiej 15 miliardów metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego.
Amerykańskie zakłady LNG produkują z pełną mocą, a eksplozja w zeszłym miesiącu w dużym terminalu eksportowym LNG w Teksasie spowoduje, że będzie on bezczynny do września i będzie działał tylko częściowo od tego czasu do końca 2022 roku.
Terminale LNG w Europie również mają ograniczoną zdolność do dodatkowego importu, chociaż niektóre kraje europejskie twierdzą, że szukają sposobów na zwiększenie importu i magazynowania.
Niemcy należą do krajów, które chcą budować nowe terminale LNG.
Planuje budowę dwóch w ciągu zaledwie dwóch lat.
Polska, która około 50 procent swojego zużycia gazu, czyli około dziesięciu miliardów metrów sześciennych, pokrywa gazem rosyjskim, powiedziała, że może pozyskiwać gaz przez dwa połączenia z Niemcami.
W październiku zostanie otwarty gazociąg, który umożliwi przepływ do 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie między Polską a Norwegią.
Reuters
„Certyfikowany fanatyk jedzenia. Ekstremalny guru internetu. Gracz. Zły pijak. Ninja zombie. Rozwiązuje problemy. Nieskrępowany miłośnik alkoholu.”
More Stories
Turystka z Nowej Zelandii została brutalnie zamordowana na oczach męża w Newport Beach
Zespół Bidena wpada w ciemną spiralę
Wyspy Salomona zostaną zmodernizowane lotnisko Sigi w celu poprawy połączeń lotniczych