Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Jak widzisz „blask Da Vinci” rozświetlający w tym tygodniu sierp księżyca?


Oh Ray: Earthshine

Ci, którzy w tym tygodniu patrzą na nocne niebo, mogą dostrzec słabą, upiorną poświatę oświetlającą cały księżyc.

Zjawisko to, znane jako „blask Da Vinci”, zostało nazwane na cześć artysty i wynalazcy Leonarda da Vinci. Oprócz swoich artystycznych wysiłków, innowator renesansu postanowił rozwiązać tajemnicę tego, co kiedyś było znane jako „blask Ziemi”, Według NASA.

Niebiańskie wydarzenie jest widoczne tylko wtedy, gdy o zachodzie słońca na horyzoncie pojawia się półksiężyc. Podczas tego zjawiska półksiężycowa część księżyca świeci jasno, a ciemna strona księżyca jest widoczna jako chmury. Blask nie wynika z tego, że księżyc sam się oświetla. NASA twierdzi, że została stworzona przez planetę Ziemię, której światło może oświetlać nocne niebo 50 razy jaśniej niż księżyc w pełni.

Blask Ziemi lub poświata da Vinci odbija się od księżyca w kształcie półksiężyca w Kanadzie.

/ Getty Images


Jak Leonardo da Vinci odkrył przyczynę poświaty?

NASA powiedziała, że ​​w XVI wieku da Vinci postanowił rozwiązać tajemnicę tej upiornej jasności. Rysunek, który wykonał, aby pokazać to zjawisko, znajduje się w jego notatnikach i jest celebrowany w „Codex Leicester”, zbiorze pism naukowych da Vinci.

Da Vinci, podobnie jak jemu współcześni, działał z niepełnym zrozumieniem układu słonecznego. Według NASA teoria, że ​​Słońce znajdowało się w centrum Układu Słonecznego, nie zostanie opublikowana przez kolejne dwie dekady i oczywiście nikt jeszcze nie poleciał na Księżyc. W rezultacie nie było zbyt dużej wiedzy na temat bliskości Słońca do Ziemi.

Według NASA w „Codex Leicester” znajduje się strona zatytułowana „From the Moon: No Solid Object Is Lighter Than Air”. We wpisie da Vinci odnotowuje kilka pomysłów, w tym teorię, że księżyc ma atmosferę i oceany. Miał rację co do pierwszego punktu, chociaż misje NASA obaliły to drugie. Da Vinci napisał również, że księżyc działał jako odbłyśnik światła.

To zdjęcie zrobione 23 października 2019 r. przedstawia Badania popielatej poświaty księżyca z pracy naukowej Leonarda da Vinci Codex Leicester podczas otwarcia wystawy „Leonardo da Vinci”, 22 października 2019 r. w Luwrze w Paryżu . .

Francois Gilot/AFP za pośrednictwem Getty Images


Korzystając z tych informacji, przedstawił hipotezę: upiorny blask promieni ziemskich został spowodowany przez światło słoneczne odbijające się od ziemskich oceanów i uderzające w Księżyc.

Według NASA da Vinci miał rację co do szerokich pociągnięć tego zjawiska. Późniejsze badania wykazały, że to nie światło odbijające się od ziemskich oceanów spowodowało poświatę. Zamiast tego głównym źródłem było światło odbijające się od chmur.

Jak mogę zobaczyć blask Da Vinci?

Według Live Science, poświatę można zobaczyć tylko wtedy, gdy cienki półksiężyc jest widoczny blisko horyzontu podczas pierwszych lub ostatnich kilku dni orbity księżyca. To właśnie dzieje się w tym tygodniu, co sprawia, że ​​teraz jest dobry czas, aby spróbować zobaczyć to zjawisko.

Earthshine jest generalnie najjaśniejszy między kwietniem a czerwcem, podała NASA.

Według Live Science najlepsze dni na zobaczenie go w przyszłym tygodniu to niedziela (21 maja), poniedziałek (22 maja) i wtorek (23 maja). Spróbuj spojrzeć w niebo godzinę po zachodzie słońca, a może ci się poszczęści.

Wykrywanie rozbłysków nie wymaga specjalnego sprzętu. Właściwie najlepiej widać to gołym okiem. Mały teleskop lub lornetka mogą pomóc, ale nie są konieczne.

READ  NASA zamierza naprawić Hubble'a, przełączając się na urządzenia do tworzenia kopii zapasowych