Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Jedno z najlepszych skamieniałych oczu na świecie

Jedno z najlepszych skamieniałych oczu na świecie


przez
Andrei Wilde’a

3 marca 2024 r
4 minuty czytania

główne punkty

  • Na stanowisku skamieniałości w Nowej Południowej Walii zachowały się niezwykłe szczegóły dotyczące ponad 100 niedojrzałych chruścików.
  • Na stronie zachowały się szczegóły ich złożonych oczu, w tym ich nanopowłoka.
  • Skamieniałości ujawniają niesamowite szczegóły dotyczące ich gruczołów jedwabnych, skrzydeł, pazurów i nie tylko, dostarczając nowych informacji o przeszłości.Około 11 do 16 milionów lat temu, w środkowym miocenie, ponad 100 ćm spotkało swój koniec w jeziorze.

Z biegiem czasu bogate w żelazo osady na dnie jeziora utworzyły grubą warstwę mineralnego getytu. Wraz z wieloma innymi zwierzętami, Chruściki uległy skamieniałości w Konservat-Lagerstätte, tak nazywa się miejsce wykopalisk, w którym zachowały się niezwykle drobne szczegóły. Miejsce to nazywa się McGraths Flat i znajduje się w środkowej Nowej Południowej Walii.

Chruściki są tak dobrze zachowane, że nanostruktura ich oczu może stać się inspiracją dla nowych produktów. Mogą to być farby antybakteryjne lub okulary przeciwsłoneczne odpychające wodę.Zdjęcie chruścika ze stanowiska skamieniałości McGraths Flat. Faraonowie to w pełni rozwinięte dorosłe osobniki, które nie opuściły jeszcze naskórka poczwarki i nie rozwinęły skrzydeł. Zdjęcie: Michael Freese

Skamieniałe skamieniałe oczy

Chruściki to małe owady przypominające ćmy z owłosionymi skrzydłami. Jest to rząd owadów znany naukowcom jako Trichoptera. Wędkarze muchowi nazywają je turzycami.

Chruściki spędzają większość swojego życia jako larwy wodne. Przepoczwarczają się także pod wodą.

Chruściki trzymane w McGraths Flat umierały w stadium larwalnym i dorosłym. Dorosłe poczwarki to poczwarki, które zakończyły metamorfozę, ale jeszcze nie wyłoniły się z naskórka poczwarki. Ta folia spożywcza chroni je do momentu oderwania się od powierzchni wody.

Dr Michael Freese jest naukowcem wizytującym, który współpracował z dr Alice Wells z Australian National Insect Collection i Matthew Macari z Muzeum Australijskie. Razem badali chruściki w McGraths Flat.

„Za pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego mogliśmy zobaczyć szczegóły złożonych oczu chruścika, gruczołów jedwabnych, narządu gębowego, układu trawiennego, macek i narządów rozrodczych. Znaleźliśmy nawet pyłek w jelitach chruścika” – powiedział Michael.

„Jeszcze bardziej niezwykłe są dwie skamieniałości, które wykazały nanopowłokę rogówki. Jest to struktura molekularna znaleziona na powierzchni złożonych oczu chruścików.

„Uważamy, że mogą to być jedne z najlepiej zachowanych skamieniałych oczu na planecie”.Obraz ze skaningowego mikroskopu elektronowego (SEM) przedstawiający bardzo regularny sześciokątny wzór nanopowłoki rogówki na oczach chruścika. Zdjęcie: Michael Freese

Nanopowłoka sugeruje, że oczy miały właściwości antyrefleksyjne, być może dlatego, że chruściki przystosowały się do słabego oświetlenia, powiedział Michael.

„Powierzchnia była bardzo hydrofobowa, zarówno pod względem chemicznym, ponieważ była mieszaniną białka i wosku, jak i strukturalnie. Jej wzór mógłby zainspirować nowe powłoki do szyb przednich i okularów przeciwsłonecznych” – powiedział.

„Powierzchnia jest również antybakteryjna, ponieważ naciska na zewnętrzną błonę bakterii Gram-ujemnych. Może zainspirować farbę do uodpornienia ścian szpitali na rozwój bakterii.

Michael powiedział, że widział podobną warstwę na skrzydłach skamieniałych cykad z tego samego miejsca. Cykada znaleziona na tym stanowisku jest jedyną cykadą kopalną znalezioną w Australii. Są to także największe skamieliny cykad na świecie.

Odkrywanie tajemnic starożytnych owadów

Skamieniałości Cadfly w miejscu skamieniałości McGraths Flat ujawniają zdolność minerału getytu do zachowania tkanki miękkiej.

„Jedyny raz, kiedy można zobaczyć lepiej zachowanego owada, jest w bursztynie. Do tej pory Ponieważ bursztyn powstaje z lepkiego soku drzew, chroni jedynie dorosłe owady, a nie ich larwy wodne.powiedział Michał.

Owady w bursztynie są również trudne do przygotowania za pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego. Bursztyn trzeba pokroić na cienkie plasterki, co niszczy skamieniałość. W zamian zespół był w stanie zbadać skamieniałości z mieszkania McGratha, nie uszkadzając ich.

Michael powiedział, że jedna niesamowita skamielina przedstawiała pazury chruścika i nieskazitelną skórę chroniącą jego pazury.

„To tak, jakby zdjąć dłoń z rękawiczki, a rękawiczka nadal zachowuje kształt palców”.Zdjęcie ze skaningowego mikroskopu elektronowego (SEM) przedstawiające pazury na nodze chruścika. Przed skamieniałością nogę częściowo wyciągnięto z naskórka poczwarki. Czerwone strzałki wskazują położenie pazurów. Białe i żółte strzałki wskazują położenie skóry, która pasuje do nogi jak „rękawiczka”.

Wykorzystanie skamieniałości do rekonstrukcji przeszłości

Alice i Michael zastanawiali się, czy mogliby opisać dwa odrębne gatunki chruścików w McGrath Flat jako nowe gatunki. Będą musieli zobaczyć wzór żyłkowania skrzydeł (wzór żył na skrzydłach) i zewnętrzne części rozrodcze samca.

Niestety nie było to możliwe.

„Jak dotąd odnaleziono tylko dorosłych uciekinierów” – powiedziała Alice.

„Zostały uwięzione w osadzie, zanim oderwały się od naskórka poczwarki i rozwinęły skrzydła, aby odlecieć. W rezultacie żyły na ich skrzydłach nie są widoczne”.

Jednak wykopaliska odsłoniły inne szczegóły dotyczące przeszłości.Ta skamielina przedstawia dobrze rozwinięte gruczoły jedwabne larwy chruścika. Zdjęcie: Michael Freese

„Widzimy larwy bez łusek i poczwarki bez poczwarek. Sugeruje to, że jedno lub więcej zdarzeń wypchnęło larwy z ich jedwabnych rajów, a poczwarki z kokonów” – stwierdziła Alice.

Według Mateusza wyniki wskazują. Według Mateusza wyniki wskazują na niestabilne starożytne środowisko (środowisko w tamtym czasie w przeszłości).

„Przyczyniło się to do zachowania bardzo szerokiego zakresu mioceńskiej flory i fauny w McGrath Flat” – powiedział.
READ  30-letni mężczyzna Darwin zmarł na chorobę meningokokową, raporty NT Health