Wspólny europejsko-japoński statek kosmiczny po raz pierwszy rzucił okiem na Merkurego chwiejącego się w pobliżu najbardziej wewnętrznej planety Układu Słonecznego podczas misji dostarczenia dwóch sond na orbitę w 2025 roku.
Misja BepiColombo wykonała pierwszy z sześciu lotów na Merkurym o 23:34 GMT w piątek (9:34 w sobotę AEST), wykorzystując grawitację planety do spowolnienia statku kosmicznego.
Po opadnięciu na Merkurego na wysokości mniejszej niż 200 kilometrów, sonda przechwyciła czarno-biały obraz o niskiej rozdzielczości za pomocą jednej ze swoich kamer obserwacyjnych, po czym ponownie wystartowała.
Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że wykonane zdjęcie przedstawia półkulę północną i charakterystyczne cechy Merkurego, w tym krater Lermontowa o szerokości 166 kilometrów.
Wspólna misja Europejskiej Agencji i Japan Aerospace Exploration Agency rozpoczęła się w 2018 r., lecąc raz nad Ziemią i dwukrotnie nad Wenus w swojej podróży do najmniejszej planety w Układzie Słonecznym.
Potrzeba jeszcze pięciu lotów, zanim BepiColombo będzie można spowolnić na tyle, aby wystrzelić Mercury Planetary Orbiter JAXA i Mercury Magnetopheric Orbiter JAXA.
Dwie sondy będą badać jądro Merkurego i procesy na jego powierzchni, a także jego pole magnetyczne.
Misja nosi imię włoskiego naukowca Giuseppe „Pepe” Colombo, któremu przypisuje się pomoc w opracowaniu manewru wspomagania grawitacyjnego, którego NASA Mariner 10 użył po raz pierwszy, gdy poleciał na Merkurego w 1974 roku.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka