Jak wewnątrz Skupia międzynarodową kolekcję sztuki współczesnej do wyświetlenia
W Wasilis KatsopisThriller psychologiczny wewnątrzI Willema Dafoe Gra Nemo, złodzieja dzieł sztuki, który zostaje wysłany do luksusowego apartamentu w Nowym Jorku, aby ukraść kolekcję dzieł sztuki, w tym rzadki autoportret autorstwa Egona Schielego. Niestety, napad idzie w bok, pozostawiając Nemo zamkniętego w luksusowej rezydencji, otoczonego dziełami sztuki, ale bez jedzenia.
Aby nadać narracji większą głębię, filmowcy chcieli, aby grafika w filmie była autentyczna i rezonowała z historią. „Musieliśmy podejść do tego bardzo poważnie, w naukowy sposób i wybrać coś niesamowitego” — wyjaśnia producent Giorgosa Karnavusa w notatkach produkcyjnych. Twórcy filmu skontaktowali się z Leonardo Bigazzim, znanym włoskim kuratorem galerii sztuki, z którym Karnavus współpracował już wcześniej.
Kolekcja wyselekcjonowana przez Bigazziego, zawierająca ważne współczesne prace i fragmenty filmu, stanowi drugorzędny wątek narracyjny. the klub AV Pisze: „Godna uwagi jest spójność Bigazziego – wybrane przez niego dzieła sztuki (zwłaszcza portret rodzinny) skupiają się na oczach, wspólnie tworząc przyprawiające o dreszcze wrażenie, że Nemo jest nieustannie obserwowany od wewnątrz”.
W naszych ekskluzywnych pytaniach i odpowiedziach Bigazzi zagłębia się w swoją wyjątkową rolę w produkcji, imponujący zbiór prac o jakości muzealnej oraz fascynujące tło wybranych przez siebie dzieł.
Zdobądź bilety na wewnątrz Teraz lub oglądaj na żądanie!
Jak bardzo byłeś zaangażowany w kuratorowanie użytej w nim sztuki wewnątrz? Jak wcześnie byłeś zaangażowany w produkcje?
Stało się tak za sprawą greckiej artystki Janis Rava, z którą pracowała nad kilkoma projektami artystycznymi. Poradziłem Giorgosowi Karnavasowi, aby się ze mną skontaktował. Pamiętam, jak przeczytałem propozycję w niedzielę wieczorem o drugiej w nocy i od razu zdałem sobie sprawę, jak niezwykła była to okazja. W kolejnych rozmowach z Giorgosem i Vasilisem kontakt był natychmiastowy. Do projektu dołączyłam w grudniu 2020 roku, czyli zaledwie cztery i pół miesiąca przed rozpoczęciem zdjęć.
Jakie są Twoje kryteria pracy lub artystów, których chcesz wyeksponować w mieszkaniu?
W mojej pracy skupiłem się na wyborze dzieł sztuki, które budują osobowość kolekcjonera. Jednocześnie chcieliśmy, aby grupa stworzyła podteksty z odniesień, które pasowałyby do stanu fizycznego i psychicznego naszego bohatera. Zacząłem od scenariusza i szeregu prawdziwych odniesień, takich jak domy kolekcjonerów, które odwiedziłem w ciągu ostatnich lat.
Ważne było, aby prace pasowały organicznie do oszałamiającego zespołu, który Vassilis wyobraził sobie ze scenografem Thorstenem Sabelem. Z każdym z 25 zaproszonych artystów – lub ich posiadłościami – odbył się pogłębiony dialog na temat sposobu prezentacji prac na planie i ich roli w strukturze narracyjnej filmu. Łącznie w filmie znalazło się 38 prac reprezentujących różne media, w tym malarstwo, rzeźbę, malarstwo, fotografię i wideo.
Czy w scenariuszu były jakieś sugerowane działania, które były niezbędne dla filmu?
Dzieło sztuki, którego celem był złodziej, musiało zostać zidentyfikowane i pochodzić od znanego mistrza. Zasugerowała prace Egona Schiele, artysty, którego Vassilis pierwotnie wyobrażał sobie jako część grupy i którego udręczone postacie mogą odnosić się do fizyczności bohatera.
W oryginale były też dwie inne prace: „I Can’t Make You Love Me”, dwuekranowa instalacja wideo serbskiej artystki Bredy Beban oraz „Wiosna” greckiego artysty Stefanosa Rokosa. Pepan był wpływowym nauczycielem sztuki na uniwersytecie, na którym studiował Vassilis. Jej twórczość była również spójna z moim podejściem kuratorskim, ponieważ mówi o niemożliwości spotkania, separacji, izolacji. Obraz Rokosa został zamówiony do filmu jako obraz kompleksu z silnymi odniesieniami seksualnymi, tak jak chciał Vassilis [the owner’s] Sypialnia reprezentująca jego sekretne obsesje i przyjemności.
Czy w filmie wykorzystałeś oryginalne grafiki lub repliki?
Niektóre są oryginalne, ale inne, ponieważ musiały zostać zniszczone lub uszkodzone podczas kręcenia, często są wykonane przez samych artystów. Na przykład Maurizio Cattelan i Luc Tuymans przysłali nam prace prosto ze swoich pracowni. Mamy też oryginalne dzieła sztuki, takie jak „The Moth” lub „Czy rozpoznajesz, że istnieją tęcze, nawet jeśli jest noc!?” Petrit Hallelaj, pomarańcze w „Noches en los jardines de España” Álvaro Urbano i „Neon” Davida Hurvitza. Oczywiste jest, że prace te muszą być wykonane z materiałów, które pozwolą na jakiekolwiek uszkodzenia, aby można je było łatwo naprawić lub wymienić lub być spójne z konceptualnym podejściem artysty i stać się częścią życia samego dzieła jako ślad po swoją obecność w kolekcji. Po ukończeniu filmu niektóre kopie prac zostały zwrócone artystom, inne zostały po prostu zniszczone, a my udokumentowaliśmy proces zgodnie z ustaleniami artystów.
