Wojna na Ukrainie wpływa na gospodarki krajów europejskich, które używają euro, ponieważ inflacja osiąga rekordowy poziom, a produkcja słabnie.
Inflacja w strefie euro pobiła w tym miesiącu nowy rekord, ponieważ według oficjalnych danych wzrost spowolnił w pierwszym kwartale roku, ponieważ wojna na Ukrainie odcisnęła swoje piętno na gospodarce strefy euro.
Agencja statystyczna Unii Europejskiej Eurostat poinformowała w piątek, że roczna inflacja, napędzana przez gwałtownie rosnące ceny energii, wzrosła w kwietniu o 7,5 proc. Liczba ta jest najwyższa od początku statystyk w 1997 roku i szósta z rzędu, bijąc stary rekord 7,4 procent z marca.
Gwałtowny wzrost cen konsumpcyjnych wynika głównie z wyższych kosztów energii, które wzrosły o 38 procent w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku.
Liczba ta jest świadectwem tego, jak rosyjska inwazja na Ukrainę 24 lutego i towarzyszący jej światowy kryzys energetyczny wpłynął na 343 miliony mieszkańców strefy euro, dodając nowe napięcia w finansach gospodarstw domowych i utrudniając powolne ożywienie gospodarcze po ostatnim wybuchu COVID-19. Tymczasem inflacja w USA wyniosła 8,5%.
Oddzielnie Eurostat stwierdził, że wzrost gospodarczy w 19 państwach członkowskich UE, które stosują euro, spowolnił do 0,2% w pierwszych trzech miesiącach 2022 r., ponieważ rosnąca inflacja w połączeniu z ograniczeniami podczas rozprzestrzeniania się wysoce zaraźliwego wariantu koronawirusa Omicron doprowadziły do spadku … żądanie. .
Liczba za pierwszy kwartał spadła z 0,3 procent w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2021 roku.
Wśród głównych krajów Hiszpania i Niemcy odnotowały w tym okresie wzrost PKB odpowiednio o 0,3% i 0,2%. Francja była płaska, a Włochy spadły, minus 0,2 proc.
Niewielki wzrost wzrostu w strefie euro „oznacza, że region uniknie technicznej recesji przynajmniej w pierwszej połowie roku”, powiedział Andrew Kenningham, główny europejski ekonomista Capital Economics.
Ostrzegł jednak, że „wysoka inflacja i skutki wojny na Ukrainie oznaczają, że produkt krajowy brutto prawdopodobnie zmniejszy się w następnym kwartale”.
W miarę jak gospodarka światowa wychodzi z pandemii koronawirusa, rosnąca lista zagrożeń – wojna na Ukrainie, rosyjskie sankcje, polityka Chin „wolnych od COVID”, rosnąca inflacja i podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną USA – zaciemniają gospodarkę. perspektywy.
Zaniepokojone możliwością wzrostu cen ogrzewania, elektryczności i paliwa, europejskie rządy dotychczas powstrzymywały się od wstrzymania importu energii z Rosji w ramach bezprecedensowych sankcji, jakie nałożyły na Rosję w związku z inwazją na Ukrainę.
Jednak ekonomiści obawiają się, że wojna może odciąć dostawy ropy lub gazu z Rosji, jeszcze bardziej podnosząc ceny.
Dochodzi do tego wysoki globalny popyt w związku z ożywieniem po pandemicznym spowolnieniu i ostrożnym podejściem do zwiększania produkcji w krajach OPEC i sojuszniczych, w tym w Rosji.
Inflacja wywiera również niewygodną presję na Europejski Bank Centralny, aby rozważył podniesienie stóp procentowych z rekordowo niskich w nadchodzących miesiącach.
Wysokie wskaźniki tłumienia inflacji mogą również wpłynąć na ożywienie, które zostało wstrząśnięte kryzysem energetycznym, wojną i niedawną epidemią COVID-19.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu