Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Jak historia Nowej Zelandii przedstawiona na milionie zdjęć została prawie na zawsze utracona |  Nowa Zelandia

Jak historia Nowej Zelandii przedstawiona na milionie zdjęć została prawie na zawsze utracona | Nowa Zelandia

ITo nieoczekiwana odyseja obejmująca kontynenty; Historia o tym, jak American Photography Gallery stała się opiekunką ponad miliona fotografii katalogujących ważne wydarzenia z historii Nowej Zelandii, ratując historyczne skrytki przed wysypiskiem.

Stare fotografie, robione przez fotografów wiadomości i sztuki dla gazet regionalnych przez ponad sto lat i sięgają 1841 roku, przedstawiają sceny kluczowe dla powstania współczesnej Nowej Zelandii – w tym protesty, katastrofy i triumfy narodowe – a także życie codzienne. Obrazy o znaczeniu kulturowym dla Maorysów i wczesne fotografie miast w okresie ich rozwoju. Niektóre z nich to jedyne znane kopie tych obrazów; W przypadku większości ludzi negatywy zostały utracone lub zniszczone.

Sir Edmund Hillary i alpinista Tenzing Norgay na szczycie Mount Everest, 1953
Sir Edmund Hillary i alpinista Tenzing Norgay na szczycie Mount Everest, 1953. Zdjęcie: thefairfaxarchives.co.nz

„Nigdy nie musieli opuszczać Nowej Zelandii” – mówi Daniel Miller, właściciel i dyrektor Duncan Miller Gallery z siedzibą w Los Angeles, który kupił zdjęcia od banku po tym, jak amerykańska firma będąca w ich posiadaniu ogłosiła upadłość. „To historia kraju”.

Po trudach znalezienia nowych właścicieli całego archiwum Miller sprzedaje obrazy w Internecie i instytucjom. W grudniu przekazał Bibliotece Narodowej Nowej Zelandii kolekcję ponad 5000 historycznych fotografii przedstawiających życie Aborygenów. Zbiór, który instytucja określiła jako „bogatą i przejmującą historię wizualną” – i który został prawie utracony na zawsze.

Widzowie obserwują z brzegu, jak Wahine zaczyna tonąć, 1968.
Widzowie obserwują z brzegu, jak prom Wahine zaczyna tonąć, 1968. Fotografia: Murray Hill/thefairfaxarchives.co.nz

Wszystko zaczęło się ponad dziesięć lat temu od Johna Rogersa, amerykańskiego biznesmena, który obiecał serwisom informacyjnym, że uda mu się ocalić stulecie zdjęć z gazet i pamiątek sportowych z epoki przedcyfrowej. Wśród nich byli Fairfax Media – dawna australijska i nowozelandzka agencja informacyjna – która w 2013 roku wysłała miliony zdjęć do Little Rock w stanie Arkansas; Archiwum fotografii Rogersa zaoferowało bezpłatną digitalizację rozłożonych zdjęć i sprzedaż oryginałów z zyskiem.

READ  COVID w Waszyngtonie: Liczby nadal spadają, ale zgłoszono siedem zgonów

Jednak gdy zdjęcia zaczęły pojawiać się w serwisie eBay, FBI dokonało nalotu na firmę, podobnie jak Rogers Później został uwięziony za oszustwa. Po bankructwie firmy bank przejął zdjęcia jako zabezpieczenie kredytu, a syndyk wyznaczony przez sąd skontaktował się z Millerem w celu ich zakupu.

Zajęcie Reduty Point przez Komitet Działania Aoraki Maori, 1977.
Zajęcie Bastion Point przez Komitet Akcji Aoraki Maori, 1977. Zdjęcie: thefairfaxarchives.co.nz

Ponieważ wiele obrazów trafiło na wysypisko, Miller kupił archiwum w 2017 r., spodziewając się, że biblioteki narodowe w Australii i Nowej Zelandii odbiorą mu zbiory.

Jednak Biblioteka Narodowa Australii chciała tylko „małej części” obrazów. Konieczność skatalogowania i zabezpieczenia obrazów – z których część została zniszczona przez czarną pleśń – skłoniła Millera do zatrudnienia archiwistów i wyznaczenia repozytorium z kontrolowanym klimatem w ramach projektu, który trwa cztery lata.

„Poczułem, że mam poczucie odpowiedzialności, ponieważ nikt inny nie sprzeciwił się temu, aby coś z tym zrobić” – mówi.

