Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ogłoszenie wyborów Putina oburza Rosjan

Ogłoszenie wyborów Putina oburza Rosjan

główne punkty
  • W czwartek Rada Federacji Rosyjskiej ogłosiła, że ​​w kraju odbędą się wybory prezydenckie.
  • Dzień później Władimir Putin ogłosił, że będzie ubiegał się o piątą kadencję.
  • Sondaże pokazują, że popularność Putina wynosi 80 procent, ale socjolodzy ostrzegają, że nie można ufać ich wynikom.
Prezydent Rosji Władimir Putin nawet nie patrzył w kamerę telewizyjną, gdy ogłaszał, że planuje pozostać na Kremlu jeszcze co najmniej sześć lat jako szef największej elektrowni jądrowej świata.
Wypowiadał się po tym, jak władze wyborcze ustaliły 15–17 marca 2024 r. jako datę wyborów prezydenckich.

„Nie będę ukrywał, że w różnych momentach miałem różne pomysły, ale teraz jest czas na podjęcie decyzji. Będę kandydował na prezydenta” – powiedział Putin.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, który w ostatnich tygodniach wyrażał wielką nadzieję, że Putin będzie kandydował, stwierdził, że ogłoszenie jest spontaniczne i zaprzecza, jakoby scena była przygotowana z wyprzedzeniem.
„Zadano mu pytanie i on na nie odpowiedział. No tak, to było całkowicie spontaniczne” – powiedział Pieskow. „Odpowiedział na wezwania bohaterów, więc tak, odpowiedział na wezwania ludu”.

Putin, któremu Borys Jelcyn przekazał prezydenturę ostatniego dnia 1999 r., pełnił już funkcję prezydenta dłużej niż jakikolwiek inny władca Rosji od czasów Józefa Stalina, pokonując nawet Leonida Breżniewa podczas jego kadencji w latach 1964–82.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział podczas spotkania z rosyjskimi bohaterami na Kremlu, że w nadchodzących wyborach będzie się ubiegał o stanowisko głowy państwa. źródło: tata / Michaił Klementiew/Sputnik/Kreml Pool/EPA

’Co za niespodzianka’

Niezależnie od tego, czy ogłoszenie to zostało przygotowane wcześniej, wydaje się, że nie zdziwiło ono obywateli Rosji, których reakcje w mediach społecznościowych wahały się od żartów na temat „nieprzewidywalności” decyzji Putina po poczucie całkowitej rozpaczy.

Niezależne rosyjskie media Meduza z siedzibą na Łotwie poprosiły swoich obserwujących na X (dawniej Twitterze) o wyrażenie swoich uczuć na temat reklamy.

Jeden z użytkowników napisał: „Teraz bardzo pragnę zadbać o siebie tak bardzo, jak to możliwe i na własne oczy zobaczyć koniec wszystkich jego schorzeń”.
Inny powiedział: „Nic nie czuję. Wiadomości są takie, że„ po jesieni zwykle nadchodzi zima”.
„Jeśli bycie prezydentem przez 7 lat może doprowadzić cię do szaleństwa, to 24 lata mogą doprowadzić do szaleństwa wszystkich innych” – czytamy w jednym z komentarzy.
„No cóż… przy takiej historii zawodowej nikt inny by go nie zatrudnił” – dodał kolejny.

„Całkowita rozpacz. Nawet nie mogę z tego żartować”.

Poważniejsze okazały się komentarze wyrażające poparcie dla intencji Putina.

Jeden z użytkowników napisał: „Putin jest człowiekiem i popełnia błędy. Ale liczą się intencje i fakt, że błędów jest znacznie mniej niż słusznych decyzji”.

„Władimir Putin jest przykładem najwyższych standardów moralnych, głębokiej uczciwości, bezinteresownego altruizmu i bohaterskiej ascezy. Osoby takie jak on rodzą się raz na tysiąc lat i mamy szczęście, że żyjemy w tej samej epoce co on!”

Jak duże poparcie ma polityka Putina?

