Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Dwie potencjalne egzoplanety „wodnego świata” zostały odkryte przez teleskopy NASA Hubble i Spitzer

Astronomowie korzystający z teleskopów Hubble’a i Spitzera NASA dokonali odkrycia, które przybliża ich o mały krok do potwierdzenia, że ​​planety poza naszą mogą zawierać oceany podobne do Ziemi.

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Montrealu odkrył dwie planety poza Układem Słonecznym, Keplera 138J i Keplera 138Dktórymi myślą, że są Składa się głównie z wody.

Chociaż woda nie została bezpośrednio wykryta na żadnej z egzoplanet, porównując ich rozmiary i masy z modelami, astronomowie doszli do wniosku, że Duża część ich rozmiarów – nawet o połowę – Musi być wykonany z materiałów Lżejszy niż skała, ale cięższy niż wodór czy hel.

Najczęstszym z tych kandydatów jest Woda.

Co to jest egzoplaneta?

Jest to planeta pozasłoneczna Każda planeta krążąca wokół gwiazdy poza naszym Układem Słonecznym.

Rozważmy Kepler-138 c i Kepler-138 d 218 lat świetlnych stąd W gwiazdozbiorze Liry zdecydowanie należą do kategorii egzoplanet.

Dlaczego to odkrycie jest ważne?

Podczas gdy zamarzniętą wodę zaobserwowano na wielu księżycach naszego zewnętrznego Układu Słonecznego, naukowcom nie udało się jeszcze znaleźć planet z ich własnymi wersjami bujnych oceanów Ziemi.

Odkrycie tych dwóch potencjalnych wodnych światów może to zmienić.

„Wcześniej myśleliśmy, że planety nieco większe od Ziemi to duże kule z metalu i skał, przypominające powiększone wersje Ziemi, dlatego nazywaliśmy je superplanetami” – wyjaśnia Bjorn Beneke, profesor astrofizyki na uniwersytecie. Montreal.

„Jednak teraz pokazaliśmy, że te dwie planety, Kepler-138 c i d, mają bardzo różną naturę i że większość ich całej objętości prawdopodobnie składa się z wody.

„To najlepszy jak dotąd dowód na istnienie wodnych światów, typu planet, o których istnieniu astronomowie od dawna zakładali”.

Chociaż Kepler-138 c i d są trzy razy większe od Ziemi i mają dwukrotnie większą masę, ich gęstość jest znacznie mniejsza niż na Ziemi.

READ  Ta zaawansowana nowa technologia może zregenerować komórki serca po zawale
Ilustracja artysty przedstawiająca przekrój poprzeczny Ziemi (po lewej) i egzoplanety Kepler-138 d (po prawej).
Ilustracja artysty przedstawiająca przekrój poprzeczny Ziemi (po lewej) i egzoplanety Kepler-138 d (po prawej).(Dostawca: Benoit Gougeon (Uniwersytet w Montrealu))

Naukowcy byli zaskoczeni tym odkryciem, ponieważ większość planet nieco większych od Ziemi, które szczegółowo zbadano do tej pory, wydaje się być planetami skalistymi, takimi jak nasz.

Naukowcy twierdzą, że najbliższe porównanie dotyczyłoby niektórych lodowych księżyców w zewnętrznym Układzie Słonecznym, które również składają się głównie z wody otaczającej skaliste jądro.

„Wyobraźcie sobie większe wersje Europy lub Enceladusa, bogatych w wodę księżyców, które krążą wokół Jowisza i Saturna, ale zbliżają się bardzo blisko swojej gwiazdy” – wyjaśniła kierująca badaniami Caroline Piaulet.

„Zamiast powierzchni lodu zawierały duże otoczki pary wodnej”.

Czy ludzie mogliby przeżyć na Kepler-138 c i d?

Niestety nie. Ludzie nie mogliby nawet dotrzeć do tych egzoplanet ze względu na ich odległość od nas.

A nawet gdybyśmy mogli do nich podróżować, ich oceany mogą nie przypominać tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni.

Dzieje się tak, ponieważ dwa możliwe światy wody to dwa Nie znaleziono w strefie nadającej się do zamieszkaniaobszar wokół gwiazdy, w którym temperatury pozwalają na istnienie wody w stanie ciekłym na skalistej powierzchni planety.

Pani Beaulet powiedziała: „Temperatura w atmosferze Kepler-138d prawdopodobnie będzie wyższa od temperatury wrzenia wody i spodziewalibyśmy się gęstej, gęstej atmosfery zbudowanej z pary na planecie.

„Tylko pod tą oparową atmosferą może znajdować się woda w stanie ciekłym pod wysokim ciśnieniem, a nawet woda w innej fazie występującej pod wysokim ciśnieniem, zwanej płynem nadkrytycznym”.