Rosnące zimowe temperatury ogarnęły część Europy w Nowy Rok, co skłoniło aktywistów do podjęcia szybszych działań w sprawie zmian klimatu, zapewniając jednocześnie krótkoterminowe wytchnienie rządom zmagającym się z rosnącymi cenami gazu.
główne punkty:
- We Francji w Nowy Rok temperatura wzrosła do prawie 25°C na południowym zachodzie
- Niegdyś tętniące życiem europejskie ośrodki narciarskie są teraz opustoszałe z powodu braku śniegu
- Niemiecka służba meteorologiczna stwierdziła, że tak łagodnego przełomu roku nie obserwowano w tym kraju od czasu rozpoczęcia pomiarów w 1881 roku.
W setkach miejsc pobito rekordy temperatur, od Szwajcarii po Polskę i Węgry, gdzie najcieplejszą Wigilię Bożego Narodzenia odnotowano w Budapeszcie, a 1 stycznia temperatura wzrosła do 18,9°C.
We Francji, gdzie noc z 30 na 31 grudnia była najcieplejsza od czasu rozpoczęcia pomiarów, w Nowy Rok temperatura na południowym zachodzie skoczyła do prawie 25°C.
Zwykle tętniące życiem europejskie ośrodki narciarskie opustoszały z powodu braku śniegu.
Niemiecka służba meteorologiczna, gdzie odnotowano temperatury przekraczające 20 stopni Celsjusza, poinformowała, że tak łagodnego przełomu roku nie obserwowano w tym kraju od czasu rozpoczęcia pomiarów w 1881 roku.
Czeska telewizja podała, że niektóre drzewa zaczęły kwitnąć w prywatnych ogrodach, a Szwajcarskie Biuro Meteorologii i Klimatologii wydało ostrzeżenie o pyłkach dla osób uczulonych na wcześnie kwitnące orzechy laskowe.
Temperatura osiągnęła 25,1 stopnia Celsjusza na lotnisku Bilbao w Kraju Basków w Hiszpanii. Ludzie wygrzewali się w słońcu, siedząc przed Muzeum Guggenheima w Bilbao lub spacerując wzdłuż rzeki Nervion.
„Tutaj zawsze dużo pada, jest bardzo zimno, a w styczniu [but now] „Czuję się jak w lecie” – powiedział 81-letni Eusebio Folgueira z Bilbao.
„Jest piękna pogoda do jazdy na rowerze, ale wiemy, że planeta płonie” – powiedziała francuska turystka Joanna Hoste.
„Więc cieszymy się tym, ale jednocześnie się boimy” – powiedziała.
Naukowcy nie przeanalizowali jeszcze konkretnych sposobów, w jakie zmiany klimatu wpłynęły na ostatnie wysokie temperatury, ale styczniowy atak ciepłej pogody wpisuje się w długoterminowy trend ocieplenia spowodowany zmianami klimatycznymi spowodowanymi przez człowieka.
„Zimy w Europie stają się coraz cieplejsze w wyniku wzrostu globalnych temperatur” – powiedziała Freya Vamborg, klimatolog z unijnego programu Copernicus Climate Change Service.
Następuje kolejny rok ekstremalnych zjawisk pogodowych, które zdaniem naukowców są bezpośrednio związane z globalnym ociepleniem, w tym śmiercionośnymi falami upałów w Europie i Indiach oraz powodziami w Pakistanie.
– powiedział Frederick Otto, klimatolog z Imperial College London.
Skoki temperatury mogą również spowodować, że rośliny zaczną rosnąć wcześniej w ciągu roku lub wcześnie wybudzą zwierzęta z hibernacji, narażając je na śmierć z powodu późniejszego zimna.
Robert Vautard, dyrektor Instytutu Pierre’a Simona Laplace’a we Francji, powiedział, że podczas gdy temperatury osiągnęły szczyt od 30 grudnia do 2 stycznia, dwutygodniowy umiarkowany okres jest daleki od zakończenia.
„W rzeczywistości jest to stosunkowo długotrwałe wydarzenie” – powiedział.
Puste stoki w tym sezonie narciarskim
Meteo France, francuska krajowa agencja meteorologiczna, przypisała anomalie temperatur masie ciepłego powietrza napływającego do Europy z obszarów podzwrotnikowych.
I uderzyło to podczas pracowitego sezonu narciarskiego, co doprowadziło do odwołania lotów i pustych stoków.
Kurorty w północnych regionach Asturii, Leon i Kantabrii są zamknięte od świąt Bożego Narodzenia z powodu braku śniegu.
Na górze Jahorina nad stolicą Bośni, Sarajewem, gdzie w 1984 roku odbywały się Zimowe Igrzyska Olimpijskie, miał to być jeden z najbardziej pracowitych tygodni sezonu.
Zamiast tego krzesło wisiało martwe nad trawiastym zboczem.
W jednym pensjonacie małżeństwo jadło obiad samotnie w restauracji, jako jedyni goście.
Zawody w skokach narciarskich w Zakopanem, które miały się odbyć w weekend 7-8 stycznia, zostały odwołane.
Carsten Smid, ekspert ds. klimatu z Greenpeace Niemcy, powiedział, że chociaż niektóre skutki zmian klimatu są już nieuniknione, należy podjąć pilne działania, aby zapobiec dalszemu ekstremalnemu globalnemu ociepleniu.
„To, co dzieje się teraz, jest dokładnie tym, o czym klimatolodzy ostrzegali nas 10 lub 20 lat temu i nie można już temu zapobiec” – powiedział.
Krótkoterminowe wytchnienie od europejskiego kryzysu energetycznego
Niezwykle łagodne temperatury przyniosły krótkotrwałą ulgę europejskim rządom, które walczyły o zabezpieczenie ograniczonych dostaw gazu i powstrzymanie rosnących cen po tym, jak Rosja ograniczyła dostawy paliwa do Europy.
Europejskie rządy stwierdziły, że ten kryzys energetyczny powinien przyspieszyć ich przejście z paliw kopalnych na czystą energię – ale na krótką metę ograniczone dostawy rosyjskiego paliwa zmusiły je do wyścigu o więcej gazu z innych źródeł.
Popyt na gaz opałowy spadł w wielu krajach ze względu na łagodną falę, która przyczyniła się do obniżenia cen.
Szef włoskiego urzędu energetycznego spodziewał się, że regulowane rachunki za energię w kraju spadną w tym miesiącu, jeśli umiarkowane temperatury pomogą utrzymać niskie ceny gazu.
Jednak notatka Eurowywiadu, cywilnej służby wywiadowczej, ostrzegała, że nie powinno to prowadzić rządów do samozadowolenia z europejskiego kryzysu energetycznego.
„Chociaż na początku tego roku da rządom więcej swobody fiskalnej, rozwiązanie problemów energetycznych Europy wymaga skoordynowanych działań na kilka lat” – powiedziała.
„Nikt nie powinien myśleć, że to już koniec”.
agencji Reutera
„Certyfikowany fanatyk jedzenia. Ekstremalny guru internetu. Gracz. Zły pijak. Ninja zombie. Rozwiązuje problemy. Nieskrępowany miłośnik alkoholu.”
More Stories
Turystka z Nowej Zelandii została brutalnie zamordowana na oczach męża w Newport Beach
Zespół Bidena wpada w ciemną spiralę
Wyspy Salomona zostaną zmodernizowane lotnisko Sigi w celu poprawy połączeń lotniczych