Zgodnie z ruchem wskazówek zegara, od lewego górnego rogu: Lodowiec Fox w Alpach Południowych, 1966;  Jaskinia w lodzie lodowca Godley, Canterbury, 1939;  Samolot narciarski na lodowcu Tasmana, Park Narodowy Mount Cook, 1970;  Widok z lotu ptaka na Lucari/White Island, 1935.
Zgodnie z ruchem wskazówek zegara, od lewego górnego rogu: Lodowiec Fox w Alpach Południowych, 1966; Jaskinia w lodzie lodowca Godley, Canterbury, 1939; Samolot narciarski na lodowcu Tasmana, Park Narodowy Mount Cook, 1970; Widok z lotu ptaka na Lucari/White Island, 1935. Materiał złożony: thefairfaxarchives.co.nz

Chociaż nie znalazł bezpośredniego miejsca przechowywania pełnego archiwum australijskich fotografii, Miller sprzedał je ponad 70 australijskim instytucjom i nadal sprzedaje je za pośrednictwem lokalnego domu aukcyjnego Lawson.

Właściciele archiwów nowozelandzkich również okazały się trudne do znalezienia. Jednak w zeszłym roku Miller sprzedał Bibliotece Narodowej Nowej Zelandii 5300 fotografii przedstawiających rdzenną ludność kraju – całą zawartość maoryskiej kolekcji archiwum – i dostarczył je do Wellington w ramach, jak to określił, „emocjonalnej” repatriacji.

Nowozelandzcy żołnierze wsiadają na trap statku wojskowego, 1940 rok.
Nowozelandzcy żołnierze wsiadają na trap statku wojskowego, 1940 rok. Zdjęcie: Green i Hahn/thefairfaxarchives.co.nz

„Głębokość i zakres” obrazów pochodzących z gazet w całym kraju na przestrzeni 70 lat czyni z nich „ważną narodową taongę, która pomoże nam opowiedzieć historie Aotearoa” – mówi Jessica Moran, rzeczniczka biblioteki, posługująca się językiem maoryskim. Słowo oznaczające skarb.

READ  Premier Peru Aníbal Torres skrytykował za wychwalanie zarządzania gospodarczego Hitlera

Miller kontaktuje się teraz z organizacjami sportowymi i innymi organizacjami w nadziei, że znajdzie więcej domów na zdjęcia. W międzyczasie jego firma stworzyła internetową platformę aukcyjną dla zdjęć Nowej Zelandii, na której prezentowane są także obrazy najważniejszych wydarzeń informacyjnych XX wieku – w tym zatonięcia promu Wahine, zbombardowania statku Rainbow Warrior i trzęsienia ziemi w Napier w 1931 r. . Tacy znakomici jak lotnik Jan Batten i alpinista Edmund Hillary – sprzedają za kwoty od wysokich 80 dolarów nowozelandzkich po niskie tysiące.

Zgodnie z ruchem wskazówek zegara, od lewego górnego rogu: pożegnalny uśmiech nowozelandzkiej pilotki Jane Batten podczas jej lotu powrotnego do Anglii w Sydney, 1936;  Kierowca Formuły 1 Bruce McLaren stoi na dwóch kołach, gdy Jack Brabham wjeżdża w zakręt podczas wyścigu gokartów, 1965;  All Blacks pokonali Kornwalię 29 punktami w Camborne w Anglii, 1924;  Protestujący maszerują przeciwko zwiedzaniu południowoafrykańskiego Springbok w Wellington, 1981.
Zgodnie z ruchem wskazówek zegara, od lewego górnego rogu: pożegnalny uśmiech nowozelandzkiej pilotki Jane Batten podczas jej lotu powrotnego do Anglii w Sydney, 1936; Kierowca Formuły 1 Bruce McLaren stoi na dwóch kołach, gdy Jack Brabham wjeżdża w zakręt podczas wyścigu gokartów, 1965; All Blacks pokonali Kornwalię 29 punktami w Camborne w Anglii, 1924; Protestujący maszerują przeciwko tournee po południowoafrykańskim Springboku w Wellington, 1981. Materiał złożony: thefairfaxarchives.co.nz

Taka sprzedaż prawdopodobnie będzie trwać latami, a Miller – który nie miał zamiaru zostać kuratorem historii Antypodów – ma nadzieję, że projekt przejmie wybitny Nowozelandczyk.

„To jest przeznaczone wyłącznie dla Nowej Zelandii i powinni nim kierować Nowozelandczycy” – mówi. „Na ratowanie kultury przeznaczono mnóstwo pieniędzy, ale archiwum jest w lepszym stanie niż kiedykolwiek i jest gotowe do przekazania Nowej Zelandii”.