Oficjalne rosyjskie sondaże pokazują, że popularność Putina sięgnęła 80%, czyli więcej niż przed wojną na Ukrainie.
Socjolodzy zwracają uwagę, że uczestnicy sondaży w Rosji często postrzegają je jako formę komunikacji z władzą i dostosowują do tego swoje odpowiedzi.

W rozmowie z Meduzą profesor Grigorij Judin z Moskiewskiej Szkoły Nauk Społeczno-Ekonomicznych powiedział: „Rosję cechuje wysoki stopień odpolitycznienia – ludzie niechętnie biorą udział w wyborach i badaniach opinii publicznej. Większość nie interesuje się polityką i nie rób tego.” „Mają zdecydowane zdanie w wielu kwestiach”.

Od początku XXI wieku w Rosji istnieją trzy główne ośrodki badania opinii publicznej. Dwóch z nich otrzymuje przede wszystkim duże zamówienia od władz rządowych, co pozwala państwu na istotny wpływ na tematykę prowadzonych przez nich badań i decydowanie o konieczności publikacji wyników.

Trzeci ośrodek, Centrum Lewady, jest niezależny finansowo od rządu centralnego, a we wrześniu rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości uznało Levadę za agenta zagranicznego, jeszcze bardziej ograniczając jego działalność.

Aleksiej Nawalny wypowiada się na temat wyborów

Pod uwagę bierze się Aleksieja Nawalnego, głównego rywala Putina Oskarżony o oszustwa i inne zarzuty, które jego zdaniem sfabrykowano w celu uciszenia go, kilka dni temu wezwał Rosjan do wzięcia udziału w wyborach prezydenckich i głosowania przeciwko Putinowi.
„Apelujemy do wszystkich: Nie bójcie się. Nasz strach okrada nas z naszego kraju i naszej przyszłości. Rok po roku, już od 24 lat. Kto boi się powiesić plakat w swoim mieszkaniu o wolność, udostępnijcie link znajomemu lub wykonać kilka rozmów telefonicznych, powinien rozważyć, dlaczego „absolutnie potrzebują wolności” – jego zespół zamieścił wiadomość na kanale Nawalnego w Telegramie.
Zwolennicy Nawalnego umieścili w rosyjskich miastach banery wyborcze przypominające życzenia noworoczne, ale znajdujący się na nich kod QR przekierowywał do strony internetowej nawołującej nie tylko do głosowania przeciwko Putinowi, ale także namawiania innych do zrobienia tego samego.

Władze szybko zajęły się tą sprawą; Większość banerów została usunięta, a strona zablokowana.

READ  Indie i USA ogłaszają „zmianę paradygmatu” w planie obrony | najnowsze wiadomości z Indii

Reakcja Ukrainy na plany Putina

Mieszkańcy Kijowa nie kryli zaskoczenia zapowiedzią Władimira Putina o jego ubieganiu się o kolejną kadencję na urząd prezydenta, obawiali się jednak, że jego potencjalna reelekcja nie będzie oznaczać szybkiego zakończenia wojny.
„Myślę, że będzie rządził aż do śmierci. Jest zwierzęciem, które kocha władzę. Będzie piastował swoje stanowisko aż do śmierci. Nikt nie będzie w stanie go wyprzeć. Tak właśnie myślę” – powiedział 69-letni Yuri. Reutersowi powiedział letni mieszkaniec Jeffa.
„Będzie to miało negatywne konsekwencje. Myślę, że dopóki utrzyma swoje stanowisko i jeśli zostanie ponownie wybrany, wojna nie zakończy się szybko. Mam jednak duże zaufanie do ukraińskich sił zbrojnych. Ale na razie jest to co to jest” – skomentowała Victoria. 47-letnia mieszkanka Chersoniu powiedziała Reutersowi.
„Myślę, że jeśli ludzie w Rosji głosują na Putina, to prawdopodobnie oznacza, że ​​nie pozostało tam nic dobrego” – powiedziała Oksana, 50-letnia przesiedleńczyni z Mariupola.

Dodatkowe raporty Reuters i AAP.