Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Fractal Design Torrent RGB – recenzja z 2021 r.

Rzadko mamy tak mieszane uczucia w kwestii PC. Torrent RGB firmy Fractal Design (189,99 USD) ma imponujący projekt, którego nie możemy nie kochać na tak wiele sposobów. Zestaw pięciu żywych wentylatorów RGB LED to najcichsze wentylatory w zestawie (jak dotąd słyszeliśmy), a konstrukcja wewnętrzna obudowy sprawia, że ​​budowa lub modernizacja systemu wokół pełnowymiarowej lub większej płyty głównej jest tak prosta, jak to tylko możliwe. Gdyby nie przednie i górne plastikowe panele w połączeniu z ceną, prawdopodobnie przyjrzelibyśmy się idealnej obudowie ATX lub Extended ATX (E-ATX). Niestety, duże części obudowy tej obudowy są wykonane z czystego plastiku, co sprawia, że ​​Torrent RGB wydaje się czasami tańszy niż sugerowałaby cena prawie 200 USD. Nazywamy to bliską gwiazdą, wyborem obudów PC, które można znacznie ulepszyć, jednocześnie obniżając cenę. lub więcej metalu.


Wzór: Daj nam więcej metalu!

Dzięki ostremu panelowi frontowemu, który wygląda jak przewymiarowany radiator, Fractal Design Torrent RGB uderza nawet w niezabezpieczonym stanie. Ma duże rozmiary, 20,9 x 9,5 x 21,4 cala (HWD), a nasza jednostka kontrolna jest wyposażona w panele z hartowanego szkła po obu stronach, co nadaje mu bardziej dopracowany wygląd.

Fractal Design Torrent RGB (przód)

Jednak wrażenie, że Torrent RGB jest w doskonałym stanie, pada tragicznie, gdy tylko go dotkniesz. Chociaż szkło hartowane jest prawdziwe, przód obudowy, który ma wyglądać jak metal, nie jest metalowy. Zamiast tego jest zrobiony z plastiku, do tego lichego materiału. Górna część obudowy również jest plastikowa, aczkolwiek jest sztywniejsza niż przód i wykorzystuje tę samą fakturę i sztywność plastiku na spodzie obudowy na nóżki.

Fractal Design Torrent RGB (poza bocznym kątem)

W Torrent RGB jest tak wiele, że kiedy pracowałem nad budowaniem komputera w pudełku, byłem coraz bardziej rozczarowany tymi godnymi uwagi plastikowymi funkcjami. Rozumiem, dlaczego Fractal Design wybrał w tych miejscach plastik; Obniża koszty i może pomóc w zmniejszeniu ogólnej wagi. (Obudowa, która waży około 24 funtów, jest naprawdę droga i wystarczająco ciężka bez dodawania kilku arkuszy metalu.) Ale plastik po prostu sprawia, że ​​obudowa wygląda trochę tanio, zwłaszcza drapowanie z przodu. W przyszłości Fractal Design powinien przestawić się na mocniejszy plastik na panel przedni w przyszłym przeglądzie tego przypadku.

Fractal Design Torrent RGB (IO)

Przedni panel we/wy (w rzeczywistości umieszczony na wyższy po wyjęciu z pudełka) z dwóch portów USB 3.0 typu A, jednego portu USB 3.2 Gen 2 typu C i pary oddzielnych gniazd audio dla mikrofonu i słuchawek.

READ  Windows 11 i ewolucja technologii dotykowych firmy Microsoft

doświadczenie budowlane

Wbudowanie systemu bezpośrednio w obudowę nie może być prostsze. Tacka montażowa płyty głównej jest wystarczająco duża, aby z łatwością zmieścić każdą płytę główną ATX, niestandardową ATX lub E-ATX. Po zainstalowaniu płytki stykowej duża przestrzeń wokół krawędzi sprawia, że ​​podłączanie kabli jest tak proste, jak to możliwe. Chociaż przeszedłem przez kilka przypadków równie łatwych do zbudowania, z Torrent RGB nie widzę zbyt wiele miejsca na ulepszenia.

Projekt fraktalny poszedł w innym kierunku wraz z instalacją zasilacza (PSU) w tym przypadku, czyli „w górę” zamiast „w dół”. Większość nowoczesnych obudów komputerowych wymaga, aby zasilacz był zainstalowany w dolnej części obudowy, często we własnej zamkniętej przegrodzie zamkniętej w twardej obudowie. Alternatywnie Torrent RGB ma osobną komorę w górnej części obudowy zasilacza, do której można uzyskać dostęp, odkręcając dwie śruby z tyłu obudowy i wysuwając z górnego panelu.

