Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Dochód pasywny to trend 2023

Jak zarobić, żeby się nie narobić? To po części retoryczne pytanie to chyba motto wielu Polaków. Od lat szukamy bowiem sposobów na to, aby zarobić więcej, ale jednocześnie nie większym kosztem. Mówi się teraz sporo o dochodzie pasywnym, który może być trendem w tym roku. Postanowiliśmy się temu przyjrzeć oraz najważniejszym sposobom na takie zarabianie.

Czym jest dochód pasywny?

Jak można przeczytać na stronie Wikipedii, dochód pasywny to rodzaj zysków osiąganych bez stałego angażowania własnej pracy. Definicji jest oczywiście o wiele więcej, ale pokazuje to, że raz wykonana praca może przynieść spore profity lub też stałe zyski, przez określony czas. Dochód aktywny z kolei oznacza profity, wynagrodzenie za określone zadania, działania, które wykonaliśmy. Dochód pasywny ma to do siebie, że nie zapewnia pieniędzy z niczego. Najczęściej bowiem związany jest z tym, że najpierw musimy zainwestować czas i pieniądze, a potem będziemy z tego czerpać zyski. Jak zatem można je osiągnąć?

Wynajem nieruchomości

Wyobraźmy sobie sytuację, że dostajesz w casino bonus bez depozytu i ze szczęściem go wykorzystujesz. Wygrane pieniądze dokładasz do oszczędności i kupujesz mieszkanie. Jednak jesteś w sytuacji, kiedy takie mieszkanie nie jest tobie potrzebne, gdyż patrzysz na nie jako inwestycję na przyszłość. Szkoda jednak opłacać rachunki i czynsz, aby stało puste. Decydujesz się na wynajem. Powiedzmy, że jest to mieszkanie w Krakowie. Wynajmujesz je za ponad 2000 złotych miesięcznie, z czego na czysto zostaje tobie 1500 złotych. Właśnie w tym momencie osiągasz dochód pasywny. Nic w zasadzie nie musiałeś zrobić, a w skali roku zarabiasz 18 tysięcy złotych. Musiałeś na początku zainwestować w nieruchomość, jednak teraz czerpiesz z tego comiesięczny dochód, choć tak właściwie nic nie musisz zrobić. Co prawda od czasu do czasu sprawdzisz, jak wygląda sytuacja z rachunkami, lokatorami, ale to będzie jedyne, co musisz zrobić. To jeden z najlepszych przykładów tego, jak możesz osiągać dochód pasywny. W przypadku nieruchomości można również pomyśleć nad dzierżawą terenu, gdzie również jest on naszą własnością, jednak na pewien czas i za określone pieniądze dzierżawimy ją innej osobie.

READ  Westinghouse Milestone Advances energetyka jądrowa w Polsce

Dropshipping

Niezwykle dużą popularnością w Polsce od kilku lat cieszy się dropshipping. Jest to forma sprzedaży internetowej, gdzie przenosisz zbieranie zamówień oraz proces wysyłki do dostawcy. W takiej sytuacji po prostu otwierasz sklep internetowy, który powiedzmy ma sprzedawać zegarki. Zamawiasz w Chinach u producenta kilka tysięcy tanich zegarków z własnym logo, a potem tworzysz całą markę i sprzedaż w Polsce. Oczywiście w porównaniu do ceny hurtowej sprzedajesz takie zegarki po o wiele większej cenie. Większość procesu wykonywana jest przez producenta w Chinach. To on zbiera dane od kupującego i wysyła mu produkt. Twój system natomiast rozlicza się z nim na podstawie takich zamówień. Możesz zatem zarabiać, wykonując minimalną ilość zadań. Niestety metoda ta często wykorzystywana jest przez oszustów. W 2021 i 2022 roku głośno było o firmach, które reklamowały się przez influencerów. Sprzedawały niby markowe produkty taką metodą, gdy w rzeczywistości produkty były słabej jakości i kilkukrotnie droższe niż w Chinach.

