Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Jaskinie lawowe na Hawajach roją się od bakterii „ciemnej materii”

Jaskinie lawowe na Hawajach roją się od bakterii „ciemnej materii”

Nowe badania z tego tygodnia wykazały, że środowiska wulkaniczne na Hawajach zawierają bogatą kolekcję tajemniczych drobnoustrojów. Naukowcy twierdzą, że jaskinie lawowe na wyspach i inne struktury powstałe w wyniku aktywności wulkanicznej mają unikalne, zróżnicowane i wciąż nietypowe społeczności żyjących w nich bakterii. Odkrycia sugerują, że wciąż jest wiele do nauczenia się o życiu w najbardziej ekstremalnych warunkach na Ziemi.

Naukowcy z kilku uniwersytetów i NASA współpracowali przy badaniu, które było opublikowany Czwartek w Frontiers in Microbiology. Przebadali próbki zebrane z 70 stanowisk wzdłuż Wielkiej Wyspy Hawajów, największej wyspy archipelagu hawajskiego. Miejsca te obejmowały jaskinie, tuby i fumaroleSą to otwory lub otwory, przez które może wydostawać się woda i gazy wulkaniczne. Przeanalizowali i zsekwencjonowali RNA obecne w próbkach, co umożliwiło stworzenie przybliżonej mapy żyjących tam społeczności bakteryjnych.

Formacja stalaktytów w systemie jaskiń hawajskich w tym badaniu z minerałami miedzi i białymi koloniami bakterii. (Zdjęcie: Kenneth Ingham)

Niektóre z tych obszarów, zwłaszcza te o stałej aktywności geotermalnej, są najbardziej ekstremalnymi miejscami na świecie, ponieważ są bardzo gorące i wypełnione chemikaliami, które są toksyczne dla większości żywych organizmów. Tak więc zespół badawczy spodziewał się znaleźć stosunkowo niewielką różnorodność życia w miejscach, które doświadczały tych trudnych warunków. Naukowcy odkryli, że starożytne jaskinie i tuby, które powstały ponad 500 lat temu, charakteryzują się większą różnorodnością bakterii. Ale ku ich zaskoczeniu nawet aktywne otwory geotermalne były wypełnione różnymi bakteriami. W porównaniu z innymi miejscami zbiorowiska bakteryjne w tych surowszych środowiskach wydawały się bardziej złożone pod względem wzajemnego oddziaływania.

„To prowadzi nas do pytania, czy ekstremalne środowiska pomagają tworzyć bardziej interaktywne społeczności drobnoustrojów, w których mikroorganizmy są bardziej od siebie zależne?” Autorka badania Rebecca Prescott, badaczka z NASA Johnson Space Center i University of Hawaii, powiedziała w oświadczenie. „A jeśli tak, to co z trudnymi środowiskami, które pomagają to stworzyć?

Grube maty mikrobiologiczne wiszą pod skalną półką w otworach wentylacyjnych, które rozciągają się wzdłuż wschodniej strefy szczeliny.  (Zdjęcie: Jimmy Saw)Grube maty mikrobiologiczne wiszą pod skalną półką w otworach wentylacyjnych, które rozciągają się wzdłuż wschodniej strefy szczeliny. (Zdjęcie: Jimmy Saw)

Bakterie w tych miejscach rzadko się nakładają, co oznacza, że ​​środowiska te wydają się być gospodarzami własnych, unikalnych światów drobnoustrojów, z co najmniej tysiącami nieznanych gatunków do zidentyfikowania. Szczególnie jedna grupa bakterii, znana jako Chloroflexi, może być szczególnie imponująca, chociaż są one powszechnie spotykane w różnych regionach wulkanicznych i wydają się wchodzić w interakcje z wieloma innymi organizmami. Mogą być przykładem „gatunku centralnego” – drobnoustrojów żywotnych dla struktury i funkcji ich społeczności.

READ  Navajo sprzeciwia się składaniu ludzkich szczątków na Księżycu

„Badanie to wskazuje na możliwość, że pradawne szczepy bakterii, takie jak gromada Chloroflexi, mogą mieć „ważne funkcje lub role ekologiczne”” – powiedział Prescott. „Chloroflexi to bardzo zróżnicowana grupa bakterii, pełniąca wiele różnych ról w wielu środowisk są różne, ale nie są dobrze zbadane, więc nie wiemy, co robią w tych społeczeństwach. Niektórzy naukowcy nazywają te grupy „drobnoustrojową ciemną materią” – mikroorganizmami, które są niewidoczne lub niezbadane w przyrodzie.

Tego typu badania genetycznego pobierania próbek mogą dostarczyć szerokiego obrazu świata bakterii obecnego w określonej lokalizacji, ale nie mogą dostarczyć bardziej szczegółowych informacji o poszczególnych gatunkach lub roli, jaką odgrywają w swoich mikrobiomach. Dlatego naukowcy twierdzą, że potrzebne są dalsze badania, aby rozszyfrować te populacje wulkaniczne. Z biegiem czasu to, czego się dowiadujemy, może być bardzo istotne dla naszego zrozumienia, jak zaczęło się życie na Ziemi, a nawet na Marsie, ponieważ środowiska te mogą być najbliższym istniejącym odpowiednikiem tego, jak planety wyglądały dawno temu.