Oprócz zwracania się do artystów/sprzedawców o pozwolenie, zamówiłem też kilka oryginalnych prac u konkretnych artystów. Jak można to osiągnąć?
Od początku wyobrażałam sobie, że kuratorzy potraktują film jak prawdziwą wystawę, eksplorując generatywny potencjał spotkania sztuki współczesnej z kinem. Dlatego, mimo napiętego harmonogramu produkcji, zaproponowała zlecenie sześciu prac do filmu. Należą do nich wykwintne akwarele Francesco Clemente; rzeźby autorstwa Petrita Hallaja, Ryana Tabeta i Alvaro Urbano; portret kolekcjonerski Albrechta Fuchsa; I wspomniany już obraz autorstwa Stephanosa Rokosa. Interesuje mnie myśl, że te prace będą teraz istnieć na świecie, że zostaną pokazane, że historia filmu zostanie przeniesiona do różnych kontekstów.
Jak myślisz, co ta grupa mówi o tajemniczym mężczyźnie, który jest właścicielem mieszkania?
Prywatna kolekcja sztuki jest zawsze bezpośrednim wyrazem ludzi, którzy ją stworzyli. Ujawnia ich osobowość, pasje, miłości, spotkania i często obsesje. Wyobrażanie sobie tej grupy było jak nadawanie kształtu niewidzialnemu przeciwnikowi, którego obecność stała się namacalna dzięki sztuce. Pomysł polegał na tym, aby jego kolekcja wyrażała kulturalny i wyrafinowany gust, łącząc zainteresowanie sztuką abstrakcyjną z pracami o silnych motywach politycznych. Jednak penthouse musiał też pokazywać jakąś przechwałkę bogactwa, co w trakcie filmu wywołuje gniew bohatera.
Czy możesz rozwinąć listę artystów, których prace pojawiają się w filmie?
Polska artystka Joanna Piotrowska w swoich „szalonych” obrazach prosiła przyjaciół i znajomych z całego świata o zbudowanie schronów w ich domach z ich osobistych przedmiotów i mebli. Prace odzwierciedlają to, co Vassilis ostatecznie wyobraził sobie budując Nemo w szopie.
Seria odzwierciedla sposób, w jaki odnosimy się do lokalnego środowiska w poszukiwaniu przestrzeni dla ochrony i bezpieczeństwa, które często jest tak samo kruche i niepewne jak schronienie, które Nemo buduje w filmie. Myślę, że wszyscy renegocjowaliśmy relacje z naszymi domami podczas pandemii, zdając sobie sprawę, że mogą one być zarówno sanktuarium, jak i więzieniem, a to doświadczenie bardzo współgra z niektórymi podstawowymi koncepcjami filmu.
„A Perfect Day” pokazuje instalację w Galleria Massimo Di Carlo w Mediolanie, gdzie artysta Maurizio Cattelan przykleił ścianę. Pod względem koncepcyjnym gest ten odzwierciedlał dynamikę władzy w świecie galerii: twórca galerii zwykle czerpie korzyści z powieszenia prac artysty na ścianach. Tutaj Cattelan postanowił zrobić coś przeciwnego, zarówno satyrycznie, jak i dosłownie. Dla mnie ten kawałek był idealny na plan, ponieważ Nemo znajduje się w sytuacji, w której bierze udział w napadzie i zostaje uwięziony. Ta idea struktury władzy i kontroli została obalona. Postać z pracy Cattelana staje się niemym świadkiem udręczonej walki naszego bohatera, dopóki nie zdecyduje się go „wyzwolić” poprzez oddzielenie pracy od ściany.
Zdjęcie: Adrien Bassi „Centro di Permanentenza temporanea” [Temporary Detention Centre] (2007) przedstawia grupę imigrantów czekających na stopniach samolotu na pustym pasie startowym. Praca mówi o zawieszeniu w stanie samotnego zapomnienia, w którym nadzieja na lepszą przyszłość jest daleka od rzeczywistości. Stan, w którym czas i przestrzeń tracą sens, a życie ginie w momencie przejściowym, który staje się tragicznie trwały. To znowu doskonale odzwierciedla rzeczywistość Nemo uwięzionego w domu, czekającego na zmianę, która nigdy nie nadchodzi. Praca Paciego jest jedną z tych prac, które zainspirowały zmiany w tekście, takie jak animowana scena, w której Dafoe patrzy przed siebie i płacze. Część obrazu jest nawet zawarta w filmie: płaskie schody, z których Nemo zszedł we śnie, są inspirowane tą pracą.
Ten wywiad został zredagowany i skondensowany dla przejrzystości.
Zarejestruj się w zupełnie nowym programie Focus Insider Aby odblokować dostęp do ekskluzywnych nagród, loterii, jedynych w swoim rodzaju wrażeń filmowych i wielu innych atrakcji!
Śledź funkcje, na których się koncentrujesz InstagramI FacebookI Świergot.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”
More Stories
Polski Instytut Sztuki Filmowej powołuje nowego prezesa po dymisji Radosława Śmijewskiego
Joanna Lisowska – droga do sławy na polskiej scenie
Ogłoszono tytuły Dni Polskich na rok 2024