Fractal Design Torrent RGB (mocowanie zasilacza)

To teraz bez wątpienia moja ulubiona pozycja zasilacza w przypadku tej wielkości (nawet jeśli to zdecydowanie krok wstecz). Kiedy instalujesz zasilacz w większości nowoczesnych obudów, tak naprawdę nie widzisz, co robi. Wciskasz go w ciasne miejsce i próbujesz utrzymać go na miejscu od wewnątrz, podczas gdy montujesz go od zewnątrz. Albo zamontujesz zasilacz na zdejmowanym panelu, przełóż go z tyłu, walcz z kablami na każdym calu i wkręć.

Fractal Design Torrent RGB (ramka)

Jednak gdy zasilacz jest zainstalowany na Torrent RGB, pozostaje cały czas w zasięgu wzroku i jest łatwo dostępny. Nie ma problemu z wkładaniem kabli lub próbą wkręcenia ich na miejsce. Nadal musisz go zachować, ale ponieważ nic nie przeszkadza w twoim widzeniu, znacznie łatwiej niż zwykle skierować wszystko tam, gdzie musi.

Inną ważną zaletą tego projektu jest to, że można łatwo dodawać lub usuwać kable do modułowego zasilacza, po prostu zdejmując górny panel. Jest to ogromna poprawa w stosunku do większości innych miejsc instalacji zasilaczy, które często wymagają usunięcia zasilacza w celu dodania lub usunięcia kabla.


system przechowywania i zarządzania kablami

Jednym z obszarów, w którym Torrent RGB może wprowadzić pewne ulepszenia, są uchwyty do dysków pamięci masowej, z których żaden nie ma konstrukcji beznarzędziowej. W sumie masz miejsce, aby dodać dwa dyski 3,5-calowe i cztery dyski 2,5-calowe. Żadne z tych mocowań nie zachodzi na siebie, więc masz w sumie sześć oddzielnych mocowań dysków.

Fractal Design Torrent RGB (panel Mobo)

Wszystkie te mocowania są montowane za płytą główną i należy je przymocować do odłączanych mocowań, aby dodać je do obudowy. Korzystanie z tej konfiguracji instalacyjnej dla dysków 3,5-calowych jest nowością, chociaż w nowoczesnych przypadkach jest bardzo powszechne w przypadku dysków 2,5-calowych. Mocowania 3,5-calowe znajdują się pod gniazdem płyty głównej, w dolnej części obudowy.

READ  Błąd blokowania połączeń 911 od użytkowników z poprawką Microsoft Teams

Fractal Design Torrent RGB (mocowanie SSD)

Nie mam żadnych większych skarg na liczbę mocowań pamięci masowej ani na ich działanie, ale dodatkowe bezśrubowe mocowania dysków byłyby ulepszeniem.

Tacka montażowa płyty głównej jest wyłożona wyciętymi wycięciami, które ułatwiają przenoszenie kabli z boku na bok. Jest dobrze umiejscowiony, z łatwo dostępnymi gniazdami w pobliżu wszystkich rogów płyty głównej ATX po jej zainstalowaniu w obudowie. Kilka dużych otworów znajduje się w pobliżu przedniej części obudowy dla większej płyty głównej i złączy zasilania PCI Express. Otwory te są wyłożone gumą, aby zapobiec widoczności kabli po drugiej stronie i zmniejszyć zużycie krawędzi.

Fractal Design Torrent RGB (przekrój)

Po prawej stronie obudowy, gdzie znajduje się większość kabli, zainstalowano kilka opasek kablowych w celu lepszego zarządzania kablami. Rozciąga się to na zewnętrzną tylną część obudowy, gdzie Fractal Design ma kilka fabrycznie zainstalowanych opasek na rzepy, aby pomóc zabezpieczyć kabel zasilający zasilacza z boku, aby nie blokował tylnego panelu I/O na płycie głównej. To bardzo przemyślany akcent.


uczucie zimna

Chłodzenie to specjalność i siła Torrent RGB. W zestawie aż pięć nowych fanów Prismy od Fractal Design. Trzy z tych wentylatorów to modele Prisma AL-14; Mają one rozmiar 140 mm i są przykręcone do spodu obudowy. Wentylatory AL-14 charakteryzują się przepływem powietrza 103,85 CFM przy poziomie hałasu 34,1 dB(A).

Fractal Design Torrent RGB (wentylatory)

Z przodu obudowy zamontowane są dwa dodatkowe wentylatory, większe wentylatory Prisma AL-18 180mm. Przenosi znacznie więcej powietrza (projekt fraktalny ocenia go między 43,1 a 146,8 CFM), ale nadal jest dość cichy, a poziom hałasu wynosi od 14,9 dB(A) do 37,4 dB(A).

Fractal Design Torrent RGB (podświetlony)

Spodziewałem się, że ta sprawa wywoła spory szum dla wszystkich fanów, ale byłam mile zaskoczona. To są właściwie najcichsi zebrani fani, jakich kiedykolwiek słyszałem. Nie mogłem tego usłyszeć bez odsunięcia ucha na cale od niego, głowę częściowo włożyłem do otwartego i działającego komputera. (Mam nadzieję, że nie robisz tego zbyt często.)

Ponadto jakość adresowalnych świateł RGB (aRGB) wydawała mi się doskonała, wyglądając na znacznie jaśniejsze i żywsze niż większość innych dołączonych wentylatorów, które zwykle widuję. Listwa świetlna pod komorą zasilacza dodaje etui więcej blasku, nawet jeśli nie jest tak kolorowa jak wentylatory. Filtry przeciwpyłowe są umieszczone nad większością zewnętrznych otworów wentylacyjnych, aby zapobiec przedostawaniu się brudu do obudowy wraz z powietrzem wlotowym.

READ  iPady Apple będą obsługiwać nowe urządzenia zewnętrzne dzięki aktualizacji iPadOS 16 DriverKit

Dzięki zasilaczowi zainstalowanemu na górze obudowy i wentylatorom wstępnie zainstalowanym z przodu i na dole, nie pozostawisz wiele miejsca na dodanie chłodziarki do swojego Torrent RGB. Będziesz musiał najpierw usunąć kilka wentylatorów, usuwając w ten sposób dużą część powodów, dla których kupiłeś tę skrzynkę w pierwszej kolejności. To chyba największa wada obudowy, poza cienkim panelem przednim. Ze względu na położenie zasilacza nie można dodać żadnych wentylatorów na górze obudowy, ale jest miejsce na dodanie chłodnicy 120 mm lub 140 mm z tyłu obudowy. Jeśli używasz dużej chłodnicy powietrza, nie będziesz mieć żadnych problemów, ponieważ ta obudowa może pomieścić dowolną chłodnicę powietrza procesora o wysokości 188 mm lub mniejszej. Rzeczywiście, jego potężne funkcje chłodzenia powietrzem są powodem, dla którego powinieneś rozważyć zakup Torrent RGB w pierwszej kolejności.

Fractal Design Torrent RGB (dolna krawędź)

Aby kontrolować wentylatory, Fractal Design zawiera kontroler wentylatorów w dolnej części obudowy, ułożony wzdłuż krawędzi za szkłem. Ten obsługuje łącznie dziewięć wentylatorów, co jest nieco przesadzone, biorąc pod uwagę, że obudowa ma tylko miejsce na zamontowanie maksymalnie sześciu wentylatorów (lub technicznie siedmiu, jeśli zamienisz wentylatory 180 mm na mniejsze wentylatory).


Werdykt: jeden fajny kot RGB

Rozpoczęliśmy tę recenzję, aby wyrazić mieszane uczucia dotyczące Fractal Design Torrent RGB. Wzrosły, gdy zbudowaliśmy i zajęliśmy się podwoziem i wychylaliśmy się z plastiku. Ale w końcu nie trzeba kupować podwozia, z którym trzeba się uporać. Kupujesz go ze względu na jego wydajność, właściwości i wygląd. A jeśli cofniesz się o krok lub dwa i pozostaniesz poza zasięgiem, trudno pomylić Torrent RGB z równaniem ceny do materiału. Pod wieloma innymi względami sprawa jest doskonała.

Fractal Design Torrent RGB (ukończony)

Wrażenia z budowania są tak dobre, jak to tylko możliwe, podobnie jak fani. Dopóki jej nie dotkniesz, torebka również zachowuje swoje wyraźne wrażenie. Jeśli potraktujesz go jak eksponat muzealny, odłożysz go i podziwiasz, będziesz zadowolony z tego większego siniaka ATX. Powiedziawszy to, żałuję tego całego plastiku.