Holandia, Polska i Ukraina przypieczętowały kwalifikacje FIH Hockey5s do Mistrzostw Świata Kobiet 2024

Mistrzostwa Europy Kobiet EuroHockey5s 2023 zakończyły się dziś w Wałczu w Polsce, gdzie Holandia zdobyła złoty medal i zakwalifikowała się do FIH Hockey5s World Cup Oman 2024 w rywalizacji kobiet wraz z Polską i Ukrainą.

Holandia i Polska były dominującymi drużynami odpowiednio w grupie A i grupie B, wygrywając wszystkie cztery mecze w spektakularny sposób i zajmując pierwsze miejsce w swoich grupach. Ukraina zajęła drugie miejsce w grupie A, a Szwajcaria w grupie B po wygraniu 3 meczów i przegraniu 1 meczu.

Holandia pokonała Szwajcarię w pierwszym półfinale i wyprowadziła Szwajcarię do drugiej połowy, prowadząc jedną bramką do przerwy 5: 0, z pięcioma różnymi zawodnikami na liście strzelców. Drugi półfinał okazał się znacznie zacięty, ponieważ gospodarze, Polska, wygrali 3:2 po późnym powrocie Ukrainy!

Holandia i Polska potwierdziły swoje miejsca na nadchodzących FIH Hockey5s World Cup Oman 2024, wygrywając półfinały! Zajmując trzecie miejsce, Szwajcaria i Ukraina starły się w meczu o brązowy medal. Ukraina zaprezentowała imponujący pokaz ofensywnego hokeja, strzelając trzy gole w każdej połowie, by wyprzedzić Szwajcarię i zakwalifikować się do inauguracyjnych Mistrzostw Świata!

Kapitan Ukrainy Alina Fadiyeva, mówiąc o wielkim osiągnięciu swojej drużyny, powiedziała: „Jestem bardzo zadowolona z tak wspaniałego występu naszej drużyny. Chciałbym podziękować wszystkim naszym kibicom, którzy oglądali mecz. Mamy wiele uczuć. Po półfinale byliśmy bardzo rozczarowani, bo mieliśmy duże szanse na zwycięstwo i awans do finału; Ale cieszymy się, że dzisiaj wygraliśmy i jedziemy na mistrzostwa świata. To zwycięstwo całej Ukrainy!

W finale Holandia prowadziła 3 bramkami w pierwszych 10 minutach meczu. Polakom udało się odzyskać bramkę w przerwie, ale co ważne, Holandia weszła na szachownicę jako pierwsza w drugiej połowie i w 22. minucie przywróciła 3-bramkowe prowadzenie. Mecz zakończył się zwycięstwem Holandii 7:3.

Przemawiając po zwycięstwie swojego zespołu, holenderski kapitan Noor de Bott powiedział: „Naprawdę wspaniale; Dobry mecz z Polską. Atmosfera była bardzo dobra i graliśmy dobrze. Zwłaszcza grając przeciwko rodzinnemu miastu łatwo było nas zmotywować. Tutaj również otrzymaliśmy dobre wsparcie od naszych rodzin.

READ  Agnieszka Debrowska pierwsza w Polsce kolekcja rękopisów w Hotelu

Inauguracyjna edycja FIH Hockey5s World Cup 2024 zostanie rozegrana w dniach 24-31 stycznia 2024 r. w Maskacie w Omanie. 16 drużyn będzie rywalizować zarówno w rozgrywkach męskich, jak i kobiecych.

Namibia, Republika Południowej Afryki i Zambia z Afryki zakwalifikowały się do mistrzostw świata w rywalizacji kobiet. USA, Urugwaj i Paragwaj zakwalifikowały się z Pan America. Poza Holandią, Polską i Ukrainą, które obecnie kwalifikują się z Europy, po trzy drużyny z Oceanii i Azji zakwalifikują się do mistrzostw świata jeszcze w tym roku.

W rywalizacji mężczyzn do mistrzostw świata zakwalifikowały się drużyny Holandii, Polski i Szwajcarii z Europy oraz Egiptu, Kenii i Nigerii z Afryki. USA, Trynidad i Tobago oraz Jamajka zakwalifikowały się z Pan America. Trzy drużyny z Oceanii i Azji zakwalifikują się do mistrzostw świata w dalszej części roku.