Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Dywidendy z polskich spółek państwowych powinny być uważnie monitorowane

(Bloomberg) —

Wicepremier Jacek Sasin powiedział PAP, że polski rząd będzie „ostrożny” w kwestii wypłacania dywidend spółkom Skarbu Państwa, zwłaszcza ze względu na konieczność inwestycji w sektorze energetycznym.

Państwowe przedsiębiorstwa energetyczne, takie jak PGE SA i Tauron Polska Energia SA, borykają się z rosnącymi kosztami, ponieważ unijna gospodarka oparta na węglu dąży do przejścia na czystą energię. Koncern naftowo-gazowy PKN Orlen SA poinformował w zeszłym miesiącu, że planuje zainwestować 320 miliardów złotych (73 miliardy dolarów) do 2030 roku, aby stać się neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla do połowy stulecia.

„Dywidenda powinna być wypłacona, ale zawsze skupiam się na tym, żeby jej pozycja dawała spółce potencjał inwestycyjny” – powiedział PAP Sasin, który nadzoruje przedsiębiorstwa państwowe, pytany o propozycję Arlen, by zapłacić 5,5 zł za akcję. Zysk w zeszłym roku.

UE naciska na Polskę, aby wprowadziła podatek od nieoczekiwanych dochodów od spółek węglowych i naftowych, powiedział Sasin. Polska należy do mniejszości krajów UE, które tego nie robią.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w sobotę, że planuje rozmawiać z Sasinem o polityce cenowej państwowych spółek energetycznych, której celem będzie obniżenie taryf odzwierciedlających spadające ceny na światowych rynkach. Mówił podczas spotkania z wyborcami w Jaśle.

©2023 Bloomberg LP

READ  Ciężkie brzemię: Polska walczy, aby sobie poradzić, gdy liczba zgonów spowodowanych COVID osiąga rekord w 2021 r. | Świat | Aktualności