Nowy polski dramat Zapomniana miłość (Znachor) stał się światowym hitem w serwisie Netflix, plasując się wśród 10 najpopularniejszych filmów nieanglojęzycznych na świecie w ciągu pierwszych pięciu tygodni od premiery na platformie.
Liczba godzin oglądania sugeruje, że będzie to jeden z najpopularniejszych nieanglojęzycznych tytułów Netflix.
Zapomniana miłość – ekranizacja powieści z 1937 roku Znachor (Zwykle tłumaczone na język angielski Kwak) Tadeusza Dołęgi-Mostowicza – wyprodukowany przez Netflix, a premiera na platformie 27 września.
W pierwszym tygodniu odtworzono go prawie 12 milionów razy, co czyni go drugim najczęściej oglądanym filmem w języku innym niż angielski na platformie. Od tego czasu utrzymuje się w pierwszej dziesiątce tygodnika, gromadząc 35 milionów wyświetleń w ciągu pierwszych pięciu tygodni.
W tym czasie obejrzano go nieco ponad 81 milionów godzin. Jest bardzo na uboczu Najczęściej oglądany film w języku innym niż angielski w serwisie Netflix, Chochlik, obejrzano 159 milionów godzin w ciągu pierwszych pięciu tygodni. Ale to dopiero przed nami Nazywam się Vendetta (72 mln godzin), co plasuje się na siódmym miejscu w rankingach platformy.
„[Forgotten Love] To jeden z najchętniej oglądanych filmów w kilkudziesięciu krajach na całym świecie, od Argentyny, Peru i Brazylii, Tajwanu i Turcji, Portugalii, Niemiec, Maroka i Kanady” – powiedział Łukasz Kuśkiewicz, dyrektor ds. filmów Netflixa na Europę Środkowo-Wschodnią serwis informacyjny Virtualna Polska.
📢 @netflix Entuzjaści! Czeka na Ciebie 🎞️ skarb: „Zapomniana miłość”. Ten poruszający film, oparty na kultowej 🇵🇱 powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza „Znachor” i remake’u klasyki Jerzego Hoffmana z 1981 r., trzeba zobaczyć. To jest w środku @netflix Amerykańskie TOP 10! 🧵⬇️ pic.twitter.com/WJZAfyt3OL
— Katarzyna Rybka-Iwańska (@KRybkaIwanska) 2 października 2023 r
Zapomniana miłośćw reżyserii Michała Gazdy z Leszkiem Lichotą w roli głównej, którego akcja rozgrywa się w międzywojennej Polsce i opowiada historię cenionego chirurga, który porzucony przez żonę w wyniku kontuzji traci pamięć. Kończy jako robotnik w małej wiosce, gdzie rozpoczyna pracę jako uzdrowiciel.
Po filmowej adaptacji powieści Dołęgi-Mostowicza na duży, czy w tym przypadku mały ekran, Netflix doczekał się wersji z 1937 roku w reżyserii Michała Waszyńskiego oraz filmu legendy polskiego kina Jerzego Hoffmana z 1982 roku.
„Zagranie tak kultowej postaci było dla mnie ogromnym wyzwaniem, ogromnym przeżyciem, ogromnym szokiem i ponownym odkryciem swojej tożsamości” – Lichotta powiedziała nadawcy RMF.
„Historia profesora Wilsura [the main character] Dzięki uporowi ludzkiego serca, pokorze i pragnieniu poszukiwania prawdy pokolenia pokazały, że los zawsze wraca” – dodał Lichotta.
Setki klasycznych polskich filmów można oglądać online bezpłatnie, wszystkie z angielskimi napisami.
Wśród nich znajdują się dzieła uznanych reżyserów Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Kieślowskiego. Na stronie znajdują się także tysiące kronik filmowych z czasów komunizmu https://t.co/01C99P3rGn
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 18 lipca 2022 r
W zeszłym roku Netflix otworzył nowe biura w Warszawie, zapowiadając bliższą współpracę z lokalnymi twórcami w Polsce, którą uznał za „rynek podstawowy” dla firmy.
W tym tygodniu w rozmowie z Virtualna Polska Kłuskiewicz zauważył, że ich celem w produkcji treści w Polsce nie jest znalezienie „projektów, których głównym celem jest dotarcie do globalnej publiczności, podkreślając od początku ich uniwersalność”.
„Chcemy opowiadać historie zakorzenione w polskiej indywidualności i kulturze, nawiązując do lokalnych wydarzeń i postaci” – kontynuował. „Dodatkowo cieszę się, gdy stają się sławni także za granicą Zapomniana miłość.”
W IMDb, wiodącej internetowej bazie danych branży filmowej, Zapomniana miłość Obecnie ma ocenę 7,6/10 na podstawie około 5400 recenzji użytkowników.
Netflix otworzy biuro na „rynku podstawowym” w Polsce, które będzie jednocześnie hubem dla regionu CEE.
Firma streamingowa, która w ciągu ostatnich dwóch lat zainwestowała w Polsce 105 mln euro, chce zacieśnić współpracę z lokalnymi twórcami przy tworzeniu nowych treści. https://t.co/UPQcKguXpU
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 30 marca 2022 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.
Źródło zdjęcia głównego: Netflix (materiały prasowe)
Agada Byka jest zastępcą redaktora naczelnego magazynu Notes z Polski. Jest dziennikarką i studentką komunikacji politycznej na Uniwersytecie w Amsterdamie. Specjalizuje się w polskiej i europejskiej polityce oraz dziennikarstwie śledczym. Pisał wcześniej dla Euractiv i The European Correspondent.
„Pisarz ogólny. Fanatyk Twittera. Wielokrotnie nagradzany praktykujący alkohol. Guru popkultury.”
More Stories
Mistrzostwa Europy 29er 2024 – Gdynia, Polska Dzień 2 • Remis na żywo
Imponująca kula ognia w centralnej Polsce – oddział angielski
Chosen wrócił i jest gotowy do dostarczenia do Polski – FIBA Olimpijskie Kwalifikacje 2024 Walencja, Hiszpania