Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Jak dezaktywować wirusy przeziębienia i zmniejszyć ryzyko zakażenia RSV

Jak dezaktywować wirusy przeziębienia i zmniejszyć ryzyko zakażenia RSV

Ten artykuł został zrecenzowany według Science Proces edycji
I Zasady.
Redaktorzy Przy zapewnieniu wiarygodności treści wyróżniono następujące cechy:

Weryfikacja faktów

zaufane źródło

Korekta

Źródło: domena publiczna Unsplash/CC0

× Zamknąć

Źródło: domena publiczna Unsplash/CC0

Każdego roku syncytialne wirusy oddechowe (RSV) powodują niezliczone przypadki infekcji dróg oddechowych na całym świecie. W przypadku niemowląt, małych dzieci i osób z wcześniej istniejącymi chorobami wirus może zagrażać życiu.

Zespół z Katedry Wirusologii Molekularnej i Medycznej Uniwersytetu Ruhr w Bochum odkrył sposoby zmniejszania ryzyka infekcji. Wyniki ich badań pokazują, że przy prawidłowym stosowaniu środki do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu i dostępne w handlu środki do dezynfekcji powierzchni zapewniają dobrą ochronę przed powierzchniowym przenoszeniem wirusa. Sprawozdanie zespołu badawczego w Dziennik infekcji szpitalnych.

Wiadomo, że niektóre wirusy pozostają zakaźne przez długi czas na powierzchniach. Aby określić ten okres dla wirusa RSV, zespół wirusologiczny w Bochum zbadał, jak długo wirus przeżywa na płytkach ze stali nierdzewnej w temperaturze pokojowej.

„Chociaż ilość zakaźnego wirusa zmniejsza się z biegiem czasu, zakaźne cząstki wirusa nadal wykrywamy po siedmiu dniach” – mówi dr Toni-Luis-Meister. „Szczególnie w szpitalach i gabinetach lekarskich regularna dezynfekcja powierzchni jest niezbędna.” Test pięciu środków do dezynfekcji powierzchni zawierających alkohol, aldehyd i nadtlenek wodoru wykazał, że wszystkie środki czyszczące skutecznie inaktywują wirusa na powierzchniach.

RSV łatwiej jest unieszkodliwić niż inne wirusy

Podobnie środki do dezynfekcji rąk zalecane przez Światową Organizację Zdrowia wykazały pożądany efekt. „Zawartość alkoholu wynosząca 30% była wystarczająca: po dezynfekcji rąk nie wykryliśmy już żadnego zakaźnego wirusa” – zauważa Toni-Louise Meister. Dlatego RSV łatwiej jest unieszkodliwić niż inne wirusy, takie jak wirus ospy małpiej lub wirus zapalenia wątroby typu B.

READ  Badania pokazują, że najzimniejsze lasy Ziemi przesuwają się na północ wraz ze zmianami klimatu

Jednakże większość infekcji RSV przenoszona jest z osoby na osobę drogą kropelkową z powietrza, którym oddychamy. Ryzyko zarażenia wirusem od osoby zakażonej zmniejsza się, jeśli osoba ta płucze usta dostępnym na rynku płynem do płukania jamy ustnej przez 30 sekund. Badania laboratoryjne wykazały, że trzy płyny do płukania jamy ustnej dla dorosłych i trzy z czterech płynów do płukania jamy ustnej zaprojektowanych specjalnie dla dzieci zmniejszyły ilość wirusa w próbce do tego stopnia, że ​​wirus nie był już wykrywalny.

„Jeśli założymy, że wyniki badań laboratoryjnych można przenieść na życie codzienne, nie jesteśmy zdani na łaskę sezonowej grypy i przeziębienia, ale możemy skutecznie zapobiegać infekcjom” – podsumowuje Toni-Louise Meister. „Oprócz dezynfekcji ludzie powinni regularnie myć ręce, zachowywać właściwą etykietę kichania i kaszlu oraz zachowywać dystans od innych, gdy odczuwają jakiekolwiek objawy”.

więcej informacji:
Toni-Louise Meister i wsp., Wirusobójcze działanie środków do dezynfekcji jamy ustnej, rąk i powierzchni na wirus syncytialny układu oddechowego, Dziennik infekcji szpitalnych (2023). doi: 10.1016/j.jhin.2023.08.009