Kryptowaluty

Na przestrzeni ostatnich lat sporym powodzeniem zaczynają cieszyć się kryptowaluty. Jako alternatywa dla tradycyjnych walut, szybko zyskują na popularności. Zarabiać na nich można na 2 sposoby:

  • poprzez handel: zajmujesz się kupowaniem i sprzedawaniem crypto na rynku. Osiągasz zyski na podstawie różnicy między ceną zakupu a ceną sprzedaży.
  • poprzez wydobywanie: bardzo popularne stało się kopanie kryptowalut. Poprzez specjalne oprogramowanie, dużą ilość komputerów i kart graficznych można wykonywać obliczenia zadania w łańcuchu bloków kryptowalut, a za każdy dodany blok do łańcucha dostaje się odpowiednią ilość tokenów. W szczytowym momencie inwestycja w sprzęt zwracała się po kilku miesiącach, a potem osiągało się czyste zyski.

Druga z opisywanych przez nas metod w związku z obniżeniem się wartości kryptowalut, inflacją i wysokimi cenami za energię elektryczną, obecnie w większości miejsc uznawana jest za nieekonomiczną.

Motoryzacja

Również i motoryzacja jest od dawna wykorzystywana na różne sposoby do uzyskiwania dochodu pasywnego.

READ  48 godzin w Krakowie: co warto zobaczyć i gdzie zjeść w stolicy kultury Polski
Wynajem aut Możesz zakupić kilka, kilkanaście czy więcej samochodów, a potem zajmować się ich długoterminowym wynajmowaniem. Dzięki temu ograniczasz swoją pracę, a comiesięcznie otrzymywać będziesz pieniądze od klientów.
Wynajem sprzętu Na podobnej zasadzie działa kupno oraz wynajem sprzętu. Mogą to być maszyny budowlane, rolnicze.
Powierzchnia na reklamy Zarówno swój jeden samochód, jak i całą flotę możesz wykorzystać jako powierzchnię na reklamy. Jest wiele firm, które płacą za to, aby ich logo znalazło się na aucie, busie, autobusie.

Coś dla programistów

Jeśli jesteś programistą, to możesz pomyśleć nad stworzeniem aplikacji lub oprogramowania, które będą płatne lub darmowe. W obu przypadkach możesz potem zarabiać, jednak bez większej pracy. Nie każde bowiem oprogramowanie wymaga częstych aktualizacji. Jeśli ktoś kupi sobie aplikację, to może za nią zapłacić z góry lub w ramach comiesięcznego abonamentu. Jeśli taki program będzie darmowy, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieszczać w nim reklamy, za które firmy będą oczywiście płacić.

Coś dla artystów

Na bardzo podobnej zasadzie działa sfera dla artystów. Dziś jako grafik, fotograf możesz tworzyć dzieła, które potem znajdą się w bazach obrazów. Za dostęp do nich użytkownicy płacą, więc możesz dostawać środki bezpośrednio za sprzedane zdjęcie, grafikę lub też część z ogólnych zysków platformy. Podobnie ma się sprawa z muzyką. Możesz komponować utwory i potem udostępniać je na zasadach płatnej licencji. W obu przypadkach nie trzeba potem już nic w zasadzie robić, a i tak być może można liczyć na stałe zyski. Oczywiście im więcej wykonamy naszych dzieł, tym większa szansa na to, że zaczną one przynosić zyski. Można też nastawić się na sprzedaż audiobooków i e-booków, które są coraz bardziej popularne wśród Polaków. Podobnie jest z osobami, które piszą blogi, kręcą materiały na YouTube. W większości przypadków jest to coś, co dla nich stanowi hobby, a nie pracę. Jeśli prezentowane materiały okazują się popularne, to z czasem można zarabiać na reklamach, dzięki programom partnerskim.

READ  Polska otworzyła ramiona na prawie milion ukraińskich uchodźców, ale czy mogą zostać tam na długo?

Sposobów na dochód pasywny jest oczywiście o wiele więcej. Wszystko w rzeczywistości uzależnione jest od pomysłowości danej osoby, jak i uwarunkowań rynkowych. Niektórzy bowiem działają tylko na lokalnym, krajowym rynku. Inni zaś stawiają na współpracę międzynarodową, co w przypadku dropshippingu okazuje się niezwykle owocne. Oczywiście trzeba też mieć na uwadze, że sukces jednych nie jest gwarantem tego, że taki sam pomysł u nas okaże się owocny. Zawsze dobrze jest mieć przygotowany biznes plan, budżet, rozpisane czynności, które będą nas prowadzić do dochodu pasywnego.