Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Gwiazda muzyki pop Goulsen jest oskarżona o „podżeganie do nienawiści i wrogości” po tym, jak w kwietniu w mediach społecznościowych zaczął krążyć żart.

Turecka gwiazda muzyki pop, Gulesen, została aresztowana za „podżeganie do nienawiści i wrogości” żartem o szkołach religijnych w Turcji, podała oficjalna turecka agencja informacyjna.

46-letnia piosenkarka i autorka tekstów, której pełne imię brzmi Gulsen Kolaoglu, została zabrana ze swojego domu w Stambule na przesłuchanie, a następnie formalnie aresztowana, zanim została zabrana do więzienia w oczekiwaniu na proces.

Oskarżenia opierały się na dowcipie Guelsen z kwietniowego koncertu w Stambule, w którym sarkastycznie stwierdziła, że ​​„odchylenie” jednego z jej muzyków wynikało z uczęszczania do szkoły religijnej.

Nagranie z komentarzem piosenkarki zaczęło ostatnio krążyć w Internecie, z hashtagiem wzywającym do jej aresztowania.

Aresztowanie wywołało oburzenie w mediach społecznościowych.

Krytycy rządu twierdzą, że posunięcie to było próbą wzmocnienia poparcia ze strony jego religijnej i konserwatywnej bazy przed wyborami w ciągu 10 miesięcy przez tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Gulson – która wcześniej stała się celem w kręgach muzułmańskich za swoje odkrywcze stroje sceniczne i za podniesienie flagi LGBTQ na koncercie – przeprosiła za obrazę spowodowaną żartem, ale powiedziała, że ​​jej komentarze zostały uchwycone przez tych, którzy chcą pogłębić polaryzację w kraju .

Państwowa agencja Anadolu poinformowała, że ​​podczas przesłuchania przez władze sądowe Gulesen odrzuciła oskarżenia o podżeganie do nienawiści i wrogości, mówiąc, że „szanuje wartości mojego kraju i jego wrażliwość”.

Kemal Kilicdaroglu, lider głównej tureckiej partii opozycyjnej, zaatakował Twittera i wezwał tureckich sędziów i prokuratorów do uwolnienia piosenkarza.

Prośba Julsena o zwolnienie z aresztu w oczekiwaniu na wynik procesu została odrzucona.

pobożne pokolenie

Rzecznik Partii Sprawiedliwości i Rozwoju Erdogana, znanej jako Turecka Partia Sprawiedliwości i Rozwoju, pojawił się w obronie aresztowania piosenkarza, mówiąc, że „podżeganie do nienawiści nie jest formą sztuki”.

„Celowanie na segment społeczeństwa pod pretekstem„ homoseksualizmu ”i próba przyciągnięcia Turcji jest przestępstwem z nienawiści i piętnem dla ludzkości” – powiedział rzecznik Partii Sprawiedliwości i Rozwoju w tweecie na Twitterze.

Pan Erdogan i wielu członków jego islamistycznej partii rządzącej to absolwenci szkół religijnych, które zostały pierwotnie założone w celu szkolenia imamów. Liczba szkół religijnych w Turcji wzrosła pod rządami Erdogana, który obiecał wychować „pobożne pokolenie”.

Inna turecka gwiazda pop, Tarkan, znana na całym świecie dzięki piosence Kiss Kiss, jest jednym z tych, którzy wezwali do uwolnienia Guelsena.

„Nasz system prawny, który przymyka oko na korupcję, złodziei, którzy łamią prawo i mordują przyrodę, który zabija zwierzęta i który wykorzystuje religię do polaryzacji społeczeństwa poprzez swoje bigoteryjne idee – za jednym zamachem aresztował Julsena” – powiedział Tarkan. oświadczenie na Twitterze.

AP