Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Erupcja wulkanu Tonga została potwierdzona jako największa zarejestrowana erupcja od 1883 r.

Naukowcy twierdzą, że erupcja wulkanu Hengja Tonga-Hung Hapai w Tonga była największą erupcją udokumentowaną przez naukowców od 1883 roku.

Według ustaleń erupcja wulkanu Hongga Tonga-Hung Hapai, który został obwiniany tylko za sześć zgonów, była podobna do erupcji Krakatau w Indonezji w 1883 roku. Opublikowano w Nauka.

Według artykułu, erupcja Tonga wygenerowała fale ciśnienia, zwane falami Lamba, które przemieszczały się poziomo po powierzchni Ziemi przez ponad sześć dni.

Te fale konwekcyjne są zwykle związane z dużymi erupcjami w atmosferze, takimi jak inne erupcje wulkaniczne i próby jądrowe.

Erupcja wulkanu w Tonga wytworzyła fale baraniny podobne do erupcji Krakatau, która zabiła ponad 30 000 osób.

Naukowcy stwierdzili, że wybuchy jądrowe, które również stworzyły fale Lamba – takie jak największa próba jądrowa w Związku Radzieckim w 1961 roku – miały tę samą amplitudę, ale trwały krócej niż duże erupcje wulkaniczne, takie jak ta w Tonga.

To dlatego, że erupcje wulkanów są bardziej złożone i nie tak ostre jak wybuchy nuklearne.

Erupcja styczniowa wytworzyła również słyszalne dźwięki, które można było usłyszeć w odległości 10 000 kilometrów na Alasce, i wygenerowała poddźwiękowy dźwięk – dźwięk, którego ludzie nie mogą usłyszeć – rezonujący na całym świecie.

Spacja do odtwarzania lub pauzy, M do wyciszenia, strzałki w prawo iw lewo do wyszukiwania, strzałki w górę iw dół do regulacji głośności.
Zdjęcia satelitarne pokazują rozmiar erupcji wulkanu

Profesor Corentin Caudron – współautor artykułu – powiedział ABC, że naukowcy wykorzystali ponad 3000 czujników i instrumentów na całym świecie, powszechnie używanych do wykrywania trzęsień ziemi i tsunami, aby dojść do swoich odkryć.

„To, co zrobiliśmy, to w zasadzie porównanie tego, co wydobyliśmy, pod względem informacji, o wszystkich tych falach, które rozprzestrzeniły się po całym świecie, [and] Porównaj tę erupcję z innymi erupcjami, które miały miejsce w przeszłości” – powiedział profesor Codron.

READ  NASA „wstrzymuje” powrót próbek Marsa w celu kontroli misji