Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ekstremalne upały El Niño niosą ze sobą nowe ryzyko ponownego pojawienia się śmiercionośnych wirusów

Ekstremalne upały El Niño niosą ze sobą nowe ryzyko ponownego pojawienia się śmiercionośnych wirusów

Powrót El Niño po prawie czterech latach wywołuje widmo trudnych warunków pogodowych, trudności gospodarczych i zakłóceń w rolnictwie na całym świecie. Teraz dodaj do tego jeszcze jeden nieprzyjemny efekt: odrodzenie chorób tropikalnych.

Światowa Organizacja Zdrowia podniosła alarm na konferencji prasowej na początku tego tygodnia, kiedy dyrektor generalny Tedros Adhanom Ghebreyesus ostrzegł, że zjawisko pogodowe „może zwiększyć przenoszenie gorączki denga i innych tak zwanych arbowirusów, takich jak Zika i chikungunya”.

Komary, które przenoszą takie wirusy, dobrze się rozwijają w cieplejszej pogodzie, którą El Niño ma przynieść w wielu częściach świata.

Regiony od Ameryki Południowej po Azję mają już wysoki wskaźnik chorób tropikalnych. Peru ogłosiło stan wyjątkowy w związku z najgorszą odnotowaną epidemią dengi, w tym roku zgłoszono prawie 150 000 podejrzanych przypadków. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła, że ​​infekcja stanowi „poważne obciążenie” dla krajowego systemu opieki zdrowotnej.

Tymczasem Tajlandia odnotowała najwyższą liczbę przypadków dengi od trzech lat, a lokalne władze ds. zdrowia zgłosiły 19 503 przypadków od początku 2023 r. do pierwszego tygodnia czerwca. Według Światowej Organizacji Zdrowia liczba przypadków rośnie również w Malezji i Kambodży, podczas gdy władze Singapuru ostrzegały na początku roku, że liczba przypadków może wzrosnąć między czerwcem a październikiem.

Gdzie indziej inne choroby tropikalne zbierają swoje żniwo. Paragwaj zgłosił co najmniej 40 zgonów z powodu trwającej epidemii wirusa chikungunya, która rozpoczęła się w zeszłym roku, według amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

READ  Fizycy odkrywają dziwny nowy etap teoretyczny dla wodoru: ScienceAlert