Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Jak i kiedy zobaczyć zieloną kometę z Australii i Sydney

W wiadomościach, które zdarzają się raz w życiu (całkiem dosłownie), jasnozielona kometa ostatnio widziana na Ziemi, kiedy neandertalczycy wędrowali po planecie, powraca triumfalnie na nasze niebo na początku lutego 2023 r.

Ostatni raz widziana przez mieszkańców Ziemi 50 000 lat temu, ta jaskrawo zielona kometa z dwoma jasnymi warkoczami jest bardzo stara, podróżowała przez kosmos dziesiątki i tysiące lat temu, dopiero teraz dociera do naszego wewnętrznego Układu Słonecznego. Według stanu na 13 stycznia kometa (którą eksperci nazwali łagodną „C/2022 E3 (ZTF)) znajduje się 160 mln km od Słońca. Jej największe zbliżenie do Ziemi zaplanowano na 2 lutego, kiedy znajdzie się w odległości 42 mln km Ziemianie, czyniąc go widocznym dla nas wszystkich w Sydney, Australii i na półkuli południowej po raz pierwszy od epoki kamienia łupanego.

Ta lodowa gigantyczna kometa, odkryta przez astronomów w Kalifornii w marcu 2022 r., podobno przybyła do nas z najdalszych zakątków kosmosu i podobno świeci stabilnie, gdy zbliża się do Słońca. Jej jasnozielony kolor zawdzięcza otaczającej ją świecącej, zielonej komie — ponieważ gdy przechodzi ona przez Słońce, lodowa powłoka komety natychmiast zamienia się w gaz, co oznacza, że ​​uzyskasz wyraźniejszy obraz komety na zdjęciach z długim czasem naświetlania z lornetka. lub małe teleskopy. Odkurz te próbki.

Dla nas wszystkich poniżej kometa nie będzie widoczna w styczniu (w przeciwieństwie do naszych północnych braci). Astronomowie poinformowali, że na początku lutego będziemy mogli dobrze przyjrzeć się jej przez lornetkę na porannym niebie. NASA mówi również, że jeśli mamy szczęście, możemy nawet zobaczyć gołym okiem na ciemnym niebie.

Nie zapomnij poszukać. Następnym razem, gdy miniemy tego lodowego giganta, będzie za kolejne 50 000 lat.