Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Grupa Spar koncentruje się na Republice Południowej Afryki, wychodzi z Polski, aby zmniejszyć zadłużenie

Grupa Spar koncentruje się na Republice Południowej Afryki, wychodzi z Polski, aby zmniejszyć zadłużenie

Przez Janice Q

Spar Group Ltd, drugi co do wielkości sprzedawca spożywczy w Republice Południowej Afryki pod względem przychodów, po opuszczeniu Polski w tym roku, planuje zmniejszyć zadłużenie i skoncentrować się na rynku krajowym.

Spółka, która prowadzi rozmowy w sprawie restrukturyzacji swoich zobowiązań, spodziewa się, że zbycie przynoszącego straty polskiego oddziału uwolni około 500 milionów randów (27 milionów dolarów) przychodów rocznie. Spar ma 10 miliardów randów zadłużenia – głównie w euro – a w tym roku pozostało do spłaty około 250 milionów randów.

„To, co my, wszystkie korporacje, musimy zrobić, a Spar nie spisał się dobrze w przeszłości, to przyjrzeć się naszej polityce alokacji kapitału i przemyśleć ją, zwłaszcza jeśli finansujesz ekspansję” – powiedział reporterom dyrektor generalny Angelo Schwartz W czwartek w Johannesburgu.

Wyjście z najmniejszego rynku pomoże sprzedawcy skoncentrować się na Republice Południowej Afryki, która generuje ponad 60% jego przychodów. Spar będzie musiał stawić czoła rywalom, w tym ShopRite Holdings Ltd i Big N Pay Stores Ltd, którzy dywersyfikują swoją działalność spożywczą w ramach dobrze zdefiniowanych jednostek premium i dyskontowych – strategia, która obecnie nie istnieje.

„Jesteśmy na rozdrożu” – powiedział dyrektor generalny. Powiedział, że nierówności ekonomiczne w Republice Południowej Afryki „rosną w szybkim tempie, a z punktu widzenia handlu detalicznego oznacza to, że faworyzują bardzo różne marki”.

Jak dodał, Spars dotychczas próbował pokryć jedną marką zarówno górny, jak i dolny segment rynku.

W Republice Południowej Afryki Spar jest zainteresowany ekspansją na sklepy z artykułami dla dzieci i zoologicznymi oraz inne powiązane kategorie, których Schwartz nie chciał zidentyfikować.

Schwartz został mianowany na to stanowisko w październiku z zadaniem wzmocnienia sprzedawcy detalicznego po rezygnacji kadry kierowniczej najwyższego szczebla z powodu problemów związanych z zarządzaniem.

W listopadzie spółka, która wspiera sieć niezależnych sprzedawców detalicznych działających pod jej marką poprzez działalność magazynową i dystrybucyjną, zawiesiła wypłatę dywidendy i odnotowała 47% spadek zysku operacyjnego za cały rok.

READ  Podsumowanie Challenger Tour: czołowi rozstawieni odpadli w Toronto, Prod pokonuje niebezpiecznego Elsirdiego w Polsce i więcej

Spadek zysków spowodował, że akcje Spar spadły w tym roku o 24% w porównaniu ze spadkiem o 2,6% w sześcioosobowym indeksie sklepów spożywczych i artykułów spożywczych prowadzonym na giełdzie w Johannesburgu.

Czytaj więcej:

© 2024 Bloomberg LP

Odwiedziliśmy dzisiaj 1 raz, 1 wizyty.