Co piąty (20%) klient płatnej telewizji w Polsce rozważał w ubiegłym roku rezygnację z abonamentu.
Jednak według Projektu Cyfrowizji VI Wavemakera jest to najniższa liczba w historii badania, a prawie 30 proc. chciało to zrobić siedem lat temu. Może to częściowo wynikać z pandemii, która doprowadziła do większego wykorzystania rozrywki domowej, w tym telewizji. Najwięcej klientów zagrożonych cięciami w sieci płaci 71-100 zł (15,5-21,8 euro) miesięcznie za usługę płatnej telewizji, najniższy koszt za usługi zagrożone do 50 zł miesięcznie.
Cena nie jest jedynym czynnikiem w grze, ponieważ istnieją alternatywy, takie jak VOD i zwiększona oferta naziemnej telewizji cyfrowej.
Warto zauważyć, że 16% respondentów podało dostępność serwisów takich jak Netflix czy HBO Go jako powód do dalszego subskrybowania usługi płatnej telewizji. Co więcej, aż co trzeci z tych, którzy odcięli kabel i przeszli na telewizję naziemną, jako powód rezygnacji z subskrypcji płatnej telewizji podało dostępność serwisów takich jak Netflix, HBO Go, Amazon Prime i Player. Jednocześnie odsetek widzów naziemnej telewizji cyfrowej, którzy przeszli na płatną telewizję w ciągu ostatniego roku, wyniósł około 20%.
Według Paula Gali, prezesa Wavemakera, „O pandemii mówi się przede wszystkim w kontekście przyspieszających trendów na rynku mediów. I choć w polskim sektorze wideo na żądanie nastąpił już skok zainteresowania subskrypcją oglądania, w przypadku telewizji jest to związane z rosnącym znaczeniem rozrywki domowej i silną tendencją do partnerstwa pomiędzy operatorami płatnej telewizji a właścicielami usług wideo na żądanie, co widać na przykład strategii Viaplay, która wchodzi na polski rynek, szczególnie dla starszych klientów operatorów liczy się łatwość zakupu kilku dostępów w ramach jednego pakietu.”
Związane z
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”
More Stories
Polski Instytut Sztuki Filmowej powołuje nowego prezesa po dymisji Radosława Śmijewskiego
Joanna Lisowska – droga do sławy na polskiej scenie
Ogłoszono tytuły Dni Polskich na rok 2024