Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Hinduska świątynia zbudowana na zniszczonym meczecie w Indiach pomaga Modiemu wzmocnić jego pozycję polityczną

Hinduska świątynia zbudowana na zniszczonym meczecie w Indiach pomaga Modiemu wzmocnić jego pozycję polityczną

Trzy dekady po tym, jak hinduski tłum zburzył historyczny meczet, indyjski Premier Narendra Modi weźmie w poniedziałek udział w poświęceniu dużej świątyni hinduistycznej w tym samym miejscu w ramach politycznego posunięcia mającego na celu wzmocnienie swojej partii przed kluczowymi wyborami krajowymi.

Eksperci twierdzą, że świątynia poświęcona najbardziej czczonemu hinduskiemu bogu Lordowi Ramowi ugruntuje dziedzictwo Modiego – trwałe, ale także kontrowersyjne – jako jednego z najważniejszych przywódców Indii, który starał się przekształcić kraj ze świeckiej demokracji w naród zdeklarowanie hinduski.

„Od początku celem Modiego było zapewnienie o swojej nieśmiertelności w historii. Zapewnił to poprzez Świątynię Ram” – powiedział Nilanjan Mukhopadhyay, znawca hinduskiego nacjonalizmu i autor książki o Modim.

Na dzień przed otwarciem wielkiej świątyni w Ajodhji w Indiach pracownicy dekorują kwiatami świątynię poświęconą hinduskiemu bogu Lordowi Ramowi. (AP Photo/Rajesh Kumar Singh)

Wielu postrzega otwarcie świątyni jako początek kampanii wyborczej Modiego, zdeklarowanego nacjonalisty powszechnie oskarżanego o popieranie hinduskiej supremacji w oficjalnie świeckich Indiach.

Oczekuje się, że Hinduska Partia Nacjonalistyczna Modiego ponownie wykorzysta religię dla celów politycznych podczas następnych wyborów krajowych w kwietniu lub maju, zapewniając sobie władzę na trzecią kadencję z rzędu.

Oczekuje się, że otwarcie świątyni w Ajodhji – małym miasteczku w północnych Indiach, które posłużyło jako punkt zapalny w historii – będzie wydarzeniem o zasięgu ogólnokrajowym rządzącej partii Bharatiya Janata, które ma silnie odbić się echem wśród hinduskich wyborców.

Wielu zwolenników Modiego postrzega go jako odpowiedzialnego za przywrócenie hinduskiej dumy w Indiach, gdzie muzułmanie stanowią nieco ponad 14% populacji.

„To, co dzieje się w Ajodhji i na jaką skalę jest obecnie budowana, sprawi, że będzie wyglądać jak hinduski Watykan i właśnie to zostanie wdrożone” – powiedział Mukhopadhyay.

Wielbiciele zbierają się, aby obejrzeć ogromny posąg hinduskiego lorda Ram przed otwarciem świątyni Ram Mandir 20 stycznia 2024 r. w Ajodhji w Indiach. Ram Mandir, zbudowany w miejscu uważanym za miejsce narodzin Pana Ramy, wybitnej postaci religii hinduskiej, zostanie zainaugurowany 22 stycznia. (Ritesh Shukla/Getty Images)

„Modi nie zmarnuje ani jednej okazji, aby spróbować promować ukończenie budowy świątyni”.

Hinduski tłum zniszczył meczet w grudniu 1992 r., wywołując zamieszki w całym kraju, w wyniku których zginęło ponad 2000 osób, w większości muzułmanów.

Zapoczątkowało to wydarzenia, które na nowo zdefiniowały politykę tożsamości społecznej w Indiach i wywindowały Partię Bharatiya Janata Modiego z dwóch mandatów w parlamencie w latach 80. do obecnej dominacji politycznej.

Na początku lat 90. Modi, wówczas mało znany lokalny przywódca w Gujarat, pomógł zorganizować publiczną agitację mającą na celu zdobycie poparcia dla budowy czegoś, co obecnie nazywa się Świątynią Ram, na miejscu dawnego meczetu Babri.

Grupy islamskie rozpoczęły trwającą od kilkudziesięciu lat batalię prawną o przywrócenie meczetu Babri.

Spór zakończył się w 2019 r., kiedy Sąd Najwyższy Indii w kontrowersyjnej decyzji określił zniszczenie meczetu jako „rażące naruszenie praworządności”, ale przyznał to miejsce Hindusom.

