Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Holenderski sąd skazał Rosjan i Ukraińców za zestrzelenie samolotu

Holenderski sąd skazał Rosjan i Ukraińców za zestrzelenie samolotu

a Holenderski Sąd skazał dwóch Rosjanie I zwolennik Moskwy ukraiński Moje zerwanie z 298 osobami, które zginęły w katastrofie lotniczej Malaysia Airlines w 2014 roku MH17 nad Ukrainą. Rosjanin został uniewinniony z powodu braku dowodów.

Sędzia przewodniczący Hendrik Stenhuis powiedział, że dowody przedstawione przez prokuratorów w procesie, który trwał ponad dwa lata, dowiodły, że Boeing 777 lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur został zestrzelony przez rakietę Buk wystrzeloną przez prorosyjskie ukraińskie myśliwce 17 lipca 2014 r. Katastrofa rozrzuciła szczątki, a zwłoki rozrzuciły po polach uprawnych i słonecznikach.

38 Australijczyków było wśród 298 osób zabitych w zestrzeleniu lotu MH17 Malaysia Airlines nad Ukrainą w 2014 roku. (GT)

W obliczu zawirowań geopolitycznych spowodowanych pełną inwazją Rosji na Ukrainę sąd orzekł również, że Moskwa w pełni kontroluje separatystyczną Doniecką Republikę Ludową na wschodzie Ukrainy, skąd rozpoczęła się ofensywa.

Żaden z oskarżonych nie stawił się na rozprawę, która rozpoczęła się w marcu 2020 r., a jeśli zostaną uznani za winnych, jest mało prawdopodobne, aby odbywali karę w najbliższym czasie. Prokuratura zażądała dla całej czwórki kary dożywocia. Powodowie i podejrzani mają dwa tygodnie na złożenie apelacji.

Sędzia przewodniczący Hendrik Stenhuis otworzył rozprawę w czwartek i powiedział, że „sąd jest zdania, że ​​MH17 został zestrzelony rakietą Buk” wystrzeloną z pola uprawnego we wschodniej Ukrainie.

Sędzia powiedział, że będzie nadal orzekał w innych kwestiach prawnych oraz winie lub niewinności podejrzanych w dalszej części rozprawy.

Napięcie między rodzinami było wysokie przed rozprawą.

MH17 5. rocznica
Śledczy spędzili lata wspólnie badając, w jaki sposób MH17 został zestrzelony nad wschodnią Ukrainą. (GT)

„Prawda jest na stole – to najważniejsza rzecz” – powiedział Anton Kuti, który stracił syna, synową i 6-letniego wnuka, gdy MH17 został zestrzelony. Powiedział, że sesja była „dniem zwycięstwa” dla krewnych.

Robert van Heijingen, który stracił brata, szwagierkę i siostrzeńca, nazwał wyburzenie „aktem barbarzyństwa”, z którego nigdy nie będzie mógł się uporać, niezależnie od werdyktu.

Żaden z podejrzanych nie pojawił się na rozprawie, która rozpoczęła się w marcu 2020 r., a jeśli zostanie skazany, jest mało prawdopodobne, aby odsiedział w najbliższym czasie. Prokuratura zażądała dla całej czwórki kary dożywocia. Powodowie i podejrzani mają dwa tygodnie na złożenie apelacji.

Sąd Okręgowy w Hadze siedział w sali sądowej o zaostrzonym rygorze na lotnisku Schiphol.

Sędziowie i prawnicy patrzą na zrekonstruowany wrak samolotu Malaysia Airlines Flight MH17 w wojskowej bazie lotniczej Giles Rijn w Holandii Południowej, 26 maja 2021 r. (AP Photo / Peter Dejong, Pool) (AP)

Setki członków rodzin zabitych przybyło do sądu, aby usłyszeć werdykt, i zostało przywiezionych na lotnisko przez bliskich pozostawionych w pamiętnym dniu zestrzelenia MH17. A na zewnątrz stadionu słychać było odgłosy startujących i lądujących w pobliżu samolotów w zimny, szary dzień.

Holenderscy prokuratorzy twierdzą, że wyrzutnia pochodziła z 53. Brygady Przeciwlotniczej, jednostki rosyjskich sił zbrojnych stacjonującej w rosyjskim mieście Kursk, i została tam zwrócona po zestrzeleniu MH17.

Podejrzanych nie oskarża się o wystrzelenie pocisku, ale o współpracę w celu dostarczenia go na pole, z którego został wystrzelony. Są oskarżeni o zestrzelenie samolotu i zabicie wszystkich na pokładzie.

Plik – Sędziowie wydali decyzję z dnia na dzień. (AP)

Najstarszym skazanym oskarżonym jest Igor Girkin, 51-letni były pułkownik rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). W chwili zestrzelenia był ministrem obrony i dowódcą Sił Zbrojnych Donieckiej Republiki Ludowej – regionu, w którym samolot został zestrzelony. Mówi się, że Girkin jest obecnie zaangażowany w wojnę Rosji z Ukrainą.

Skazani zostali także podwładni Girkina, Siergiej Dubiński i Leonid Charczenko, Ukrainiec, który według prokuratorów był dowódcą prorosyjskiej jednostki bojowej rebeliantów, który wykonywał bezpośrednie rozkazy od Dubińskiego.

Pośród ruin wojny na Ukrainie Banksy zasiewa sztukę

Oleg Bułatow jako jedyny z oskarżonych został uniewinniony przez obrońców na rozprawie. Oskarżyli powodów o „widzenie tunelowe”, opierając swoją sprawę na ustaleniach międzynarodowego śledztwa w sprawie upadku, ignorując inne możliwe przyczyny.