Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Grupa ORLEN rozpoczyna wydobycie ze złoża Tommeliten A

Zdjęcie – patrz podpis

the Grupa Orlin Produkcja rozpoczęła się od Pole Tommelityny Na norweskim szelfie kontynentalnym. Będzie dostarczać grupie dodatkowe 0,5 miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie, który będzie dostarczany do Polski rurociągiem przez Morze Bałtyckie. Produkcja ruszyła niemal sześć miesięcy przed terminem, co oznacza, że ​​gaz z Tommeliten A przyczyni się do bezpieczeństwa energetycznego Polski już w sezonie grzewczym.

Tommeliten A to jeden z największych projektów inwestycyjnych Grupy ORLEN na norweskim szelfie kontynentalnym, nie tylko ze względu na wielkość posiadanych zasobów, ale także dlatego, że jesteśmy największym interesariuszem w tym obszarze. Uruchomienie wydobycia spowoduje dodatkowe zwiększenie wydobycia gazu dla Grupy ORLEN o 0,5 miliarda metrów sześciennych rocznie, przybliżając nas do strategicznego celu, jakim jest podwojenie wydobycia w Norwegii do 6 miliardów metrów sześciennych rocznie. Zwiększanie produkcji na norweskim szelfie kontynentalnym jest jednym z priorytetów Grupy ORLEN w celu zapewnienia nieprzerwanych dostaw energii potrzebnej polskiej gospodarce. Dzięki doskonałej współpracy naszej norweskiej firmy z pozostałymi interesariuszami udało nam się przyspieszyć uruchomienie produkcji o około sześć miesięcy. To duży sukces, potwierdzający kompetencje Grupy w zakresie projektów poszukiwawczo-wydobywczych oraz wzmacniający bezpieczeństwo energetyczne Polski. On mówi Daniel Obajtek, Dyrektor Generalny ORLEN i Prezes Zarządu.

the Grupa OrlinOdbywa się to za pośrednictwem spółki zależnej PGNiG Upstream Norwegia (gra słów)posiada ponad 42% udziałów w jednostce Tommeliten A. Zasoby złoża szacowane są na od 120 do 180 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, a Grupa Orlen posiada udziały na poziomie od 50 do 76 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, w tym 6-9 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej Miliardy metrów sześciennych gazu. Węglowodory wydobywane będą z 11 odwiertów i dostarczane gorącym rurociągiem do obiektów koncesji wydobywczej 018 w celu dalszego przetworzenia i transportu. Obiekty PL 018 pozostają jednym z najważniejszych ośrodków produkcyjnych na norweskim szelfie kontynentalnym i zostały zmodyfikowane w celu obsługi dostaw Tommeliten A.

READ  Johnny's Furniture przechodzi do administracji, co podaje w wątpliwość przyszłość ośmiu sklepów w Queensland, Nowej Południowej Walii i Wiktorii

Tommeliten A to jeden z dziewięciu projektów inwestycyjnych rozpoczętych przez Grupę ORLEN w ciągu ostatnich dwóch lat, mających na celu zwiększenie wydobycia gazu na norweskim szelfie kontynentalnym. Zgodnie ze strategią ORLEN-u do końca 2030 roku produkcja ma wzrosnąć do 6 miliardów metrów sześciennych rocznie wobec 3,5 miliarda metrów sześciennych rocznie. Przyczyniłoby się to do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski, gdyż gaz wydobywany w Norwegii transportowany jest do Polski gazociągiem Baltic Pipe. ORLEN zarezerwował ponad 8 miliardów metrów sześciennych rocznie przepustowości gazociągów, planując maksymalne wykorzystanie tej trasy przesyłowej do transportu wolumenów produkowanego przez spółkę gazu. W 2030 roku ORLEN może stanowić aż 75% zarezerwowanej przepustowości Baltic Pipe.

PGNiG Upstream Norwegia prowadzi działalność wydobywczą na 18 złożach i posiada udziały w 91 koncesjach. Obecnie zasoby ropy i gazu na norweskim szelfie kontynentalnym wynoszą ponad 346 milionów baryłek ekwiwalentu ropy. PUN plasuje się w gronie dziesięciu największych aktywnych spółek w Norwegii pod względem wolumenu zasobów węglowodorów oraz wydobycia ropy i gazu, zajmując ósme miejsce pod względem zasobów i wydobycia gazu oraz piąte pod względem liczby koncesji.

W 2022 roku spółki Grupy ORLEN dostarczyły ze swoich norweskich złóż 3,5 mld m3 gazu ziemnego, co stanowi ponad 20% ubiegłorocznego zapotrzebowania Polski na gaz.

Inni interesariusze jednostki Tommeliten A, oprócz PUN, to: ConocoPhillips skandynawski (operator lub pracownik), Total Energy EP Norge, Energia Var, ConocoPhillips (Wielka Brytania) Holdings, Total Energy E&P w Wielkiej Brytanii I Eni Wielka Brytania.

Zobacz powiązany artykuł: ConocoPhillips udzielił zgody na uruchomienie Tommeliten A

Oryginalny link do reklamy

Źródło: Grupa Orlin