Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Izrael i Polska kłócą się dyplomatycznie o ustawę o własności Holokaustu | Izrael Wiadomości

Oba kraje wzywają do siebie ambasadorów na polskim prawie, co może zablokować roszczenia o odbudowę II wojny światowej.

Izrael wezwał polskiego ambasadora do Warszawy, aby wyrazić swoje „głębokie rozczarowanie” polską ustawą, która zdaniem krytyków utrudni Żydom odzyskanie utraconego mienia podczas II wojny światowej, wywołując sprzeciw Warszawy.

Niższa izba polskiego parlamentu uchwaliła w czwartek projekt ustawy wprowadzającej limity roszczeń z tytułu restrukturyzacji majątku, piętnując izraelskiego ministra spraw zagranicznych Jaira Lapida „hańbą”.

W niedzielnym raporcie izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych stwierdzono, że prawo wpłynie na 90 procent roszczeń o przywrócenie mienia od ocalałych z Holokaustu i ich potomków.

„To nie jest historyczna debata o odpowiedzialności za Holokaust, ale moralny dług Polski wobec jej obywateli i tych, których mienie zostało zrabowane w trakcie i po Holokauście” – czytamy w oświadczeniu.

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński poinformował w niedzielę, że polskie MSZ wezwało w poniedziałek do Warszawy izraelskie oskarżenia.

Japlonsky powiedział, że Warszawa chce bezpośrednio zarejestrować prawo.

Ambasador Polski powiedział państwowej telewizji, że izraelski przywódca oskarżenia Tal Ben-Ari Yalon został wezwany i że „wytłumaczymy jej w sposób stanowczy i prawdziwy, co to było”.

„Niestety mamy tu do czynienia z sytuacją, w której uważamy, że niektórzy izraelscy politycy są wykorzystywani do wewnętrznych celów politycznych” – powiedział.

Ambasada Izraela w Warszawie w czwartek napisała na Twitterze, że „to niemoralne prawo poważnie wpłynie na stosunki między naszymi krajami”.

Polskie MSZ poinformowało w piątek, że wprowadzenie terminów „wyeliminuje nadużycia i nieprawidłowości, które miały miejsce na dużą skalę”.

„Nowe przepisy w żaden sposób nie ograniczają prawdopodobieństwa dochodzenia odszkodowania w sprawach cywilnych, niezależnie od narodowości lub pochodzenia powoda” – dodał.

Kampania kompensacyjna

W nazistowskiej masakrze zginęło prawie trzy miliony ludzi, wszystkich Żydów w Polsce. Byli żydowscy właściciele nieruchomości i ich potomkowie walczą o odszkodowania od Polski od upadku komunizmu w 1989 roku. Zajęte przez nazistów mienie żydowskie było utrzymywane przez powojennych komunistycznych władców.

READ  W Polsce, gdzie węgiel króluje, właściciele domów całymi dniami stoją w kolejkach po paliwo

Ustawa wyegzekwuje orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r., zgodnie z którym powinien istnieć termin, w którym niesłuszne decyzje administracyjne nie mogą być już kwestionowane. Ustawa określa termin na 30 lat.

Dziedzictwo II wojny światowej i związane z nią polskie prawo zerwały w przeszłości więzi między Polską a Izraelem.

Tysiące Polaków z narażeniem życia w czasie wojny chroniło żydowskich sąsiadów. Ale badania opublikowane od 1989 r. wykazały, że tysiące Żydów zabijały Żydów lub potępiały tych, którzy ukrywali się przed niemieckimi okupantami.

W 2018 r. rząd został zmuszony do uchylenia części ustawy o Holokauście, która więziła ludzi, którzy sugerowali, że naród był współwinny zbrodni nazistowskich, które rozgniewały Stany Zjednoczone i Izrael.