Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Globalne ocieplenie przyspiesza prądy oceanicznej otchłani

Globalne ocieplenie przyspiesza prądy oceanicznej otchłani

globalna cyrkulacja oceaniczna. Źródło: NASA za pośrednictwem Wikimedia Commons

Naukowcy z University of Sydney wykorzystali zapis geologiczny głębin morskich, aby odkryć, że globalne ocieplenie w przeszłości przyspieszyło cyrkulację głębin oceanicznych. Jest to jedno z brakujących ogniw w przewidywaniu, jak przyszła zmiana klimatu wpłynie na sekwestrację ciepła i dwutlenku węgla z oceanów.


Naukowcy z University of Sydney wykorzystali zapis geologiczny głębin morskich, aby odkryć, że w przeszłości globalne ocieplenie przyspieszyło na głębokości Ocean Obrót.

Jest to jedno z brakujących ogniw w przewidywaniu, jak przyszła zmiana klimatu wpłynie na temperaturę i Wychwytywanie węgla By Oceans: Bardziej aktywne prądy oceaniczne ułatwiają „mieszanie” węgla i ciepła.

„Do tej pory jedna czwarta dwutlenku węgla generowanego przez działalność człowieka została wchłonięta przez ocean”2 „Ponad 90 procent wiąże się z nadmiarem ciepła” – powiedziała główna autorka badania, dr Adriana Dutkiewicz z grupy EarthByte w Szkole Nauk o Ziemi Uniwersytetu w Sydney.

Mikroskopijne organizmy morskie zwane planktonem wykorzystują ten rozpuszczony węgiel do budowy swoich muszli. Po śmierci opadają na dno morskie, sekwestrując węgiel. te osady osadowe To największy pochłaniacz dwutlenku węgla na Ziemi.

Autorzy zauważają, że zamiast tego wykorzystano obserwacje i modele klimatyczne, aby sugerować, że głęboka cyrkulacja oceaniczna może spowolnić lub przyspieszyć podczas globalnego ocieplenia. Ta rozbieżność stanowi problem w modelowaniu przyszłych trendów klimatycznych i nowym badaniu opublikowanym dzisiaj w czasopiśmie geologiaPomóż rozwiązać tę kontrowersję.

Dr Dutkiewicz powiedział: „Dane satelitarne zwykle wykorzystywane do informowania modeli oceanów obejmują zaledwie kilka dekad, co prowadzi do słabego zrozumienia długoterminowej zmienności oceanów. To skłoniło nas do przyjrzenia się głębinowym zapisom geologicznym w celu rozszyfrowania tych zmian”. .

Zebrano dane naukowe dotyczące odwiertów oceanicznych zebrane przez ponad pół wieku Skarb Które mapują prądy w głębokim morzu. Dr Dutkiewicz i współautor profesor Dietmar Muller połączyli dane z ponad 200 miejsc wiertniczych, aby zmapować zapis osadów głębinowych, który może wskazywać na aktualną prędkość.

Prof. Muller powiedział: „Przerwanie sedymentacji wskazuje na silne prądy głębinowe, podczas gdy ciągłe gromadzenie się osadów wskazuje na spokojniejsze warunki”. „Połączenie tych danych z rekonstrukcjami basenów oceanicznych pozwoliło geologom prześledzić, gdzie i kiedy dochodzi do pękania osadów”.

Wcześniejsze globalne ochłodzenie doprowadziło do spowolnienia prądów

Mapy pokazują, że w ciągu ostatnich 13 milionów lat, gdy Ziemia stopniowo ochładzała się i rozszerzała wewnętrzne pokrywy lodowe, przerwy w osadach stopniowo stawały się rzadsze – znak, że cyrkulacja w głębinach morskich staje się coraz wolniejsza.

Natomiast w okresie „klimatu szklarniowego” tuż przed globalne temperatury 34°C cieplej niż dzisiaj, Rotacja w głębinach oceanów Był znacznie bardziej aktywny.

Szybko do przodu, niezależne badania używają dane satelitarne Wskazują, że cyrkulacja oceaniczna na dużą skalę i wiry oceaniczne stały się bardziej intensywne w ciągu ostatnich dwóch do trzech dekad Globalne ocieplenie– powiedział profesor Muller.

w przeciwnym razie ostatnie badaniaskupić się na dno oceanu Stwierdzono, że w okolicach Nowej Zelandii produkcja masy perłowej zachowanej jako złoża węglanów była wyższa w starożytnych okresach ocieplania się klimatu, pomimo zakwaszenia oceanów w tamtych czasach.

Dr Dutkiewicz dodał: „Połączenie ich odkryć z naszymi prowadzi nas do wniosku, że cieplejsze oceany nie tylko mają bardziej aktywny głęboki cykl, ale prawdopodobnie będą również bardziej wydajne w magazynowaniu węgla”.

Jednak autorzy ostrzegają, że musimy lepiej zrozumieć, w jaki sposób ocean jest w stanie magazynować ciepło i węgiel Przyszłe ocieplenie będzie miało wpływ na dwutlenek węgla. „Aby to zweryfikować, potrzebna jest pełniejsza analiza historii geologicznej basenów oceanicznych” – powiedział dr Dutkiewicz.


Oceany lepiej niż drzewa przechowują węgiel. W cieplejszej przyszłości pochłaniacze dwutlenku węgla w oceanach mogą pomóc ustabilizować naszą planetę


więcej informacji:
Adriana Dutkiewicz i in., Otwory głębinowe śledzą aktywność prądów dna oceanicznego w erze kenozoicznej, geologia (2022). doi: 10.1130/G49810.1

cytat: Global Warming Accelerates Ocean Abyss Currents (2022, 25 marca) Pobrano 25 marca 2022 z https://phys.org/news/2022-03-global-currents-ocean-abyss.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Bez względu na jakiekolwiek uczciwe postępowanie w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  Dokumenty dowództwa kosmicznego USA potwierdzają, że międzygwiezdny meteoryt uderzył w Ziemię w 2014 r.