Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Gwatemalska prokuratorzy grożą unieważnieniem zwycięstwa prezydenta-elekta Arevalo |  Wiadomości wyborcze

Gwatemalska prokuratorzy grożą unieważnieniem zwycięstwa prezydenta-elekta Arevalo | Wiadomości wyborcze

Gwatemalski sąd broni wyników wyborów jako „niezmiennych”, podczas gdy krytycy ostro krytykują prokuratorów za próbę „zamachu stanu”.

Najwyższy Trybunał Wyborczy Gwatemali uznał wyniki tegorocznych wyborów prezydenckich za „niezmienione” po tym, jak prokuratorzy publicznie zakwestionowali unieważnienie głosowania.

Oświadczenia prokuratorów wywołały burzę w kraju i na arenie międzynarodowej, sygnalizując, zdaniem krytyków, ostatnią – i najbardziej widoczną – próbę obalenia zwycięstwa wyborczego prezydenta-elekta Bernardo Arevalo.

Organizacja Państw Amerykańskich (OPA), regionalny organ monitorujący wybory, posunęła się nawet do potępienia tych oświadczeń, określając je jako „Próba zamachu stanu„.

„Działania i oświadczenia powodów Rafaela Corochici i Leonor Morales stanowią zmianę porządku konstytucyjnego kraju, naruszenie praworządności i pogwałcenie praw człowieka mieszkańców ich kraju” – stwierdziła w oświadczeniu dla Piątek. .

„Próba odwołania tegorocznych wyborów powszechnych stanowi najgorszą formę upadku demokracji i ugruntowania oszustw politycznych wbrew woli narodu”.

W piątek rozpoczął się ostatni rozdział trwającego zamieszania wyborczego w Gwatemali Konferencja prasowa Prowadzeni przez Corochichi, Moralesa i Angela Pinedę Avilę, Sekretarza Generalnego Ministerstwa Publicznego.

Prokuratorzy prokuratury byli w przeszłości oskarżani o czyny niedemokratyczne. Na przykład Stany Zjednoczone twierdziły to już wcześniej Kurochichi I Pineda „Utrudnianie dochodzeń w sprawie korupcji”, aby osiągnąć swoje cele polityczne.

Na piątkowej odprawie prokuratorzy ponowili swój wniosek o pozbawienie Arevalo immunitetu politycznego, co mogłoby narazić go na oskarżenie. Zarzucali mu niewłaściwe zbieranie podpisów pod kampanią prezydencką i niewłaściwe gospodarowanie funduszami politycznymi.

Posunęli się jednak dalej, podnosząc możliwość unieważnienia wyborów prezydenckich w wyniku poczynionych ustaleń.

„Dzisiaj jest historyczny dzień dla instytucji demokratycznych” – powiedział Pineda na konferencji prasowej, broniąc pracy swoich kolegów jako „neutralną” i zaprzeczając jakimkolwiek zamiarom ingerencji w wyniki wyborów.

Jednak reakcja na konferencję prasową była szybka. Blanca Alfaro, przewodnicząca Najwyższego Trybunału Wyborczego, organu rządowego odpowiedzialnego za utrzymanie uczciwości wyborów, szybko odpowiedziała własną konferencją prasową, w której zaprzeczyła możliwości zorganizowania nowych wyborów.

READ  „Mury zbliżają się od środka”: Trump wychodzi z tygodnia politycznych niepowodzeń | Donald Trump

„Chciałabym potwierdzić, jako sędzia i osobiście, że wyniki są prawidłowe, oficjalne i niezmienne” – powiedziała.

Potwierdziła także, że Arevalo i jego zastępczyni Karen Herrera obejmą urząd zgodnie z planem. Dodał: „W tej chwili Naczelny Sąd Wyborczy nie ma możliwości przywrócenia wyborów”.

Prokuratorzy już wcześniej atakowali sam Naczelny Sąd Wyborczy, zarządzając po wyborach przeszukania jego biur, co doprowadziło do otwarcia zamkniętych urn wyborczych.

Protestujący 7 grudnia trzymają transparenty krytykujące prokurator Marię Consuelo Porras (z lewej) i prokuratora Rafaela Corroche (z prawej) za niedemokratyczne działania [Cristina Chiquin/Reuters]

Gwatemala od dawna walczy z korupcją w rządzie. Na przykład wspierany przez ONZ organ zwany Międzynarodową Komisją Przeciwko Bezkarności w Gwatemali (CICIG) został nagle zamknięty w 2021 r. po tym, jak prezydent Jimmy Morales oskarżył go o nielegalne działania.

Od tego czasu wobec samego Moralesa toczyło się śledztwo w sprawie działalności korupcyjnej.

Podobnie tegorocznemu wyścigowi prezydenckiemu towarzyszyły pytania o uczciwość wyborów. Trzej czołowi kandydaci zostali wyeliminowani przed pierwszą turą głosowania, w tym ówczesny faworyt.

Tymczasem Arevalo było czarnym koniem, działającym na postępowej platformie antykorupcyjnej wraz z Partią Ruchu Nasion. Jednak zyskał sławę po tym, jak niespodziewanie zajął drugie miejsce w czerwcowych wyborach powszechnych, zapewniając sobie jedno z dwóch miejsc w drugiej turze.

Wtedy zaczęły się problemy dla niego i jego partii. W ciągu kilku dni sąd w Gwatemali zgodził się zawiesić wyniki głosowania do czasu ponownego rozpatrzenia. Po utrzymaniu wyników w mocy sam Ruch Zalążkowy stanął w obliczu zawieszenia po tym, jak prokuratorzy zarzucili mu, że nieprawidłowo zbierał podpisy w celu zarejestrowania się jako partia polityczna.

Wysiłki mające na celu zawieszenie ruchu siewnego trwały nawet po tym, jak Arevalo odniosło miażdżące zwycięstwo w drugiej turze. Otrzymał ponad 60% głosów, pokonując byłą wiceprezydent Sandrę Torres, kandydatkę konserwatywną.

Jednak prokuratorzy w dalszym ciągu prowadzili śledztwo w Arevalo, co skłoniło obserwatorów wyborów do zastanowienia się, czy planują udaremnić jego zwycięstwo niedemokratycznymi środkami.

READ  Republikanie obalają korporacyjne zasady szczepień Bidena, gdy bronią ich grupy zdrowotne | Wiadomości z USA

Na przykład w listopadzie Ministerstwo Publiczne złożyło wniosek o pozbawienie Arevalo immunitetu politycznego w związku z jego udziałem w ruchu protestacyjnym kierowanym przez studentów, powołując się na jego ówczesne wpisy w mediach społecznościowych.

Jednak w całym kraju wybuchły protesty popierające wyniki wyborów, a wielu z nich przewodzili tubylczy przywódcy.

Zaprzysiężenie Arevalo zaplanowano na 14 stycznia, zastępując ustępującego konserwatywnego prezydenta Alejandro Giammatteia.