Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Navajo sprzeciwia się składaniu ludzkich szczątków na Księżycu

Navajo sprzeciwia się składaniu ludzkich szczątków na Księżycu

Naród Navajo, największe rdzenne plemię Ameryki, wyraziło obawy w związku z obecnością na lądowniku skremowanych szczątków ludzkich, nazywając misję „profanacją” Księżyca, który w ich kulturze zajmuje święte miejsce.

8 stycznia lądownik Peregrine firmy Astrobotic z siedzibą w Pittsburghu ma wejść na pokład gigantycznej rakiety Vulcan Centaur należącej do United Launch Alliance i odbyć swój dziewiczy lot w ramach partnerstwa handlowego z NASA, którego celem jest zaoszczędzenie pieniędzy amerykańskiej agencji kosmicznej.

Instrumenty naukowe Peregrine będą szukać promieniowania powierzchniowego Księżyca, pomagając NASA lepiej przygotować się do misji załogowych, które odbędą się tam jeszcze w tej dekadzie w ramach programu Artemis.

Ale manifest robota pudełkowego zawiera także ładunki od dwóch firm – Elysium Space i Celestis – które będą zawierać skremowane szczątki i DNA, które pozwolą im pozostać na Księżycu, wewnątrz lądownika, na zawsze.

Chociaż Elysium nie podało szczegółów, Celestis ma 69 indywidualnych „uczestników”, w tym zmarłego twórcę Star Treka Gene’a Roddenberry’ego, autora science fiction Arthura C. Clarke’a i psa o imieniu Indica-Noodle Fabiano.

Według strony internetowej firmy ceny zaczynały się od 12 995 dolarów.

W liście z 21 grudnia do urzędników NASA i Departamentu Transportu Prezydent Navajo Nation Poe Negrin wyraził, jak to określił, „nasze głębokie zaniepokojenie i głębokie rozczarowanie sprawą o najwyższym znaczeniu” i wezwał NASA do opóźnienia startu.

„Księżyc zajmuje święte miejsce w wielu rdzennych kulturach, w tym w naszej” – napisał Nygren.

„Deponowanie szczątków ludzkich i innych materiałów, które gdziekolwiek indziej zostałyby uznane za śmieci, na powierzchni Księżyca jest profanacją tej świętej przestrzeni”.

– NASA obiecuje spotkać się –

Nygren dodał, że sytuacja przypomina misję NASA Lunar Prospector w 1998 r., która celowo rozbiła sondę o powierzchnię Księżyca. Na pokładzie znajdowały się szczątki słynnego geologa Eugene'a Shoemakera.

READ  Zmiany klimatyczne narażają ślimaki morskie na ryzyko rozpadu muszli i załamania ekosystemu: Animals: Natural World News

Wtedy Navajo również wyrazili swoje zastrzeżenia. Jak wynika z ówczesnego raportu opublikowanego w The Spokesman-Review of Spokane w stanie Waszyngton, NASA przeprosiła i zobowiązała się do konsultacji z rdzennymi Amerykanami w przyszłości.

Joel Kearns, zastępca administratora NASA ds. badań, powiedział w czwartek, że zespół międzyrządowy zorganizował spotkanie z plemieniem Navajo, ale dodał, że agencja nie ma kontroli nad ładunkami swojego prywatnego partnera.

„Bardzo poważnie podchodzimy do obaw wyrażonych przez Naród Navajo i wierzymy, że będziemy kontynuować tę rozmowę” – powiedział Kearns reporterom.

Celestis była mniej ugodowa.

Firma stwierdziła: „Szanujemy prawo wszystkich kultur do praktykowania praktyk religijnych, ale żadna kultura ani religia nie powinna mieć prawa weta w stosunku do misji kosmicznych opartych na zasadach religijnych”.

Zaprzeczyła, że ​​misja „sprofanuje Księżyc” i podkreśliła, że ​​materiały pozostaną na pokładzie lądownika, a nie zostaną osadzone na powierzchni.

Kearns powiedział, że rosnąca liczba prywatnych partnerstw NASA może prowadzić do „zmian w tym, jak to postrzegamy” lub do ustalenia standardów branżowych.

Nie byłoby to pierwsze ludzkie DNA pozostawione na jałowej kuli, ponieważ to wyróżnienie należy do prawie 100 worków odchodów i moczu pozostawionych przez amerykańskich astronautów podczas lądowań na Księżycu w ramach programu Apollo w latach 1969–1972.

A/Przywileje