Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Europejska fala zimowych upałów skłania do wezwań do podjęcia działań w sprawie zmian klimatu

Rosnące zimowe temperatury ogarnęły część Europy w Nowy Rok, co skłoniło aktywistów do podjęcia szybszych działań w sprawie zmian klimatu, zapewniając jednocześnie krótkoterminowe wytchnienie rządom zmagającym się z rosnącymi cenami gazu.

W setkach miejsc pobito rekordy temperatur, od Szwajcarii po Polskę i Węgry, gdzie najcieplejszą Wigilię Bożego Narodzenia odnotowano w Budapeszcie, a 1 stycznia temperatura wzrosła do 18,9°C.

We Francji, gdzie noc z 30 na 31 grudnia była najcieplejsza od czasu rozpoczęcia pomiarów, w Nowy Rok temperatura na południowym zachodzie skoczyła do prawie 25°C.

Zwykle tętniące życiem europejskie ośrodki narciarskie opustoszały z powodu braku śniegu.

Niemiecka służba meteorologiczna, gdzie odnotowano temperatury przekraczające 20 stopni Celsjusza, poinformowała, że ​​tak łagodnego przełomu roku nie obserwowano w tym kraju od czasu rozpoczęcia pomiarów w 1881 roku.

Czeska telewizja podała, że ​​niektóre drzewa zaczęły kwitnąć w prywatnych ogrodach, a Szwajcarskie Biuro Meteorologii i Klimatologii wydało ostrzeżenie o pyłkach dla osób uczulonych na wcześnie kwitnące orzechy laskowe.

Portret pary siedzącej na ławce
Wielu Europejczyków, korzystających z łagodnych zim, wyraziło zaniepokojenie drastyczną zmianą wzorców pogodowych. (Reuters: John Nazca)

Temperatura osiągnęła 25,1 stopnia Celsjusza na lotnisku Bilbao w Kraju Basków w Hiszpanii. Ludzie wygrzewali się w słońcu, siedząc przed Muzeum Guggenheima w Bilbao lub spacerując wzdłuż rzeki Nervion.

„Tutaj zawsze dużo pada, jest bardzo zimno, a w styczniu [but now] „Czuję się jak w lecie” – powiedział 81-letni Eusebio Folgueira z Bilbao.

„Jest piękna pogoda do jazdy na rowerze, ale wiemy, że planeta płonie” – powiedziała francuska turystka Joanna Hoste.

„Więc cieszymy się tym, ale jednocześnie się boimy” – powiedziała.

Naukowcy nie przeanalizowali jeszcze konkretnych sposobów, w jakie zmiany klimatu wpłynęły na ostatnie wysokie temperatury, ale styczniowy atak ciepłej pogody wpisuje się w długoterminowy trend ocieplenia spowodowany zmianami klimatycznymi spowodowanymi przez człowieka.

„Zimy w Europie stają się coraz cieplejsze w wyniku wzrostu globalnych temperatur” – powiedziała Freya Vamborg, klimatolog z unijnego programu Copernicus Climate Change Service.

Zdjęcie dwóch narciarzy biegnących przez warstwę sztucznego śniegu
Wiele imprez narciarskich zostało odwołanych z powodu braku śniegu w różnych europejskich miastach. (Reuters: Dennis Balibus)

Następuje kolejny rok ekstremalnych zjawisk pogodowych, które zdaniem naukowców są bezpośrednio związane z globalnym ociepleniem, w tym śmiercionośnymi falami upałów w Europie i Indiach oraz powodziami w Pakistanie.

– powiedział Frederick Otto, klimatolog z Imperial College London.

Skoki temperatury mogą również spowodować, że rośliny zaczną rosnąć wcześniej w ciągu roku lub wcześnie wybudzą zwierzęta z hibernacji, narażając je na śmierć z powodu późniejszego zimna.

Robert Vautard, dyrektor Instytutu Pierre’a Simona Laplace’a we Francji, powiedział, że podczas gdy temperatury osiągnęły szczyt od 30 grudnia do 2 stycznia, dwutygodniowy umiarkowany okres jest daleki od zakończenia.

„W rzeczywistości jest to stosunkowo długotrwałe wydarzenie” – powiedział.

Puste stoki w tym sezonie narciarskim

Meteo France, francuska krajowa agencja meteorologiczna, przypisała anomalie temperatur masie ciepłego powietrza napływającego do Europy z obszarów podzwrotnikowych.

I uderzyło to podczas pracowitego sezonu narciarskiego, co doprowadziło do odwołania lotów i pustych stoków.

Kurorty w północnych regionach Asturii, Leon i Kantabrii są zamknięte od świąt Bożego Narodzenia z powodu braku śniegu.

Na górze Jahorina nad stolicą Bośni, Sarajewem, gdzie w 1984 roku odbywały się Zimowe Igrzyska Olimpijskie, miał to być jeden z najbardziej pracowitych tygodni sezonu.

Zamiast tego krzesło wisiało martwe nad trawiastym zboczem.

W jednym pensjonacie małżeństwo jadło obiad samotnie w restauracji, jako jedyni goście.

Spacja do odtwarzania lub pauzy, M do wyciszania, strzałki w lewo i w prawo do wyszukiwania, strzałki w górę i w dół do regulacji głośności.

Odtwórz wideo.  Czas trwania: 6 minut 48 sekund

Europa poci się podczas rzadkiej zimowej fali upałów.

Zawody w skokach narciarskich w Zakopanem, które miały się odbyć w weekend 7-8 stycznia, zostały odwołane.

Carsten Smid, ekspert ds. klimatu z Greenpeace Niemcy, powiedział, że chociaż niektóre skutki zmian klimatu są już nieuniknione, należy podjąć pilne działania, aby zapobiec dalszemu ekstremalnemu globalnemu ociepleniu.

„To, co dzieje się teraz, jest dokładnie tym, o czym klimatolodzy ostrzegali nas 10 lub 20 lat temu i nie można już temu zapobiec” – powiedział.

Krótkoterminowe wytchnienie od europejskiego kryzysu energetycznego

Niezwykle łagodne temperatury przyniosły krótkotrwałą ulgę europejskim rządom, które walczyły o zabezpieczenie ograniczonych dostaw gazu i powstrzymanie rosnących cen po tym, jak Rosja ograniczyła dostawy paliwa do Europy.

Europejskie rządy stwierdziły, że ten kryzys energetyczny powinien przyspieszyć ich przejście z paliw kopalnych na czystą energię – ale na krótką metę ograniczone dostawy rosyjskiego paliwa zmusiły je do wyścigu o więcej gazu z innych źródeł.

Popyt na gaz opałowy spadł w wielu krajach ze względu na łagodną falę, która przyczyniła się do obniżenia cen.

READ  Tragedia na australijskiej plaży, która zainspirowała światowy ruch na rzecz bezpieczeństwa zdzierania | pływanie