Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Jak szybko Ziemia obraca się wokół Słońca i wokół siebie?

Ziemia nieustannie się porusza, a obracając się wokół Słońca, obraca się również wokół własnej osi, jak piłka do koszykówki na czubku palca gracza.

Ziemia obraca się wokół własnej osi raz na 24 godziny, a dokładnie co 23 godziny 56 minut i 4 sekundy. Obwód planety wynosi 24 898 mil (40,070 km), więc dzieląc odległość przez czas oznacza to, że planeta obraca się z prędkością 1037 mil na godzinę (1670 km/h).

Czytaj więcej

Tymczasem Ziemia krąży wokół Słońca z prędkością około 67 000 mil na godzinę (110 000 km/h), według Ask an Astronomer, bloga prowadzonego przez astronomów z Cornell University w Ithaca w stanie Nowy Jork.

Ziemia potrzebuje około 365 dni, aby okrążyć Słońce po orbicie eliptycznej.

Aby obliczyć odległość Ziemi wokół Słońca, naukowcy muszą jedynie określić obwód koła. Wiemy, że Ziemia znajduje się średnio w odległości około 93 milionów mil (149,6 miliona km) od Słońca i wiemy, że porusza się po torze kołowym (w rzeczywistości jest bardziej eliptyczny, ale łatwiej jest wykonać to równanie z okręgiem ). A ta odległość między Słońcem a Ziemią to promień okręgu.

Aby obliczyć obwód tego okręgu, równanie to 2 x π x promień, czyli 2 x 3,14 x 93 miliony mil.

Po obliczeniu obwodu (odległość jaką Ziemia pokonuje wokół Słońca na jednej orbicie) można określić jej prędkość orbitalną.

Układ Słoneczny, który obejmuje nasze Słońce i wszystkie krążące wokół niego ciała, również się porusza i znajduje się w Drodze Mlecznej, która krąży wokół centrum galaktyki.

Naukowcy wiedzą, że Droga Mleczna krąży wokół centrum galaktyki na podstawie obserwacji innych gwiazd, powiedziała Katie Mack, astrofizyk teoretyczny z North Carolina State University. A jeśli bardzo odległe gwiazdy wydają się poruszać, to dlatego, że Układ Słoneczny porusza się względem względnej pozycji tych odległych gwiazd.

Aby zastosować tę koncepcję do podłoża, Mack powiedział: „Jeśli zacznę chodzić, mogę powiedzieć, że się poruszam, ponieważ budynki, które mijam, wydają się przesuwać od przodu do tyłu. A jeśli patrzę na coś dalej, na przykład na góra na horyzoncie, porusza się trochę wolniej, ponieważ jest dalej od budynków.” , ale nadal porusza się względem swojej pozycji.”

Badając ruchy innych gwiazd względem Słońca, naukowcy ustalili, że Układ Słoneczny okrąża centrum Drogi Mlecznej z prędkością 447 000 mil na godzinę (72 000 km/h).

Mack powiedział, że chociaż wszystko jest w ciągłym ruchu, żywe istoty na ziemi nie czują tego z tego samego powodu, dla którego pasażerowie samolotu nie czują się tak, jakby pędzili w powietrzu z prędkością setek mil na godzinę. Kiedy samolot startuje, pasażerowie odczuwają jego przyspieszenie na pasie startowym i podczas startu, a to uczucie ciężkości jest spowodowane gwałtownie zmieniającą się prędkością samolotu. Ale kiedy samolot leci na określonej wysokości, pasażerowie nie będą odczuwać prędkości setek mil na godzinę, ponieważ prędkość się nie zmienia.

Pasażerowie nie odczują prędkości, ponieważ w rzeczywistości poruszają się z tą samą prędkością i kierunkiem, jak samolot. Jedynym sposobem, w jaki pasażerowie mogą zauważyć własne ruchy i ruch samolotu, jest patrzenie przez okno na przelatujący krajobraz.

Dla ludzi stojących na powierzchni naszej planety nie czują, że Ziemia krąży wokół Słońca, ponieważ oni również pędzą wokół Słońca z tą samą prędkością.

Źródło: Nauka na żywo