Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ekspert mówi, że szczątki rakiet uderzające w powierzchnię księżyca są nieszkodliwe

Ekspert mówi, że szczątki rakiet uderzające w powierzchnię księżyca są nieszkodliwe

01:29

Trzytonowe szczątki, które rozbiły się po drugiej stronie Księżyca 4 marca, nie wpłyną na środowisko księżycowe ani na misję kosmiczną, powiedział Yang Yuguang, wiceprzewodniczący Komitetu Transportu Kosmicznego Międzynarodowej Federacji Astronautycznej.

To rzadkie wydarzenie zwróciło uwagę obserwatorów gwiazd i wywołało kontrowersje dotyczące pochodzenia wraku. Według National Geographic astronomowie oszacowali, że katastrofa utworzy nowy krater o średnicy od 20 do 30 metrów w naturalnie występującym kraterze Hertzsprunga o szerokości 520 kilometrów. Katastrofa była poza zasięgiem wzroku teleskopów na Ziemi.

Proces „pasywacji” na dużą skalę, przyjęty przez globalnych twórców rakiet, jest niezbędny, aby szczątki były wolne od zagrożeń w kosmosie, powiedział Yang, wyjaśniając, że jest to proces, który polega na usuwaniu resztek paliwa i baterii ze zużytej rakiety po jej wysłaniu. . Satelity w wyznaczonym nekrologu. Proces ten zapewnia, że ​​szczątki rakiet nie eksplodują, co może prowadzić do powstania dużej ilości mniejszych odłamków, które mogłyby zagrozić pobliskim satelitom.

„Odłamki rakiet nie stanowią znaczącego ryzyka po ich pasywacji” – powiedział Yang CGTN.

W styczniu astronomowie odkryli fragment szczątków rakiety, który miał zderzyć się z Księżycem. Uważa się, że element był pierwotnie częścią rakiety SpaceX wystrzelonej w 2015 roku. W połowie lutego NASA twierdziła, że ​​część rakiety pochodziła prawdopodobnie z chińskiej misji Chang’e-5 wystrzelonej w 2014 roku.

Chiny oficjalnie odpowiedział Tydzień później twierdził, że chiński monitoring wykazał, że „górny stopień rakiety misji Chang’e-5 w bezpieczny sposób przeleciał przez ziemską atmosferę i został całkowicie spalony”.

01:36

Czy kolizja ma znaczenie?

Jednak pomimo trwających dyskusji na temat pochodzenia, Yang powiedział: „Skąd pochodzi wrak nie ma większego znaczenia”, ponieważ wypadek nie miałby nic znaczącego. wpływ na księżyc. „W ciągu ostatnich czterech miliardów lat wiele meteorytów zderzyło się z Księżycem” – powiedział.

READ  Wydano zaktualizowane wytyczne dotyczące zarządzania udarami

Powszechną praktyką jest również celowe rozbijanie statków kosmicznych na Księżycu w celach badawczych lub pod koniec misji księżycowych, aby zrobić miejsce dla przyszłych projektów eksploracyjnych, powiedział Yang.

Chińska sonda księżycowa Chang’e-1 zderzyła się z księżycem z orbity 200 km nad powierzchnią Księżyca pod koniec swojej misji. Naukowcy wykorzystali wypadek, aby zrobić bliższe i bardziej szczegółowe zdjęcia.

„Wypadek był całkowicie bezpieczny podczas całego procesu” – powiedział Yang.

01:47

Czy zanieczyszczenie Księżyca może wpłynąć na badania?

Niektórzy twierdzą, że spadające szczątki mogą zanieczyszczać środowisko na Księżycu, co może wprowadzić w błąd badania ekspertów w poszukiwaniu oznak życia.

„Księżyc nie wykazuje żadnych oznak życia, niezależnie od przeszłości czy teraźniejszości” – powiedział Yang. Wyjaśnił, że atmosfera i woda są niezbędne do życia, ale księżycowi brakuje obu. „Oznacza to, że jeśli znajdziemy jakieś oznaki życia [on the moon]Upewnimy się, że nie pochodzi z księżyca”.

Yang powiedział, że naukowcy podjęli wysiłki, aby nie zanieczyszczać niektórych części przestrzeni, w których mogłoby istnieć życie. Powiedział, że amerykański statek kosmiczny wystrzelony na Marsa i Jowisza został skrupulatnie oczyszczony.

Ponadto, według Yang, niektóre statki kosmiczne celowo zderzyły się z martwą planetą lub księżycem, aby uniknąć potencjalnych kolizji z tymi, które mogą mieć oznaki życia pod koniec ich misji. Sonda NASA Cassini, 20-letnie badanie Saturna, zanurkowała w planetę, aby zapewnić, że księżyce Saturna pozostaną nienaruszone.