Hinduscy wielbiciele uczestniczą w rytuałach religijnych w obozie utworzonym dla osób przybywających na inaugurację świątyni poświęconej hinduskiemu bogu Lordowi Ramowi w poniedziałek w Ajodhji w Indiach, piątek, 19 stycznia 2024 r. Trzy dekady po tym, jak hinduski tłum zburzył historyczny indyjskiej świątyni, premier Indii Narendra Modi weźmie udział w poświęceniu świątyni hinduskiej. Kabir był w tym samym miejscu w poniedziałek w ramach politycznego posunięcia mającego na celu wzmocnienie swojej partii przed kluczowymi wyborami krajowymi. (AP Photo/Rajesh Kumar Singh)

Sąd przyznał muzułmanom inną działkę na odizolowanym obszarze.

Ta pełna napięć historia pozostaje otwartą raną dla wielu muzułmanów, a niektórzy twierdzą, że świątynia jest największym politycznym świadectwem hinduskiej supremacji.

Autorka książki Diaa Al-Salam powiedziała: „Istnieją obawy, że ten rząd i wszyscy jego zwolennicy chcą zatrzeć z kraju wszelkie ślady islamu lub cywilizacji islamskiej”. Być muzułmaninem w hinduskich Indiach.

W ostatnich latach indyjscy muzułmanie padają ofiarą coraz częstszych ataków ze strony hinduskich grup nacjonalistycznych, a co najmniej trzy historyczne meczety w północnych Indiach są uwikłane w spory prawne w związku z roszczeniami hinduskich nacjonalistów, którzy twierdzą, że zbudowano je na ruinach świątyń.

Hinduscy nacjonaliści złożyli także kilka spraw do indyjskich sądów, domagając się własności setek historycznych meczetów.

22 stycznia

„Przypadkowe”: dzień śmierci Heatha Ledgera

Odbudowa świątyni w spornym miejscu była od dziesięcioleci częścią strategii wyborczej BJP, ale to Modi – który doszedł do władzy w 2014 r. na fali odrodzenia hinduizmu – ostatecznie dotrzymał obietnicy po uczestnictwie w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego. W 2020 r.

W okresie poprzedzającym otwarcie Modi poprosił ludzi, aby w całym kraju świętowali, zapalając lampy w domach i lokalnych świątyniach, twierdząc, że świątynia będzie symbolem „jedności kulturowej, duchowej i społecznej”.

Ludzie biorą udział w hinduskiej rytualnej procesji zwanej Kalash Yatra na dzień przed uroczystym otwarciem w północnym mieście Ayodhya świątyni poświęconej hinduskiemu bogu Lordowi Ramowi w Ahmedabadzie w Indiach. (AP Photo/Ajit Solank)

Jego rząd ogłosił również zamknięcie wszystkich swoich biur w poniedziałek na pół dnia, aby umożliwić pracownikom udział w uroczystościach.

Modi wypuścił znaczki pocztowe na świątynię Ram, a w całym kraju zaplanowano występy na żywo podczas ceremonii.

W wielu miastach i miasteczkach szafranowe flagi, symbol hinduskiego nacjonalizmu, stały się wszechobecne.

Oczekuje się, że wezmą w nim udział także liczni politycy, wybitne gwiazdy filmowe i przemysłowcy.

Indyjscy muzułmanie organizują protest okupacyjny w New Delhi z okazji 20. rocznicy zburzenia meczetu Babri w Ajodhji w północnych Indiach, 6 grudnia 2012 r. Trzy dekady po tym, jak hinduski tłum zburzył historyczny meczet, premier Indii Narendra Modi w poniedziałek poświęcił w tym samym miejscu dużą świątynię hinduistyczną, co stanowi polityczny krok mający na celu wzmocnienie swojej partii przed kluczowymi wyborami krajowymi. (AP Photo/Saurabh Das, plik)

Ale na tym wydarzeniu nie zabraknie także rzucających się w oczy nieobecności.

Niektórzy przywódcy opozycji bojkotują ceremonię, potępiając ją jako chwyt polityczny i oskarżając rząd o wykorzystywanie religii dla celów politycznych.

Cztery główne hinduskie autorytety religijne odmówiły udziału w ceremonii otwarcia, a dwie z nich stwierdziły, że poświęcenie niedokończonej świątyni jest sprzeczne z pismami hinduskimi oraz że Modi nie jest przywódcą religijnym i w związku z tym nie ma kwalifikacji do prowadzenia ceremonii.

Salam powiedział, że Modi zatarł granicę między państwem a religią, czyniąc ze swojej wiary publiczną wystawę, która dodała energii jego twardogłowym zwolennikom.

„Kiedy ostatni raz był premierem? „W wielu przypadkach zachowywał się albo jako przywódca BJP, albo jako maskotka Hindutwy, a rzadko jako premier Indii” – powiedział Salam.